0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Komentár: Smeru to opäť nevyšlo. Ústavný súd opäť sprísnil režim na hraniciach

Ústavný súd prijal na ďalšie konanie návrh poslancov Smeru, ktorí sa sťažovali na novú vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva, ktorá upravuje režim na hraniciach. Smeru to však opäť nevyšlo a režim na hraniciach sa ešte viac sprísni.

Poslanci Smeru už druhý krát napadli vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva, ktorá upravuje režim na hraniach. Nová vyhláška, ktorá vstúpila do platnosti od 19. júla upravila režim na hraniciach definovala zároveň dočasnú výnimku pre ľudí po očkovaní prvou dávkou vakcíny. Do 2. augusta sa ľudia zaočkovaní len jednou dávkou vakcíny mohli už prvý deň po návrate podrobiť testovaniu a v prípade negatívneho výsledku im karanténa skončila.

Ústavný súd teraz rozhodol, že táto dočasná výnimka platiť nebude. Jej platnosť dnešným rozhodnutím pozastavilpozastavenie platnosti tejto výnimky začne platiť, keď Ústavný súd zverejní rozhodnutie v zbierke zákonov. Aj naposledy stihli hygienici vyhlášku upraviť skorej, ako Ústavný súd svoje rozhodnutie v zbierke zákonov zverejnil.

Opäť ďalšie sprísnenie

Poslanci Smeru napadli na Ústavnom súde už predchádzajúcu vyhlášku platnú od 9. júla. Tá umožňovala ľuďom po očkovaní prvou dávkou vakcíny využívať režim na hraniciach ako pre plne zaočkované osoby. Platnosť výnimky pre ľudí po očkovaní prvou dávkou bola v pôvodnej vyhláške platná do 9. augusta.

- Inzercia -

Ústavný súd platnosť tejto vyhlášky dočasne pozastavil, ale kým pozastavenie vstúpilo do platnosti, tak Úrad verejného zdravotníctva od 19. júla vyhlášku novelizoval.

Poslanci Smeru vtedy hovorili o veľkom víťazstve. V samotnom odôvodnení, ale potom bolo napísané, že Ústavnému súdu prekážala práve iba výnimka pre osoby zaočkované len prvou dávkou vakcíny. Podanie Smeru teda neznamenalo zrušenie opatrení pre nezaočkovaných, ale pre tisíce ľudí to znamenalo komplikácie pri návrate na Slovensko. Žiadna výhra pre ľudí to nebola a bola to veľká prehra pre antivaxerov.

Druhá prehra Smeru

Smer dlhodobo bojuje proti očkovaniu a jej predseda Robert Fico je zarytým antivaxerom. Zvýhodnenia pre očkovaných sa preto antivaxerom zo Smeru logicky nepáčilo a 30 opozičných poslancov podalo návrh na Ústavný súd aj v prípade novej vyhlášky, ktorá začala platiť od 19. júla.

V prvom prípade pozastavil Ústavný súd platnosť celej vyhlášky, ale v odôvodnení uviedol, že mu prekážalo práve zvýhodnenie ľudí po podaní prvej dávky. Hrozilo teda, že sa režim na hraniciach ešte viac sprísni a do karantény pôjdu aj tí po prvej dávke vakcíny.

Aj terajšie rozhodnutie Ústavného súdu o pozastavení platnosti výhod pre očkovaných prvou dávkou bude pre nich znamenať len prísnejší režim. Namiesto testu na prvý deň budú musieť absolvovať test až na piaty deň.

Keď dva krát stúpiš do rovnakej rieky

Poslanci Smeru si už po prvej prehre na Ústavnom súde nedali pokoj a aj nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva smerovala na Ústavný súd. Už z prvého odôvodnenia (ak by si ho antivaxeri zo Smeru vôbec prečítali) bolo jasné, že ústavní sudcovia sú si vedomí potreby opatrení.

Režim výnimky pre ľudí po podaní prvej dávky vakcíny im vtedy prekážal aj preto, že podľa štúdii človek po podaní prvej dávky nemá vytvorené protilátky. Sudcom nevadili opatrenia pre nezaočkovaných, ktorí sa pri návrate na Slovensko musia podrobiť testovaniu.

Dva krát nevstúpiš do jednej rieky, ale Smer do tej istej rieky dva krát vstúpil. Podanie poslancov Smeru na Ústavný súd opäť teda iba skomplikuje ľuďom návrat na Slovensko.

Je vidieť, že ústavní sudcovia si zrejme plne uvedomujú dôležitosť očkovania, keď už opoziční antivaxeri neustále očkovanie sabotujú. Ostáva nám iba dúfať, že sa zaočkovanosť na Slovensku podarí zvýšiť. Inak nás čaká masívna tretia vlna, ktorá môže znamenať tvrdý lockdown, zatváranie obchodov, prevádzok a nakoniec aj tisíce ľudí bez práce.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu