0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Karanténa pre nezaočkovaných zostane, výnimku už nebudú mať ľudia iba s jednou dávkou

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský potvrdil, že z vyhlášky odstránia výnimku pre ľudí len s jednou dávkou vakcíny. Obmedzenia na hraniciach ostanú v platnosti.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes informoval, že opatrenia na hraniciach ostanú v platnosti aj po rozhodnutí Ústavného súdu. Ten pozastavil platnosť vyhlášky, ktorá upravovala povinnú karanténu pre nezaočkovaných. Ústavnému súdu na vyhláške prekážala len výnimka pre ľudí s prvou dávkou vakcíny. Tí pri návrate na Slovensko do 9. augusta nemuseli ísť do karantény.

Ústavní sudcovia v tom videli rozdielne zaobchádzanie, keď aj podľa odborníkov po prvej dávke nezískava očkovaná osoba plnú ochranu. Pozastavenie platnosti vyhlášky ešte nie je právoplatné, keďže Ústavný súd stále nezverejnil rozhodnutie v zbierke zákonov. Na jeho zverejnenie má súd až 15 dní.

Riešia čo s navrátilcami

Lengvarský potvrdil, že existuje zhoda v tom aký režim na hraniciach bude platiť. Minister zdravotníctva potvrdil, že opatrenia pre nezaočkovaných ostanú v platnosti. Nezaočkovaní ľudia teda naďalej pôjdu do povinnej 14 dňovej karantény, ktorú bude zrejme možné ukončiť na piaty deň negatívnym RT-PCR testom.

- Inzercia -

Podľa Lengvarského teraz rezort zdravotníctva spolu s Úradom verejného zdravotníctva rieši len návrat ľudí po prvej dávke očkovania na Slovensko. Tí totiž mali podľa vyhlášky hygienikov až do 9. augusta výnimku z povinnej karantény. Po jej zrušení by teda museli ísť do povinnej karantény. Lengvarský zatiaľ nevedel povedať, ako sa štát s očkovanými len prvou dávkou vysporiada.

“Budeme musieť teraz nájsť cestu, pretože opatrenia budú platiť v rovnakom režime aj naďalej. Budeme musieť zrušiť to, aby ľudia, ktorí sú očkovaní prvou dávkou, nemuseli ísť do karantény. Musíme nájsť spôsob, ako vrátiť tých, ktorí už odcestovali, a ako im umožniť vrátiť sa bez toho, aby museli ísť do karantény,”

povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Prehra Smeru

Nové opatrenia na hraniciach budú teda po rozhodnutí Ústavného súdu ešte tvrdšie než tomu bolo doteraz. Výnimku pri návrate budú mať len plne zaočkované osoby – dva týždne po podaní druhej dávky v prípade dvojdávkovej vakcíny.

Smer po zverejnení rozhodnutia Ústavného súdu hovoril o úspechu a neskôr dokonca na Facebooku jeho predseda Robert Fico zavádzal, keď tvrdil, že na hraniciach neplatia žiadne opatrenia. Rozhodnutie súdu stále nie je zverejnené v zbierke zákonov a teda na hraniciach stále platí pôvodný režim. Nezaočkované osoby musia ísť pri návrate na Slovensko do povinnej karantény.

Ak by aj Ústavný súd nakoniec zverejnil rozhodnutie v zbierke zákonov pred vydaním novej vyhlášky, ktorá už neumožní osobám s jednou dávkou vakcíny vyhnúť sa karanténe, stále to nebude znamenať voľný pohyb ľudí cez hranice. Ústavný súd na to vo svojom rozhodnutí myslel a do platnosti vstúpi pôvodný režim rozdelenia krajín na zelené, červené a čierne.

Návrat k horšiemu

Návrat k pôvodnému režimu pritom bude návrat k tvrdším pravidlám. Pri návrate zo zelených krajín budú mať výnimku z karantény zaočkované osoby a nezaočkované osoby si  budú môcť urobiť test pred návratom alebo aj hneď po návrate na Slovensko. Bez testovania bude rovnako platiť povinná 14 dňová karanténa.

Odporúčame: Cestovný semafor: pravidlá pri vstupe na Slovensko od 14. júna

Situácia sa, ale výrazne zmení pri návrate z červených alebo čiernych krajín. Pri návrate z červených krajín bude pre všetkých platiť povinná 14 dňová karanténa, ktorú bude možné predčasne ukončiť najskôr na 8. deň (teraz na 5. deň) absolvovaním RT-PCR testu s negatívnym výsledkom. Pri návrate z čiernych krajín bude karanténa 14 dní. Doterajšie opatrenia pritom umožňovali vždy na piaty deň absolvovať RT-PCR a pri negatívnom výsledku mohla byť karanténa ukončená.

Otázne je, či sa stihne tento režim vôbec obnoviť. Lengvarský dnes potvrdil, že nové znenie vyhlášky chcú mať pripravené ešte pred tým než Ústavný súd zverejní rozhodnutie o pozastavení vyhlášky z 9. júla s karanténou pre nezaočkovaných. Ak by hygienici stihli vyhlášku upraviť, tak k pozastaveniu platnosti vyhlášky vôbec nepríde. Ústavný súd bude potom posudzovať súlad vyhlášky s Ústavou, ale až do konečného verdiktu bude vyhláška aj režim na hraniciach pre nezaočkovaných platiť.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu