0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Komentár: Smer hovorí o víťazstve, tisíce ľudí poslal do 14 dňovej karantény

Opozičná strana Smer hovorí o víťazstve po tom, ako Ústavný súd pozastavil platnosť poslednej vyhlášky upravujúcej režim na hraniciach. Víťazstvo Smeru, ale pošle tisíce ľudí do 14 dňovej karantény.

Ešte 9. júla sa zmenil režim na Slovenských hraniciach. Cez hranice mohli voľne prejsť len plne zaočkované osoby (dočasne mali výnimku aj osoby po podaní aspoň prvej dávky vakcíny). Ostatní museli do povinnej karantény, ktorú bolo možné ukončiť na piaty deň RT-PCR testom.

To sa nepáčilo opozičnej strane Smer, ktorá podala návrh na Ústavný súd. Ten sa včera rozhodol dočasne pozastavil platnosť vyhlášky. To, ale neznamená, že by sa režim na hraniciach úplne uvoľnil. Pozastavením vyhlášky platnej od 9. júla totiž začala platiť predchádzajúca vyhláška, ktorá rozdeľovala krajiny na zelené, červené a čierne.

Fico a ďalší politici zo Smeru hovoria o víťazstve, ale rozhodnutie Ústavného súdu pošle možno až tisíce ľudí do 14 dňovej karantény, ktorú si navyše nebudú môcť nijako skrátiť.

Aj po prvej dávke

- Inzercia -

Z rozhodnutia a odôvodnenia Ústavného súdu k pozastaveniu platnosti vyhlášky je zrejmé, že ústavným sudcom prekážala len jedna výnimka pre zaočkovaných len jednou dávkou vakcíny. Ústavnému súdu teda neprekážala samotná podmienka karantény pre nezaočkované osoby.

Smer teda nič nedocielil a paradoxne sa môže režim na hraniciach zo dňa na deň poriadne sprísniť. Opraviť vyhlášku nebude pre vládu a následne pre Úrad verejného zdravotníctva veľký problém. Bude stačiť ak z nej jednoducho odstránia výnimku pre osoby zaočkované zatiaľ len prvou dávkou.

Smer teda do karantény pošle ďalšie desiatky tisíc ľudí, ktorí by mohli mesiac využívať výnimku po prvej dávke vakcíny. Pre mnohých to bude možno znamenať aj koniec plánov na letnú dovolenku. Ak sa totiž dali zaočkovať prvou dávkou mRNA vakcíny na začiatku júla, budú mať výnimku až od polovice augusta. Pri mRNA vakcínach je minimálny rozostup medzi vakcínami až 28 dní. A za plne zaočkovanú sa osoba považuje až 14 dní po druhej dávke vakcíny. Smer sa teda rozhodne môže tešiť na ďakovné dopisy ľudí, ktorých poslal do karantény po návrate a to napriek tomu, že už dostali aspoň prvú dávku vakcíny.

Zelené, červené a čierne

Rozhodnutie Ústavného súdu znamená, že sa režim na hraniciach vráti niekoľko týždňov naspäť. Rozhodujúce už nebude, či ste sa dali alebo nedali zaočkovať, ale z ktorej krajiny na Slovensko prichádzate. Začne znovu platiť rozdelenie na zelené, červené a čierne krajiny. Pokiaľ teda Úrad verejného zdravotníctva vyhlášku neupraví odstránením výnimky pre osoby po podaní prvej dávky vakcíny.

Tí, ktorí sa vrátia zo zelenej krajiny budú musieť počítať s antigénovým alebo RT-PCR testom. Našťastie osoby zaočkované aspoň 22. dní budú mať výnimku a karanténa sa ich nebude týkať.

Mnoho Slovákov už medzičasom vycestovalo do krajín, ktoré teraz budú červené alebo čierne. Po návrate z červenej krajiny všetkých čaká povinná karanténa, ktorú si budú môcť skrátiť negatívnym RT-PCR testom. Ten môžete, ale absolvovať až na 8. deň po návrate na Slovensko. Ak ste sa vrátili z čiernej krajiny, máte smolu. Čaká vás povinná 14 dňová karanténa bez možnosti jej skrátenia RT-PCR testom. Súčasný režim pritom nezaočkovaným umožňoval návrat na Slovensku a na piaty deň po vykonaní RT-PCR s negatívnym výsledkom im karanténa skončila. Aj od týchto voličov a zrejme ešte väčšej skupiny nevoličov môže určite Smer čakať rovnako „ďakovné“ dopisy a maily.

Pyrrhovo víťazstvo

Smer sa včera vyjadroval aké víťazstvo sa mu podarilo dosiahnuť. Spôsobil, ale iba chaos a mnohých ľudí pošle rozhodnutie Ústavného súdu do povinnej karantény a to napriek tomu, že sa pred cestou nechali zaočkovať.

Robert Fico je dlhodobo odporca očkovania a tvrdo proti nemu bojuje. Platí však jednoznačné pravidlo – úspešné krajiny sú len tie, ktoré dosiahli vysokú zaočkovanosť. Expremiér isto túži po tom, aby Slovensko v boji s ochorením COVID-19 nebolo úspešné. Iba vtedy môže totiž prstom ukázať na vládu a povedať, ako neschopná vláda je. Áno, vláda urobila mnoho chýb, ale prijatie výhod pre zaočkovaných bolo tým správnym krokom. Ukázalo sa to vo zvýšení záujmu o očkovanie.  

Choré uvažovanie opozičných politikov sa ukazuje, ako pomerne veľký problém v snahe dosiahnuť kolektívnu imunitu. Na jej dosiahnutie budeme musieť zaočkovať viac ako 80% populácie (teda aj detí). Prichádzajúca tretia vlna môže opäť znamenať tisíce pacientov v nemocniciach a desiatky úmrtí denne.

Populistické a nebezpečné

Správanie Smeru je tradične populistické, keď sa nás snažia presvedčiť o tom, ako na nás všetkých myslia. Mňa by potešilo, keby o moje blaho prestali bojovať. O moje blaho sa postarám bez Ľuboša Blahu a Roberta Fica.

Som zvedavý, ako vysvetlia tisícom (možno aj desiatkam tisíc) ľudí, že po návrate z dovolenky ich čaká povinná karanténa a to napriek očkovaniu? Fico teraz vlastne potrestal všetkých, ktorí sú k sebe a svojmu okoliu zodpovední a odmenu dostanú tí nezodpovední, ktorí sa nezaočkovali.

Lenže aj v prípade koaličných politikov sme si už zvykli na populistické a ľúbivé vyjadrenia, ktorými získavajú politické body. Inak tomu nie je ani v prípade Roberta Fica, ktorý je majster populistických vyhlásení. Lepšie by bolo, keby sa celá smerácka partaj dala radšej zaočkovať.

Klamstvá o očkovaní

Robert Fico a jeho prisluhovať Ľuboš Blaha s radosťou šíria klamstvá o očkovaní. Fico už neraz poukazoval na úmrtia – tie po očkovaní sú na Slovensku 4 a tých po ochorení COVID-19 je 15 tisíc. Trocha nepomer, že? Klamstvá Ľuboša Blahu o očkovaní už vyvracalo Ministerstvo zdravotníctva.

Antivaxeri sa s radosťou oháňajú každým úmrtím a je jedno, či bola tá osoba vôbec zaočkovaná. Naposledy šírili klamstvá o úmrtí 17-ročného dievčaťa zo Serede, ktoré ani očkované nebolo. Antivaxeri ala Fico a Blaha by radi každé úmrtie pripísali vakcinácii.

Čísla Štatistikov hovoria jasne – žiadny nárast úmrtí nie je. Ľudia po očkovaní nezomierajú a nepotrebujeme stavať veľké spaľovne, ako sa nedávno šírilo Facebookom. Áno, úmrtí máme viac ako pominulé roky – sú to úmrtia na COVID-19 a nie po očkovaní.

Nech sa zbalí o odíde

Ak politik v 21. storočí kritizuje očkovanie asi zabudol koľko vakcín od detstva dostal. Počul niekto z politikov o pravých kiahňach alebo napríklad o nakazenom čiernym kašľom, prípadne o prípade záškrtu? Nie, určite nepočul a to je všetko zásluha toho „zlého“ očkovania.

Očkuje sa už desiatky rokov a za ten čas sú jednoznačné dôkazy o tom, ako prospešné očkovanie je. Niektorých ochorení sme sa vďaka očkovaniu zbavili úplne a iné sme utlmili na zopár prípadov za rok. To všetko je zásluha očkovania, ktoré zachránilo po celom svete stovky miliónov ľudských životov.

Škoda, že politici aj tému očkovania využívajú pravidelne na hranie špinavých politických hier. Ešte väčšia škoda je, že veľká časť slovenskej populácie im tieto hry žerie. Nie, pán Fico a pán Blaha nič nedosiahli. Iba spôsobili chaos na hraniciach, chaos v opatreniach a poslali tisíce ľudí do povinnej 14 dňovej karantény. Obaja páni, by sa radšej mali postaviť do radu na očkovanie. Pokiaľ sa očkovať nechcú, môžu sa obaja páni postaviť do druhého radu a ísť pomáhať potom v preplnených nemocniciach. Nemocnice preplnené budú už možno o pár týždňov, keď sa naplno na Slovensku začne šíriť vysoko infekčný delta variant. Náznaky prichádzajúcej tretej vlny sa objavili už minulý týždeň.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu