0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

ÚVZ: Monitoring odpadových vôd na Slovensku ukazuje postupný pokles

Monitoring odpadových vôd vykonávajú hygienici od 18. kalendárneho týždňa v každom kraji pravidelne na týždennej báze.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva odoberajú spolu s pracovníkmi čističiek odpadových vôd (ČOV) za presne stanovených podmienok približne 10 vzoriek týždenne zo všetkých krajov (v začiatkoch to bolo menej).

Analýzu vzoriek na prítomnosť vírusu SARS-CoV-2 vykonáva Národné referenčné centrum pre mikrobiológiu životného prostredia na Úrade verejného zdravotníctva SR, kam RÚVZ vzorky transportujú.

Z pohľadu reprezentatívnosti vzoriek RÚVZ dôsledne vytypovali sieť odberových miest (veľké krajské ČOV). Takto nastavený monitoring odpadových vôd nám dotvorí podľa hygienikov komplexnejší pohľad na to, v ktorých častiach Slovenska sa zvyšuje nárast počtu prípadov, respektíve vznikajú epidémie, alebo sa počet prípadov znižuje.

Na lokality s narastajúcim počtom prípadov sa potom môžu epidemiológovia bližšie zamerať a nastaviť potrebné protiepidemické opatrenia. Monitoring odpadových vôd je užitočným doplnkovým nástrojom k analyzovaniu epidemiologickej situácie na Slovensku.

Naďalej platí, že regionálne úrady verejného zdravotníctva identifikujú ohniská nákazy prioritne epidemiologickým vyšetrovaním (dohľadávanie kontaktov, cielené PCR testovanie a podobne.).

RÚVZ k 26.7.2021 odobrali a vyšetrili metódou RT-PCR a digitálnou PCR celkovo 100 vzoriek. Pozitívnych alebo s hraničnými hodnotami bolo 84 vzoriek.

Vírus SARS-CoV-2 teda bol celkovo potvrdený v 84 % vzoriek. Vírusová nálož vo vzorkách odpadových vôd v jednotlivých krajoch poukazuje na postupný pokles takmer vo všetkých krajoch od 18. do 29. kalendárneho týždňa okrem Košického kraja.

„Situáciu pozorne sledujeme, v tejto súvislosti zvyšujeme v Košickom kraji frekvenciu odberu vzoriek. Vzhľadom na relatívne krátky čas vykonávania monitoringu, ako aj rozšírenie delta variantu v Európe, sme však pri stanovovaní jednoznačných prognóz zatiaľ opatrní. Situáciu potrebujeme pozorne sledovať dlhšie aj vzhľadom na dovolenkové návraty,“

uviedli hygienici.
ZdrojÚVZ
Tlačová správa
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu