0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

ÚVZ: Máme 72 nových prípadov delty a 107 celkovo

Úrad verejného zdravotníctva dnes informoval, že na Slovensku evidujeme až 72 nových prípadov delta mutácia SARS-CoV-2. Celkovo je na Slovensku už 107 potvrdených prípadov.

Na Slovensku sa rutinným sekvenovaním potvrdili ďalších 72 nových výskytov delta variantu SARS-CoV-2. Väčšinu prípadov, 63 %, tvoril import zo zahraničia (krajiny EÚ aj mimo nej, vrátane obľúbených turistických destinácií).

Ďalej išlo o úzke kontakty týchto osôb a vyskytli sa aj prípady bez cestovateľskej anamnézy (neboli v zahraničí ani neboli v kontakte s osobami, ktoré prišli zo zahraničia).

Delta variant sa potvrdil prevažne u neočkovaných ľudí. Celkovo sme na Slovensku od júna 2021 (prvého laboratórne potvrdeného delta variantu) laboratórne potvrdili 107 prípadov. Hoci v súčasnosti na Slovensku ešte mierne prevažuje alfa variant, ďalší rast podielu delta variantu môžeme podľa hygienikov očakávať.

Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu môže na význame naberať komunitné šírenie.

Príznaky tohto variantu sa podobajú skôr na chrípku, nádchu či alergiu, pri miernych príznakoch sa podobá na prechladnutie. Typickým symptómom je bolesť hlavy, bolesť hrdla, výtok z nosa a zvýšená teplota či horúčka. Strata chuti a čuchu už nebýva tak častým prejavom, vyskytnúť sa môžu hnačky. Deltou sa častejšie infikujú mladšie osoby, ktoré môžu ľahšie príznaky podceniť a výrazne infekčnejší variant vírusu šíriť ďalej.

„Najúčinnejším opatrením proti COVID-19 je očkovanie. Dôležité je rešpektovať nastavené opatrenia na hraniciach aj vo vnútri krajiny. Tiež treba dodržiavať najzákladnejšie preventívnych pravidiel – prekrytie horných dýchacích ciest, dodržiavanie odstupu od iných ľudí a dôsledná hygiena rúk,“

uviedli hygienici.

Pozitívne vzorky na SARS-CoV-2 sekvenujú na Slovensku Úrad verejného zdravotníctva SR, Biomedicínske centrum SAV a Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave.

Marek
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu