0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Komentár: Keď vôl zabudol, že teľaťom bol

Expremiér Igor Matovič ostro kritizoval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského za predloženie zákona, ktorý mal umožniť hygienikom obmedziť vstup pre nezaočkovaných do obchodov a prevádzok. Lengvarskému chce Matovič robiť odpočet splnenia domácich úloh.

Expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič stopol novelu zákona, ktorá mala umožniť Úradu verejného zdravotníctva obmedziť vstup do obchodov a prevádzok pre nezaočkovaných. Do prevádzok by teda nezaočkované osoby mohli vstupovať len po predložení negatívneho RT-PCR testu, ktorý by si museli zaplatiť. Prijatie zákona by však neznamenalo, že sa tak automaticky aj stane. K tejto možnosti by sa zrejme pristúpilo len v prípade zlej epidemiologickej situácie.

Predseda strany Sme rodina dokonca hovoril o tom, že Lengvarský priložil ľuďom k hlave zbraň (podobnú formuláciu potom použil aj Igor Matovič). Podľa Borisa Kollára to má ďaleko od dobrovoľného očkovania. Obaja politici, ale zabudli na dve podstatné veci.

Očkovanie nie testovanie

Odborníci a vedci sa už od jari vyjadrujú pomerne jasne – testovanie nie je alternatíva k očkovaniu. Len očkovanie dokáže zabrániť masívnemu šíreniu ochorenia a tiež môže spomaliť vznik nových mutácii. Bez dosiahnutia kolektívnej imunity sa nezbavíme lockdownov, zatvárania obchodov a zatvárania ľudí doma.

- Inzercia -

Delta mutácia jasne ukazuje ako nebezpečný koronavírus SARS-CoV-2 a už iba blázon môže toto ochorenie porovnávať s chrípkou. COVID zabil na Slovensku za rok viac ľudí, ako chrípka zabije za niekoľko desiatok rokov.

Šíriacu sa deltu nezastaví ani masívne testovanie. Na nakazenie sa stačí aj krátky kontakt a vyhnať napríklad ľudí do radov na antigénové testovanie by teda znamenalo len masívne rozšírenie vírusu. V čase, keď ochorenie odhalí RT-PCR test je už človek infekčný a je teda neskoro. Jeden nakazený delta variantom dokáže nakaziť až osem ľudí. Sto nakazených delta variantom teda nakazí až 800 ľudí. Tých 800 nakazených nakazí 6400 ľudí a tých 6400 ľudí nakazí až 51 tisíc ľudí.

Dáta z Veľkej Británie pritom jasne ukazujú, že počet nakazených nemusí byť vôbec problém. Keďže majú vo Veľkej Británii vysokú zaočkovanosť, majú menej chorých v nemocniciach a menej úmrtí. To nie je výsledok testovania, to je výsledok masívneho očkovania. Očkovanie totiž nebráni len nakazeniu, ale v prvom rade chráni pred ťažkým priebehom ochorenia.

Pekné politické rečí

Vyjadrenie Kollára a Matoviča sú len ukážkou snahy slovenských politikov vytrieskať politické body. Samozrejme povinné testovanie sa nepáči nikomu, lenže pokiaľ sa niekto nedá zaočkovať predstavuje obrovské riziko a nie len pre seba, ale hlavne pre ostatných.

Ako sa majú cítiť napríklad predavačky v obchodoch? Alebo ako sa majú cítiť ľudia pracujúci na úradoch, v bankách, či na pošte? Na nich už pánovi predsedovi parlamentu a ministrovi financií nezáleží? Pustíme nezaočkovaných bez testu len tak do obchodov? Matovičovi ani Kollárovi nevadí týchto ľudí v práci vystaviť riziku nákazy?

A prečo by mali mať nezaočkovaní test zadarmo? Osobne s tým nesúhlasím a to z viacerých dôvodov. Očkovanie je jedinou šancou ako zvrátiť pandémiu a aspoň sa pokúsiť remizovať. Ak použijem športovú terminológiu – vyhrať už nemôžme. Nie v stave, keď máme 4 milióny úmrtí po celom svete a v mnohých prípadoch možno aj doživotné následky. Osobne poznám hneď niekoľkých ľudí, ktorí ani po mesiacoch od prekonania COVID-19 nemajú chuť alebo čuch, či dokonca následkom COVID-19 prišli o sluch.

Klesajúce preferencie

COVID-19 nie je chrípočka, aj keď sa nás mnohí politici od začiatku pandémie snažia často presvedčovať o opaku. Na Slovákov prosenie evidentne nefunguje a teda jedinou cestou zostávajú represie. Áno, na časť určite zaberie finančná motivácia. Otázne je koľko takých ľudí bude.

Ďalší dôvod prečo by nezaočkovaní nemali mať test zadarmo je veľmi jednoduchý – stále existuje bezplatná alternatíva. Tou je buď testovanie alebo môže nezaočkovaný obmedziť sociálne kontakty, keď sa vírus začne šíriť. Zabezpečenie základných životných potrieb bude aj v prípade povinného testovania určite dostupné bez testu. Každý tak bude môcť ísť na nákup potravín, do lekárne, či napríklad k lekárovi.

Nesúhlasím, ale s tým, aby nezaočkovaní mohli chodiť bez testu do reštaurácie alebo napríklad do práce. Čísla z Veľkej Británie jasne dokazujú účinnosť očkovania a aj jeho bezpečnosť. COVID na Slovensku zabil 15 tisíc ľudí a to sa ním nakazilo 777 tisíc ľudí. Po podaní 3,8 milióna dávok vakcín máme na Slovensku štyri úmrtia. Čísla teda hovoria jasne.

Samozrejme v čase klesajúcich preferencií OĽaNO sa expremiérovi hodia ľúbivé vyjadrenia o tom, ako je minister zdravotníctva zlý a ako chce všetkých donútiť sa očkovať. Lenže tu sa presne hodí – keď vôl zabudol, že teľaťom bol.

Nevyšpáraš, neošetríme

Pamätáte si ešte na prvé minuloročné celoplošné povinné špáranie? Vymyslel ho práve Igor Matovič. Expremiér zabudol, že aj vtedy ľuďom vlastne priložil k hlavám zbraň a povedal, buď špáranie alebo povinná karanténa. Ľudí vtedy vyhnal do radov pred špáracími centrami a bolo mu to jedno.

„Osobne si myslím, že by to malo byť dobrovoľné, ale ten kto sa nezúčastní, jednoducho nebude mať nejaké výhody, ktoré bude štát poskytovať v budúcom roku… Je úplne legitímne v takejto situácii, tým ľuďom – videli sme ich včera pred Úradom vlády, kde sa správali ako opice, pomaly – ak takíto ľudia si povedia, že na testovanie nepôjdu, nevidím najmenší dôvod, aby tí zodpovední ľudia, ktorí si uvedomujú, čo je COVID-19 a čo nám to môže spôsobiť na ekonomike, aby sa týmto ľuďom trebárs skladali na zdravotnú starostlivosť, alebo niečo podobné,“

uviedol minulý rok Matovič k celoplošnému testovaniu.

Expremiér mal vtedy, ale oveľa silnejšie vyjadrenia. V relácii na televízii Markíza doslova povedal, že zvažujú aj variant pre prípad, že sa veľa Slovákov „dobrovoľne“ vyšpárať nedá. Matovič vtedy navrhol, aby mali nevyšpáraní prístup len k základnej zdravotnej starostlivosti. A to vtedy išlo len o celoplošné testovanie, ktoré nakoniec nemalo žiadny význam. Na dva týždne síce klesol počet nových prípadov, ale potom sa rozbehlo masívne šírenie COVID-19 a už o pár mesiacov nám denne zomierali na COVID-19 desiatky ľudí. Len vtedy za to mohol Richard Sulík, teda aspoň podľa Matoviča. Bolo to obdobie, keď za všetko mohol len Sulík.

Dobrovoľný skríning

Keďže sme všetci mali plné zuby neefektívneho antigénového špárania, tak si expremiér Matovič a vtedajší prisluhovač minister zdravotníctva Marek Krajčí presadili ďalšie celoplošné špáranie. Aby špáranie aspoň trocha zakryli dostalo meno „skríning“. V podstate, ale nešlo o nič iné ako celoplošné testovanie.

Zaujímavé je, že vtedy ani Matovič ani Kollár nerobili tlačovky a nehovorili ako štát ľuďom k hlave prikladá zbraň. V tom čase pritom padali jasné odporúčanie od epidemiológov – nie testovať, ale očkovať. Vzhľadom na počty prípadov totiž hrozilo obrovské riziko nakazenia sa práve počas testovania.

Vtedy politikom vôbec nevadilo poslať ľudí čakať v zime na testovanie aj niekoľko hodín. Tí, ktorí to nestihli v bežnom čase si neraz museli zaplatiť test, aby mohli ísť do práce. Navyše vláda nás posielala testovať sa pravidelne každý týždeň niekoľko mesiacov. V tom Matovič ani Kollár žiadny problém nevideli.

Ďalší lockdown? Nie, ďakujem

Matovič by teda mal konečne pochopiť, že testovanie nie je v žiadnom prípade alternatíva k očkovaniu. A mal by prestať hrať špinavé politické hry a tváriť sa ako mu na ľuďoch záleží. Tomu už uveria len jeho skalní, tí zrejme zabudli, ako Matovič posielal starostov a primátorov „potiť krv pri testovaní“.

Ani vtedy Matovičovi nevadilo, že by dal samosprávam príkazom povinné testovanie každý týždeň. To, že len uvažovať o prikazovaní samospráve je za hranou etiky a morálnosti, Matovičovi problém nerobilo. Lenže spásonosné testovanie bol nápad práve Igora Matoviča. Ďalší z mnohých neúspešných plánov. Slovensko testovalo niekoľko mesiacov, namiesto toho, aby sme masívne očkovali.

Dnes sa jasne ukazuje, ktoré krajiny sú víťazmi. Nie tie, kde sa masívne testovali, ale tie, kde sa masívne očkovalo. Británia pripravuje uvoľnenie opatrení. Pribúdajú síce tisíce prípadov, ale vakcíny fungujú a ľudia nekončia s ťažkými stavmi v nemocniciach. Tí čo v nemocniciach končia, sú práve tí bez očkovania. Ďalší lockdown si už ozaj neprosím a nepotrebujem ho. Sú veci, ktoré človek v živote radšej nezažije vôbec a keď zažije, tak mu to raz stačí.

Keď vôl…

Ako píšem v nadpise článku. Pripadá mi to, že expremiér zabudol, že teľaťom bol. Teraz sa ide hrať na zástancu spravodlivosti, ale pred tým mu nevadilo ľudí posielať na povinné testovanie a to aj napriek pochybnostiam odborníkov a vedcov. O účinnosti očkovaní žiadny seriózny vedec nepochybuje, iba ak tak nejaký pablb na Facebooku.

Matovičovi nevadilo presadiť zákon, ktorý umožňuje špehovať ľudí pri návrate zo zahraničia. Nevadilo mu posielať ľudí do povinnej štátnej karantény a neskôr ich špehovať pomocou mobilnej aplikácie. Teraz sa v expremiérovi hnulo svedomie? Alebo ide o chabý pokus vytrieskať politické body a získať na svoju stranu nejakých tých antivaxerov?

Nie asi veľkým prekvapením, že expremiér ešte vakcínu nedostal. Najprv čakal na spásonosný Sputnik V a neskôr zasa vyhlasoval, že sa ním očkovať nemôže lebo chce cestovať. Padali aj výhovorky o tom, že COVID prekonal. To, ale bolo pred viac ako pol rokom a mal ľahký priebeh. Otázne teda je, či mal vôbec protilátky. Ak by som nášho sultána nepoznal, povedal by som, že je tiež antivaxer.

Čo má spoločné Sulík, Baťová a Lengvarský?

Nie takto nezačína žiadny vtip. Vráťme sa ešte na chvíľu práve k Sputniku V. Keď mu Štátny ústav pre kontrolu liečiv odmietol dať pečiatku pre chýbajúcu dokumentáciu z Ruska, stala sa jeho šéfka Zuzana Baťová nepriateľom štátu číslo jeden. Teda úhlavný nepriateľom Matoviča.

„Šarže vakcíny použité v predklinických testoch a klinických štúdiách publikovaných v časopise Lancet nemajú rovnaké charakteristiky a vlastnosti ako šarže vakcíny dovezené na Slovensko. Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať v približne 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov,“

napísal ŠÚKL vo svojom stanovisku k vakcíne Sputnik V, ktoré posielal Ministerstvu zdravotníctva.

Na chvíľu vystriedala Richarda Sulíka, ktorý sa pravidelne stáva terčom nenávistných tirád skrachovaného expremiéra, ktorý vo funkcii nevydržal ani rok.

Teraz prišiel na rad Vladimír Lengvarský. Ten urobil rovnaké chyby ako pred tým Sulík a neskôr Baťová. Mali tú drzosť nesúhlasiť s Matovičom. Sulík nesúhlasil s celoplošným testovaním a Baťová zasa zmietla zo stola nápad na očkovanie Sputnikom V.

Lengvarský otvorene kritizoval Krajčího za chaos na ministerstve a tiež jasne povedal, že žiadne neschválené a neregistrované vakcíny sa na Slovensku už používať nebudú. Stopku dal aj Sputniku V. Namiesto dvoch miliónov, ktoré dojednal Matovič sme nakúpili 200 tisíc a ešte aj z tých 200 tisíc sme vrátili späť 160 tisíc. Z Lengvarského sa teda logicky stal ďalší terč pre Igora Matoviča.

Peniaze alebo život?

Pandémia nás všetkých doteraz stále viac ako šesť miliárd eur. Takúto sumu vyčíslil Útvar hodnoty za peniaze, ktorý spadá zhodou okolností pod rezort ministra financií. Matovič zrejme ich správu nevidel.

Náklady na jedného zaočkovaného sú pre štát pritom na úrovni 40 eur (opäť zo správy Útvaru hodnoty za peniaze). Nemyslím si, že Slovensko znesie ďalších 6 miliárd eur v prípade tretej, štvrtej alebo piatej vlny. A tie prídu. Otázne je, či nás zastihnú pripravených alebo nepripravených. Inak povedané, či nás zastihnú zaočkovaných alebo nezaočkovaných.

Život žiadneho človeka nie je možné oceniť peniazmi. Smutné je, že mnoho Slovákov si neuvedomuje ako riskujú, keď sa nedajú očkovať. Tváriť sa, že vakcíny sú nebezpečné? Vypýtajte si od vášho lekára zoznam vakcín, ktoré ste od narodenia dostali. Mnoho antivaxerov by zrejme prekvapilo, že od narodenie sú tých vakcín možno aj desiatky.

Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 dávno nie sú experimentálne. Zaočkovaných je vo svete 2,5 miliardy ľudí. To už nie je experiment, ale jednoznačný dôkaz pre to, nechať sa zaočkovať.

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu