0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Prehľad týždňa: Matovič hrozí odchodom Lengvarskému. Očkovanie začalo aj v ambulanciách

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 začalo minulý týždeň aj v ambulanciách všeobecných lekárov a pediatrov. V závere minulého týždňa pohrozil Lengvarskému vyhadzovom expremiér Igor Matovič.

Očkovanie na Slovensku je pomalé a ľudí v čakárni na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 ubúda. Na pomalé tempo očkovania upozornil aj premiér Eduard Heger. Od 1. júla sa spustilo očkovanie aj v ambulanciách všeobecných lekárov a tiež u pediatrov. Práve spustenie očkovania v ambulanciách môže zrýchliť pomalé očkovanie. Pre nedostatok záujemcov začali v Bratislave očkovať už aj bez registrácie. Pomôcť s očkovaním má aj schválená očkovacia lotéria.

Pomalé očkovanie môže znamenať opätovné zavadenie prísnych patrení pre šírenie nebezpečného delta variantu koronavírusu SARS-CoV-2. Problémom môže byť aj variant epsilon, ktorý je podľa posledných štúdií odolnejší voči protilátkam. Epsilon sa šíri z Kalifornie a zrejme sú proti tomuto variantu menej účinné aj vakcíny.

Zatvorené hranice a povinná karanténa

Na začiatku minulého týždňa rokoval Ústredný krízový štáb, na ktorom sa dohodli na nových opatreniach v boji s ochorením COVID-19. V stredu potom nové opatrenia schválila vláda.

- Inzercia -

Nový cestovateľský COVID semafor upravuje podmienky návratu na Slovensko. Od 9. júla už nebude dôležité, z ktorej krajiny sa vrátite, ale či ste pred cestou zaočkovaný alebo nie. Pre nezaočkovaných znamená návrat z akejkoľvek krajiny povinnú 14 dňovú karanténu. Tú je možné predčasne skončiť v prípade absolvovania RT-PCR testu. Ten môžete absolvovať najskôr na 5. deň.

Nový cestovateľský COVID semafor však ustanovuje podmienky aj pre zaočkovaných. Všetci sa musia (bez ohľadu na to, či ste alebo nie ste zaočkovaný) zaregistrovať cez formulár eHranica na korona.gov.sk.

Nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva upravuje aj ďalšie podmienky pre návrat na Slovensko. Aj pre zaočkovaných bude povinný test pri návrate z rizikových krajín leteckou dopravou. Od pondelka platí aj nové rozdelenie okresov a po prvý krát máme len žlté a zelené okresy. Od pondelka 5. júla začnú aj intenzívne kontroly na hraniciach a niektoré menšie hraničné priechody sa opäť zatvoria.

Chorvátsko sprísňuje

Nečakane sprísnilo opatrenia pre vstup do krajiny Chorvátsko. To od minulého týždňa pred vstupom do krajiny vyžaduje očkovanie alebo sa musíte na hraniciach preukázať negatívnym testom. Pôvodne pri ceste zo Slovenska nebol potrebný test ani očkovanie. Chorvátsko zrejme sprísňuje opatrenia aj z obáv pred šírením nebezpečnej delta mutácie.

Minulý týždeň malo Národné centrum zdravotníckych informácii (NCZI) spustiť formulár na generovanie európskych COVID pasov. Pôvodný pondelkový termín však štátni ítečkári nestihli.

Neskôr síce NCZI formulár spustilo, ale generovanie európskych COVID pasov neprebiehalo bez problémov. Meškali potvrdzovacie SMS správy a chaotické je nahratie formuláru do aplikácie GreenPass. Aj tá nabrala meškanie niekoľko dní a neskôr sa konečne objavila pre Android a iOS. Majitelia Huawei zariadení bez Google služieb majú smolu, aplikácie pre nich nie je dostupná.

Odvolávanie ustál

Expremiér a súčasný minister financií minulý týždeň čelil v parlamente odvolávaniu. Návrh podali opoziční poslanci zo strany Hlas a tiež niektorí ďalší opoziční poslanci. Matoviča odvolávali na mimoriadnej schôdzi Národnej rady. Odvolávanie nakoniec ustál, aj keď ho nepodporila celá koalícia. Zdržali sa poslanci za stranu SaS a tiež frakcia Márie Kolíkovej v strane Za ľudí.

V nedeľu sa potom Matovič pustil do ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského. Matovič mu vyčítal pomalé očkovanie aj niektoré personálne nominácie v rezorte zdravotníctva. Zo strany Matoviča však môže ísť aj o pomstu za zastavenie očkovania neregistrovanou a neschválenou ruskou vakcínou Sputnik V, o ktorú nie je záujem.

Tornádo zabíjalo

Tornádo, ktoré sa pred dvomi týždňami prehnalo juhom Moravy zabíjalo. Na začiatku minulého týždňa potvrdili šiestu obeť búrky a následného tornáda. Meteorológovia zároveň informovali, že išlo o druhý najsilnejší stupeň F4.

Tornádo na juhu Moravy poničilo viac ako 1200 domov. Hasiči spolu so statikmi určili zatiaľ 180 domov na demoláciu. Toto číslo však nakoniec ešte zrejme narastie. Búrka spôsobila aj obrovské materiálne škody a stovky ľudí zostali bez domova.  

Pápež príde na Slovensko

V nedeľu potvrdila prezidentka Zuzana Čaputová, že na Slovensko príde pápež František. Pápež príde na návštevu Slovenska od 12. do 15. septembra a navštívi hneď niekoľko miest. Na Slovensko príde pápež z Maďarska, kde strávi zrejme len niekoľko hodín.

Návšteva pápeža Františka bude zároveň v poradí štvrtou apoštolskou návštevou Svätého Otca na Slovensku. Pápež sv. Ján Pavol II. navštívil Slovensko spolu tri krát, v roku 1990 počas návštevy Česko-Slovenska zavítal do Bratislavy, v ére samostatnosti na Slovensko pricestoval v roku 1995, kedy prišiel do Bratislavy, Nitry, Šaštína, Košíc, Prešova, Levoče a Tatier. V roku 2003 pricestoval do Banskej Bystrice, Rožňavy, Trnavy a Bratislavy.

Ján
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu