0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

ÚVZ aktualizoval vyhlášku. Pri návrate z Talianska a Portugalska už nebude potrebný test

Hygienici dnes upozornili na novelu vyhlášky k režimu na hraniciach, ktorý platí od 9. júla 2021. Režim na hraniciach sa už od zajtra zmení – pre karanténu bude rozhodujúce si ste sa nechali zaočkovať a nie to, z ktorej krajiny sa vraciate.

Po prílete na územie SR sa nebude potrebné preukazovať negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín ani v prípade Talianska a Portugalska. Tieto dve krajiny boli na základe záverov z rokovania konzília odborníkov doplnené do zoznamu v prílohe vyhlášky.

Pre krajiny, ktoré na zozname nie sú, bude platiť povinnosť po prílete na slovenské letisko preukazovať sa negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 72 hodín.

Registrovať sa na e-hranici nebudú musieť:

  • posádky nákladnej dopravy, autobusovej dopravy, členovia leteckého personálu, posádky v lodnej doprave, rušňovodiči, vozmajstri, vlakové čaty a obslužní pracovníci v železničnej doprave,
  • vodiči a posádky zdravotnej služby, ktorí vykonávajú transport pacienta alebo prevážajú orgány určené na transplantáciu, krv a krvné náhrady,
  • zamestnanci pohrebných služieb, ktorí vykonávajú medzinárodnú prepravu ľudských pozostatkov alebo ľudských ostatkov na pochovanie alebo spopolnenie.

Vo vyhláške sa explicitne spresňuje, že v prípade osôb, ktoré prichádzajú na územie SR letecky z rizikových krajín, sa povinnosť mať negatívny výsledok RT-PCR testu nevzťahuje na deti do 12 rokov.

V zozname koridorov pre tranzit pribudli alternatívne trasy.