0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Sledujeme naživo

Pred Národnou radou protestujú stovky ľudí. Na mieste sú aj ťažkoodenci

Pred budovou Národnej rady SR sa zišli stovky ľudí, ktorý protestujú. Ľudia sa zišli pred n8rodnou radou, kde má dnes prebiehať mimoriadna schôdza parlamentu. Schvaľovať sa má zákon, ktorý hygienikom umožní prijímať opatrenia pre nezaočkovaných.

V Národnej rade je dnes na programe zákon, ktorý umožní hygienikom prijať opatrenia pre nezaočkovaných ľudí. Hygienici by mohli v prípade zhoršenia epidemiologickej situácie zákaz vstup pre nezaočkovaných do niektorých prevádzok a obchodov.

Alternatívou pre nezaočkovaných by bol negatívny RT-PCR test, ale ten by si nezaočkovaní hradili v plnej výške. Návrh zákona do parlamentu predložil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

S príchod tretej vlny pandémie už nebudú jednoduché udržať vírus pod kontrolou len bežnými opatreniami, ktoré fungovali v prvej a druhej vlne. Upozorňujú na to aj odborníci, ktorí varujú pred vysokou infekčnosťou delta variantu nového koronavírusu SARS-CoV-2.

- Inzercia -

Zákon podporujú aj viaceré koaličné strany. Nejasná je podpora ešte strany OĽaNO. Bývalý premiér a predseda strany OĽaNO Igor Matovič opakovane kritizoval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského a priamu podporu zákonu zatiaľ nevyjadril.

Znovu načítať článok

Sledujeme naživo

Vodič trolejbusu bratislavskej MHD vykázal z vozidla ľudí bez rúška

Video, ktoré sa na internete stalo hitom. Vodič bratislavskej MHD sa zachoval správne a z vozidla vykázal ľudí bez rúška. Išlo o násilníckych demonštrantov, ktorí smerovali zrejme na protest pred budovu Národnej rady. „Dnes v trolejbuse 203 smerom z Partizánskej si ľudia odmietli dat Rúško. Takto to dopadlo. Veľký rešpekt voči šoférovi že to zvládol s prehľadom. Skoro sa dám strhla bitka. To či to zverejnite nechám samozrejme na vás ale minimálne ten šofér si to zaslúži,“ napísal autor videa stránke Zomri, ktorá video zverejnila. Násilné protesty si v Bratislave pred budovou Národnej rady vyžiadali aj zranenie policajtky, ktorú museli ošetriť záchranári.

Reakcia predsedu vlády Eduarda Hegera na násilné protesty pred Národnou radou

Podľa premiéra Eduarda Hegera je súčasťou demokracie aj právo vyjadriť svoj názor. Heger upozorňuje, že dôležité však je, aby demonštrácie prebiehali pokojne. „Je neprípustný akýkoľvek útok alebo agresia voči policajtom. Rozumiem, že ľudia sú už z pandémie unavení a nikomu z nás nie sú opatrenia príjemné. Avšak robíme ich preto, aby sme chránili životy všetkých občanov Slovenska. Aj tých protestujúcich,“ uviedol premiér Eduard Heger.

Zranená policajtka pri násilnej demonštrácii pred Národnou radou je pri vedomí

Policajtka, ktorú mali napadnúť pri násilnej demonštrácii pred budovou Národnej rady je pri vedomí. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová. "Môžem potvrdiť, že sme dostali výzvu o pomoc pre údajne napadnutú policajtku, je pri vedomí, posádka záchrannej zdravotnej služby, ktorú sme vyslali na pomoc, zatiaľ zásah neukončila," uviedla Krčová.

Polícia tvrdí, že využila všetky opatrenia pred zabezpečenie verejného priadku

Polícia sa na sociálnej sieti Facebook vyjadrila k nepovolenej demonštrácii pred budovou Národnej rady. Nepovolená demonštrácia si vyžiadala ťažké zranenie jednej policajtky, ktoré jej spôsobili násilní demonštranti. „V súvislosti s dnešným zoskupením väčšieho množstvo ľudí pred budovou Národnej rady Slovenskej republiky sme zaznamenali narušenie verejného poriadku. Jeho dôvodom bola snaha väčšieho množstva ľudí vniknúť do vnútorných priestorov Národnej rady Slovenskej republiky. Bratislavská polícia v tejto súvislosti prijala adekvátne opatrenia za účelom zabezpečenia verejného poriadku. Zároveň v rámci opatrenia bol využitý aj Antikonfliktný tím a to na priamu a intenzívnu komunikáciu s účastníkmi zhromaždenia, ktorá po celý čas prebiehala a aj naďalej prebieha. Nakoľko účastníci neakceptovali tento spôsob komunikácie, bola polícia nútená pristúpiť k prijatiu adekvátnych opatrení. Bezpečnostnú situáciu na území hlavného mesta SR Bratislavy v súčasnosti aj naďalej monitorujeme. V prípade ak by došlo k hromadnému narušeniu verejného poriadku alebo k páchaniu inej protiprávnej činnosti, polícia v zmysle zákona o Policajnom zbore využije všetky zákonné možnosti na zjednanie nápravy a obnovenie verejného poriadku,“ napísala na Facebooku polícia.

Veronika Remišová skritizovala násilných demonštrantov, ktorý pred budovou Národnej rady ťažko zranili policajtku

Podľa Veroniky Remišovej sú útoky na políciu počas agresívnej demonštrácie pred parlamentom absolútne neprípustné. Remišová hovorí, že je to výsledok zničujúcej politiky ľudí, ktorí sa dnes boja politickej aj trestnej zodpovednosti „Ostro odsudzujem agresívne prejavy na demonštrácii pred parlamentom, kde dav podľa medializovaných informácií dokonca zranil policajtku. Plne rešpektujem právo občanov pokojne demonštrovať, v demokratickej spoločnosti je ale neprípustné, aby demonštrácie sprevádzalo násilie a porušovanie zákona. Príkladom demonštrácie slušných ľudí boli protesty po vražde Jána a Martiny, ktoré vyhnali Roberta Fica a jeho suitu z Úradu vlády. Bez násilia, bez dezinformácií a bez nenávisti. Demonštrácie, ktoré aktívne podnecuje aj Robert Fico sprevádza chaos, porušovanie zákona a rozdeľovanie spoločnosti,“ napísala Veronika Remišová v statuse na Facebooku. Podľa Remišovej nie je cieľom týchto ľudí ochrana práv občanov a už vôbec nie právny štát, ktorí oni sami pochovali. Cieľom Smeru a jeho klonov je podľa Remišovej chrániť svoje záujmy a vyhnúť sa politickej a možno aj trestnej zodpovednosti za to, kam dostali Slovensko v poslednom desaťročí.

Demonštranti zranili jednu policajtku. Boris Kollár kritizuje policajného prezidenta za nezvládnutie situácie

Predseda parlamentu Boris Kollár potvrdil, že pred budovou Národnej rady demonštranti zranili jednu policajtku. Kollár zároveň kritizoval policajného prezidenta Petra Kovaříka, že polícia nezvládla demonštrantom zabrániť zablokovať vstup do budovy Národnej rady. „Tí ľudia bojujú proti niečomu. To neznamená, že ich budeme obuškovať alebo striekať vodnými delami či budeme na nich púšťať slzotvorný plyn. Keby to policajti zvládli a boli vonku zátarasy, tak sa nič takéto nestane,“ povedal Boris Kollár. Protesty podľa jeho slov boli doteraz vždy kultivované, v piatok sa to však vymklo spod kontroly. Šéfa polície sa preto bude pýtať, prečo k tomu došlo. Kollár chce policajného prezidenta „brať na zodpovednosť“.

Dav sa dostal až pred vchod do Národnej rady

Protestujúci dav sa dostal až pred vchod do Národnej rady. Vchod chránia ťažkoodenci, na ktorých protestujúci hádzali vajíčka. Dav protestujúcich podporuje aj extrémista Marian Kotleba, ktorý pred davom hovoril o očkovaní. Protestujúci skandovali heslo „vakcínu si nedáme“ a zrejme išlo hlavne o priaznivcov extrémistickej ĽSNS. Tvrdili totiž, že spolupracovať budú len s jeho stranou. Dav protestujúcich neskôr obkľúčil aj prítomných novinárov, ktorých museli chrániť policajti. Na mieste vznikali aj potýčky medzi demonštrantami a políciou.

Pred Národnou radou sa zhromaždili demonštranti. Podporili ich Kotleba, Blaha aj Kamenický

Pred budovou Národnou radou sa začal protest proti novému zákonu, ktorý má umožniť hygienikom vydávať opatrenia pre nezaočkovaných. Na mieste je niekoľko desiatok protestujúcich. Zhromaždených protestujúcich podporil extrémista Marian Kotleba a tiež poslanci zo strany Smer – SD Ľuboš Blaha a Ľubomírom Kamenickým. "Dnes bude celý klub Smeru hlasovať proti vládnemu návrhu zákona ktorý segreguje slobodných ľudí na základe očkovania," povedal Blaha protestujúcim. 

Poslanci dnes rokujú o novele zákona, ktorá umožní opatrenia pre nezaočkovaných

Na programe 35. zasadnutia je viac ako desať bodov, medzi nimi návrhy na skrátené legislatívne konanie k dvom vládnym novelám. Jednou z nich je novela, ktorá sa týka využívania digitálnych očkovacích COVID preukazov. Okrem toho by mali zákonodarcovia prerokovať aj poslanecký návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania. Vládny návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Ten má informovať, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu