0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Antigénové testy budú spoplatnené. Pri PCR bude niekoľko testov mesačne zadarmo

Antigénové testy zadarmo nebudú, štát ich spoplatní symbolickou sumou. Pri RT-PCR testoch bude niekoľko testov na mesiac a na osobu bezplatných.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes po rokovaní vlády informoval o dohode v koalícii o preplácaní RT-PCR testov. Podľa Lengvarského existuje dohoda medzi lídrami koaličných strán, ktorí súhlasili s určitým bezplatným počtom RT-PCR testov na osobu a na mesiac zadarmo. Koľko testov to bude však Lengvarský nepovedal. Špekuluje sa, že v koalícii existuje dohoda na dvoch bezplatných RT-PCR testoch na mesiac a na jednu osobu zadarmo.

Lengvarský zároveň potvrdil, že štát sa nechystá poskytovať testovanie pomocou nepresných antigénových testov zadarmo. Lengvarský pripustil, že aj pri antigénových testoch sa dohodnú na symbolickej cene napríklad 10 eur za test.

Od 1. júla totiž už neexistuje bezplatná možnosť antigénového testovania, ktoré bolo nefiktívne a nákladné. Posledné dni antigénové testovania testy často odhalili iba jednotky prípadov, pričom sa vykonali desiatky tisíc testov. Štát pritom platil mobilným odberným miestam za každý vykonaný test.

Ministerstvo zdravotníctva má teraz vypracovať analýzu koľko by bezplatné RT-PCR testovanie stálo a podľa toho sa určí počet bezplatných testov na osobu a na mesiac. Bezplatné testovanie požaduje predseda parlamentu Boris Kollár a minister financií Igor Matovič. Lengvarský totiž navrhol, aby mohol Úrad verejného zdravotníctva v rámci opatrení v boji s pandémiou COVID-19 obmedziť vstup na prevádzky a do obchodov pre nezaočkované osoby. Zákon sa nakoniec pre spor v koalícii do parlamentu ani nedostal.

Lengvarský zároveň pripustil vybudovanie mobilných odberných miest na hraniciach, kde teraz platia prísnejšie opatrenia. Ako prvé by malo vzniknúť testovacie miesto na letisku v Bratislave. Testovať sa, ale na hraniciach nebude nepresnými antigénovými testami. Na hraniciach by sa mali využiť presnejšie LAMP testy, ktoré sa presnosťou vyrovnajú RT-PCR testom.

V rámci zmeny v stratégie očkovania zároveň Lengvarský pripustil aj miešanie vakcín a tiež očkovanie bez pozvánky. Očkovanie bez pozvánky otestoval tento víkend Bratislavský kraj vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Bratislave a pokračuje v tom aj tento týždeň.

Marek
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu