0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Prichádza tretia vlna? Čísla za tento týždeň ukazujú, že áno

V mnohých krajinách sveta začína ďalšia vlna pandémie ochorenia COVID-19. Čísla za posledný týždeň už ukazujú nárast počtu prípadov aj na Slovensku.

Slovensko
403,802
Potvrdené prípady
Updated on 21. September 2021 22:24
Slovensko
12,580
Úmrtia
Updated on 21. September 2021 22:24
Slovensko
7,308
Aktívne prípady
Updated on 21. September 2021 22:24
Slovensko
383,914
Vyliečení
Updated on 21. September 2021 22:24

Počty prípadov ochorenia COVID-19 vo svete posledné týždne rastú a pandémia opäť naberá na sile. Počet prípadov vo svete rastie hlavne pre šírenie nákazlivejšieho delta variantu koronavírusu SARS-CoV-2.

Na Slovensku máme zatiaľ potvrdených 14 prípadov delta variantu. V jednom prípade nemá nakazená osoba pozitívnu cestovateľskú anamnézu, takže nakaziť sa musela na Slovensku. V troch prípadoch sa navyše nakazili aj zaočkované osoby. Očkovanie u nich zatiaľ funguje a podľa informácie, ktoré zverejnil Úrad verejného zdravotníctva nemajú ťažký priebeh ochorenia.

Začiatok stúpajúceho trendu?

Čísla za niekoľko posledných týždňov ukazovali, že počty nakazených na Slovensku dlhodobo klesajú. Lenže tento týždeň po prvý krát pribudlo viac prípadov ochorenia ako v predchádzajúcom týždni.

Tento týždeň na Slovensku pribudlo s číslami do soboty celkovo 198 nových prípadov ochorenia COVID-19 (v dátach chýbajú čísla za nedeľu, ale aj keby sa potvrdil len rovnaký počet prípadov ako predchádzajúci týždeň v nedeľu, je počet prípadov za týždeň vyšší o viac ako 40), ktoré boli potvrdené pomocou RT-PCR testov. V predchádzajúcom týždni bolo nových prípadov len 154. Za týždeň teda počet prípadov narástol až o 44.

Aktualizácia 12.07.2021 10:08: Za nedeľu pribudlo celkovo sedem nových prípadov odhalených pomocou RT-PCR testov. Celkovo teda za minulý týždeň pribudlo 204 nových prípadov. V 26. týždni pribudlo len 154 nových prípadov.

Tretia vlna

Stúpajúce čísla za predchádzajúci týždeň môžu znamenať začiatok tretej vlny pandémie COVID-19 na Slovensku. Počty prípadov, ale môžu byť ovplyvnené aj dohľadávaním kontaktov zo strany Úradu verejného zdravotníctva. Hygienici už niekoľko mesiacov nezverejňujú detailné informácie k odhaleným prípadom. Nevieme teda, či ide o nové infekcie alebo iba dohľadané kontakty.

Navyše počet prípadov mohol vzrásť aj z dôvodu ukončenia bezplatného testovania pomocou antigénových testov. To skončilo 30. júna a od začiatku júla sa pomocou antigénových testov testuje vo väčšine miest za poplatok. Viac sa tak využívajú RT-PCR testy a od 9. júla sa musia testovať všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia a neboli zaočkovaní.

Lenže stúpajúce počty nových prípadov môžu znamenať aj nástup tretej vlny. Prípadný začiatok tretej vlny môžu potvrdiť čísla za nasledujúci týždeň. Pred treťou vlnou varovali aj odborníci, ktorí dlhodobo upozorňujú na potrebu očkovania.

Prvý krát zelené

Od budúceho týždňa sú takmer všetky okresy Slovenska v zelenej fáze monitoringu. Len tri okresy Slovenska sú žlté. To sa, ale s príchodom tretej vlny môže zmeniť. Slovensko teda môže byť v zelenej fáze naposledy. Problémom je pomalé očkovanie, ktoré spôsobuje hlavne nezáujem ľudí o očkovanie.

Počty prípadov rýchlo rastú aj v iných krajinách. Výrazne rastie počet prípadov vo Veľkej Británii, ale napríklad aj v Rusku. Vo Veľkej Británii síce rastie počet nových prípadov, ale počty hospitalizácii a úmrtí rastú pomaly. Dôvodom je vysoká zaočkovanosť vo Veľkej Británii.

Naopak v Rusku rýchlo pribúda nových prípadov aj počty úmrtí. Plná zaočkovanosť v krajine dosahuje len 13% a naproti tomu vo Veľkej Británii je plne zaočkovaných 55% obyvateľov.  

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu