0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Prehľad týždňa: Stopka pre referendum a kývajúca sa stolička pod Lengvarským

Ústavný súd rozhodol – referendum o skrátení volebného obdobia nebude. Rozhodnutie vyvolalo hromy a blesky na koaličnej aj opozičnej politickej scéne. Na Slovensko sa valí tretia vlna pandémie a Lengvarský to má u Matoviča nahnuté.

Referendum o skrátení volebného obdobia Národnej rady nebude. Minulý týždeň o tom rozhodol Ústavný súd podľa, ktorého by takéto referendum bolo v rozpore s ústavou. Takmer okamžite toto rozhodnutie vyvolalo búrku na politickej scéne.

Mimoriadne sa zhodla opozícia aj niektorí členovia koalície, že referendum chcú. Bývalý premiér a minister financií Igor Matovič prakticky okamžite po rozhodnutí Ústavného súdu zaútočil na prezidentku Zuzanu Čaputovú, ktorá sa na súd obrátila. Už od začiatku totiž mala pochybnosti o referendovej otázke, ktorá sa týkala skrátenia volebného obdobia Národnej rady. Paradoxne však práve OĽaNO malo vo volebnom programe bod o zákaze referenda na skrátenie volebného obdobia parlamentu. Matovič na to zabudol alebo jednoducho volebný program OĽaNO nečítal podobne ako nečítal zmluvu o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V.

Najmä opoziční politici hovorili o čiernom dni pre demokraciu na Slovensku. Rozhodnutie Ústavného súdu je však naopak príklad fungujúcej demokracie v praxi. Ústavní sudcovia strážia to najdôležitejšie, aby boli rozhodnutia politikov v súlade so základným zákonom nášho štátu – Ústavou. Politici sa snažili ľudí presvedčiť, že sa už žiadne referendum konať nebude, ale to nie je pravda. Ústavný súd svojím rozhodnutím naopak dal konaniu referenda jasnejšie pravidlá.

- Inzercia -

Prezidentka a tiež samotný Ústavný súd politikom zverejnili aj návod, ako celú situáciu vyriešiť. Stačí jednoduchá zmena Ústavy, ktorá by umožnila konanie referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady. Potom by poslanci obyčajnou väčšinou požiadali prezidentku o vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady. Prezidentka Zuzana Čaputová už avizovala, že takejto žiadosti po zmene ústavy okamžite vyhovie a referendum vyhlási.

Tretia vlna

Hádky politikov a referendum však môže zatieniť prichádzajúca tretia vlna pandémia COVID-19. Čísla za minulý týždeň už ukazujú, že počty nakazených začínajú pomaly opäť rásť. Problémom aj na Slovensku môže byť šíriaca sa delta mutácia koronavírusu SARS-CoV-2. Na Slovensku je zatiaľ potvrdených 14 prípadov delta mutácie. Jeden prípad nákazy nemá pozitívnu cestovateľskú anamnézu a teda išlo o nákazu v rámci Slovenska.

Delta spôsobuje problémy aj vo svete. Počty nových prípadov rýchlo pribúdajú najmä v Rusku, kde raketovo rastie aj počet ľudí v nemocniciach a tiež počty úmrtí. Rýchlo pribúda prípadov aj vo Veľkej Británii, ale tu rýchlo nerastie počet úmrtí. Krajina má totiž veľmi vysokú zaočkovanosť. Británia stále zvažuje aj prípadné uvoľnenie opatrení, ktoré bolo naplánované na 19. júla.

Pre masívne šírenie delty už začal treťou dávkou očkovať Izrael, ktorý patrí medzi lídrov v očkovaní. O povolenie podávania tretej dávky plánuje Pfizer a BioNTech požiadať aj Európsku liekovú agentúru. Rast počtu prípadov, ale badať napríklad aj v susednom Česku. Ochorenie COVID-19 vo svete zabilo už 4 milióny ľudí. V Belgicku potvrdili prípad, keď sa 90-ročná žena nakazila až dvomi variantmi SARS-CoV-2 súčasne. Žena nákazu alfa a beta variantom neprežila.

Očkovanie aj bez registrácie

Nemeckí vedci minulý týždeň varovali, že dosiahnuť kolektívnu imunitu nemusí byť také jednoduché. Pre dosiahnutie kolektívnej imunity bude dôležité zaočkovať aj deti a dospievajúcich. Podľa slovenských odborníkov, môžu byť deti v tretej vlne tí najviac rizikoví.

Problémom na Slovensku môžu byť najmä antivaxeri, ktorí využijú každú príležitosť na šírenie klamstiev o očkovaní. Slovenskí antivaxeri minulý týždeň napríklad šírili hoax, podľa ktorého malo na Slovensku po očkovaní zomrieť dievča. Rodičia neskôr na Facebooku uviedli, že ich dcéra ani očkovaná nebola.

Rozbehnúť očkovanie môže aj jednoduchšia cesta k vakcíne. Bratislavský samosprávny kraj minulý týždeň naplno rozbehol očkovanie aj bez prihlásenia. Neskôr sa k nemu pridal aj Trnavský kraj. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský potom potvrdil, že očkovanie bez prihlásenia bude možné vo všetkých vakcinačných centrách. Ministerstvo povolí aj miešanie vakcín. Ak ste teda prvú dávku dostali napríklad od AstraZenecu, môžete ako druhú dávku dostať vakcínu od Moderny alebo Pfizeru.

Novinky na hraniciach

Od minulého týždňa začali platiť aj nové podmienky na hraniciach pri návrate na Slovensko. Nové pravidlá sa nevyhli chaosu. Polícia najprv niektoré hraničné priechody úplne uzatvorila, no po protestoch sa nakoniec všetky hraničné priechody od piatku opäť otvorili. Aby mohli byť otvorené všetky hraničné priechody budú nakoniec policajtom pri kontrolách pomáhať aj príslušníci finančnej správy a väzenskej a justičnej stráže.

Na hraniciach od minulého pondelka rozbehli policajti intenzívne kontroly, ktoré často znamenali dlhé kolóny čakajúcich na vstupe na Slovensko. Hygienici počas týždňa menili aj vyhlášku, ktorá vstup na Slovensko upravuje. Zmena nastala aj pri príchode z Talianska a Portugalska, kde už pri návrate letecky nebude potrebný RT-PCR test.

Sociálna poisťovňa bude navrátilcom zo zahraničia, ktorí skončia v povinnej karanténe vyplácať pandemickú PN. Každý navrátilec zo zahraničia sa musí pred návratom na Slovensko registrov v systéme eHranica. Registráciu je pritom možné urobiť až 30 dní dopredu.

Koniec Lengvarského?

Minulý týždeň poznačila aj ďalšia hádka v koalícii pre nové opatrenia. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský chcel do parlamentu predložiť zákon, ktorý mal umožniť hygienikom zakázať vstup do prevádzok bez očkovania. Lengvarského minulý týždeň skritizoval aj Igor Matovič, ktorý sa mu začal vyhrážať dokonca výmenou. Matovič, ale zrejme zabudol koľko chýb urobil práve on a Krajčí.

Matovičovi sa možno nepáči ani koniec antigénových testov, ktoré presadil ešte ako premiér. Matovič považoval antigénové testovanie za všeliek na pandémiu. Lengvarský antigénové testy zastavil a minulý týždeň tiež potvrdil, že nepresné antigénové testy nebudú zadarmo.  

Pri kritike Matovič a tiež predseda parlamentu Boris Kollár zabudli, že obaja boli napríklad za niekoľko kôl povinného celoplošného testovania. Povinnosť očkovania alebo testu pred vstupom do obchodov, totiž politici prirovnali k priloženej pištoli k hlave. Lenže to isté urobil Matovič, keď nás všetkých poslal na povinné celoplošné testovanie. Navyše celoplošné testovanie žiadny zásadný efekt na zníženie nových prípadov nemalo. Aj príkladmi zo sveta sa ukazuje, že očkovanie má výrazný vplyv na zníženie počtu nových prípadov aj na pokles pacientov v nemocniciach a tiež vakcíny majú vplyv na zníženie počtu úmrtí.

Ročná električenka zadarmo

Niektoré krajiny sa už rozhodli vydať nie len cestou motivácie. Lotyšsko minulý týždeň potvrdilo, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bude pre niektoré skupiny zamestnancov povinné.

Slovensko sa rozhodlo ísť zatiaľ len cestou motivácie a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský opakovane povinné očkovanie odmietol. Ministerstvo financií minulý týždeň zverejnilo detaily k očkovacej lotérii a tiež k bonusu za zaočkovanie. Bratislava napríklad spustila súťaž, kde zaočkovaným rozdá 60 ročných električeniek.

Európska lieková agentúra minulý týždeň potvrdila zriedkavú možnú súvislosť medzi zápalovým ochorením srdca a mRNA vakcínami. Počet prípadov zápalu srdcového svalu je však vzhľadom na množstvo zaočkovaných minimálny.  

Remišová nerozumie IT

Od dnes máme na Slovensku len tri žlté okresy. Všetky ostatné okresy sú na Slovensku zelené vo fáze monitoringu. Počty nových prípadov, ale začali minulý týždeň opäť rásť a môže to teda znamenať začínajúcu tretiu vlnu.

Hromy a blesky neboli len medzi Matovičom a Lengvarským. Minulý týždeň opustil Veroniku Remišovú aj druhý štátny tajomník Marek Antal. Ten neskôr vo vyhlásení na Facebooku napísal, že Veronika Remišová nerozumie IT a ministerstvo vedie chaoticky. Mnohé projekty majú práve kvôli jej neznalosti meškanie.

Horúco, ale minulý týždeň bolo na celom Slovensku. Meteorológovia minulý týždeň potvrdili, že padli teplotné rekordy pri druhej vlne letných horúčav. Jún bol zároveň najteplejším mesiacom za niekoľko desaťročí.  

Martin
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu