0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Odchádzajúci štátny tajomník Marek Antal: Remišová nerozumie IT a ministerstvo nevie riadiť

Z ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie odchádza v krátkej dobe aj druhý štátny tajomník. Na Facebooku po odchode napísal, že ministerka Veronika Remišová vôbec nerozumie IT a problémom je aj spor s Máriou Kolíkovou.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie prišlo v krátkej dobe aj o druhého štátneho tajomníka. Marek Antal, ktorý je rovnako ako Veronika Remišová, zo strany Za ľudí, včera oznámil odchod.

Iba pred pár týždňami odišiel z postu štátneho tajomníka Vladimír Ledecký, ktorý po odchode rovnako ostro kritizoval ministerku Veroniku Remišovú. Kritické slová Ledeckého teraz potvrdzuje aj stanovisko Mareka Antala.

Remišová nerozumie IT

Antal v stanovisku ostro kritizuje neschopnosť ministerky Veroniky Remišovej a zároveň potvrdil, že odísť chcel už v marci. Mal mať pripravené aj „papiere“ na odchod, ale nakoniec si svoj odchod rozmyslel. Vyhovoriť odchod z ministerstva mu mali jeho spolupracovníci.

„Musím povedať, že to ja som bol s vedením ministerstva dlhodobo nespokojný. Neprišiel som na ministerstvo preto, aby som riešil operatívne úlohy a “nejaký projekt”. Po rokoch v IT sektore som prišiel s víziou ako strategicky zmeniť spôsob a fungovanie štátneho IT a pomocou strategických iniciatív meniť digitálnu vyspelosť našej krajiny. Nie iba egovernment. V tom sme sa s ministerkou absolútne názorovo nestretli. Môj pohľad bol strategický a reformný a ten sa s jej autokratickým mikromanažmentom nemohol ocitnúť v zhode,“

napísal v stanovisku Marek Antal.
- Inzercia -

Antal tiež uviedol, že Remišová IT oblasti vôbec nerozumie a to spôsobuje problémy pri riadení projektov. Projekty postupujú pomaly a mnohé zrejme ani nefungujú. Navyše podľa Antala je ministerke potrebné mnohé veci opakovane vysvetľovať a ani to často progresu v projektoch vôbec nepomáha.

„Odchádzam ako štátny tajomník z ministerstva, ktoré ma v názve informatizáciu. Žiaľ, prax ukázala, že ak minister/ka nerozumie IT, nemôže to byť priorita rezortu. Projekty idú veľmi pomaly, nefungujú, veľa vecí treba opakovane vysvetľovať a ani to veľakrát k progresu nestačí. Neodbornosť v tejto oblasti spôsobuje množstvo komplikácií. Už som pochopil, prečo sa v prvej vlne koronavírusu Veronika Remišová tak veľmi bránila, aby mal náš rezort na starosti čokoľvek v oblasti IT, čo by mohlo v boji s vírusom pomôcť. Nerozumela tomu a preto sa toho bála. V druhej vlne sme za pár týždňov vyvinuli aplikácie ako sú erúško, CovidAutomat, či CovidPass, ktoré reálne pomáhajú našim občanom,“

uviedol Antal.

Problémom je aj konflikt s Kolíkovou

Z vyjadrenia odchádzajúceho štátneho tajomníka je zrejmé, že konflikt medzi ministerkou Remišovou a ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou má už vplyv aj na chod ministerstva a projektov.

Pôvodne malo mať podľa Antala v štátnej IT firme Slovensko IT podiel aj ministerstvo spravodlivosti. Vďaka tomu sa mohla táto štátna firma podieľať na projektoch aj pre ministerstvo spravodlivosti. Znamenalo by to úsporu pre štátny rozpočet ako, keď si musí ministerstvo spravodlivosti platiť za IT služby u súkromných firiem.

„Ukázalo sa, že stranícky problém môže mať dopad aj na informatizáciu štátu a dôležité projekty a zasiahne aj štátnu firmu Slovensko IT. Firma vznikla aj preto, aby štát na IT ušetril a vedel reagovať flexibilne na potreby. Napríklad GreenPass. V čase, keď problém v strane Za ľudí neexistoval, alebo bol výrazne menší, ministerka Remišová súhlasila, aby sa spolumajiteľom štátnej IT firmy stalo aj ministerstvo spravodlivosti. Následne by firma mohla pre rezort pracovať na množstve projektov, ktoré sú spoločensky veľmi významné. Potom ako osobný konflikt  medzi ňou a Máriou Kolíkovou vyeskaloval, spoluprácu dvoch ministerstiev zatrhla. Ministerstvo spravodlivosti tak stratilo pol roka a mnohé projekty dnes mohli byť výrazne ďalej,“

doplnil Antal.

Snaha o zvolanie snemu

Antal tiež otvorene píše o situácii v strane Za ľudí, ktorá je už dlhodobo rozdelená na podporovateľov a odporcov Remišovej. Tá dlhodobo odmieta zvolať snem strany a mocensky ovládla aj predsedníctvo strany.

„Ďalší problém nastal, keď členovia strany Za ľudí v košickom kraji, kde som predsedom, požadovali mimoriadny snem strany. Dôvodom bola nespokojnosť s predsedníčkou strany a jej vajatanie počas koaličnej krízy, kedy ukázala, že je jej prednejšia stolička ministerky, ako záujmy krajiny a strany. Predsedníctvo krajskej organizácie v Košiciach mimoriadny snem už dva krát schválilo. Nepomohli aj pomerne časté návštevy predsedníčky v košickom kraji a ponuky pre členov na funkcie v dozorných radách štátnych spoločností. V niektorých krajoch predsedníčke táto stratégia funguje,“

napísal v stanovisku Antal.

Antal hovorí, že Remišová odmieta zvolať mimoriadny snem, hoci ju o to opakovane žiada viacero krajov. Dôvod, prečo snem zvolať nechce je podľa Antala jasný.

„Vyjadrenie ministerky pre informatizáciu o mojom odchode z postu štátneho tajomníka nemá nič spoločné s mojou prácou v rezorte, ale je výrazne motivované situáciou v strane Za ľudí, kde Veronika Remišová odmieta zvolať mimoriadny snem, hoci ju o to opakovane žiada viacero krajov. Dôvod, prečo snem zvolať nechce je jasný,“

uviedol Antal.

Je to pomsta

Marek Antal potvrdil, že na ministerstvo informatizácii prišiel s víziou ako strategicky zmeniť spôsob a fungovanie štátneho IT a pomocou strategických iniciatív meniť digitálnu vyspelosť našej krajiny. Nechcel pritom riešiť iba zmeny v egovernmente.

Podľa Antala sú vyjadrenia Remišovej k jeho odchodu motivované osobnou pomstou. Antal je predsedom Košickej krajskej organizácie a aj táto organizácia požadovala zvolanie snemu. Jedným z bodov mimoriadneho snemu mala byť aj výmena predsedníčky Veroniky Remišovej. K zvolaniu snemu, ale stále neprišlo. Remišová mocensky ovládla predsedníctvo a opakovanie zvolanie snemu odmietla.

„Náš konflikt a môj odchod nemá absolútne nič spoločne s projektom Slovensko v mobile alebo mojim pôsobením v Slovensko IT. Je to obyčajná pomsta,“

napísal v závere Antal.
Marek
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu