0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Do Chorvátska aj bez testu a očkovania. Slovensko je na zelenom zozname

Dovolenkári zo Slovenska sa do Chorvátska dostanú jednoduchšie. Na cestu do Chorvátska nebudete potrebovať negatívny test ani očkovanie.

Chorvátsko umožní vstup cestujúcim zo zelených krajín za rovnakých podmienok ako pred nástupom COVID-19. Nebude kontrolovať očkovanie ani testovanie pred vstupom do krajiny.

Slovenský rezort zahraničných vecí odporúčame pred cestou do Chorvátska vyplniť online formulár, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov/priechodu cez hranice. Ak nebudete mať vyplnený formulár, je potrebné rátať so zdržaním pri vstupe do Chorvátska. 

Pri zadávaní viacerých osôb odporúča rezort zahraničných vecí nepridávať ich ako spolucestujúcich, ak chcete k jednotlivým osobám skenovať dokumenty osobitne. V prípade detí do 12 rokov tieto môžu byť uvedené ako spolucestujúci, adresu pobytu v Chorvátsku stačí uviesť stručne. 

- Inzercia -

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí odporúča použiť anglickú verziu aplikácie napriek tomu, že existuje aj slovenská verzia.

Podmienky pre cestujúcich zo Slovenska

Pri vstupe do Chorvátska je potrebné preukázať sa platným cestovným dokladom alebo občianskym preukazom (s platnosťou aj v čase pobytu a návratu do SR).

Stanovisko Ministerstva vnútra Chorvátskej republiky k podmienkam vstupu: Cestujúci prichádzajúci priamo z krajín a/alebo regiónov Európskej únie, alebo krajín a/alebo regiónov schengenského priestoru a krajín pridružených k schengenskému priestoru, a ktorí sa v súčasnosti nachádzajú v tzv. Zelenom zoznam Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC), bez ohľadu na štátne občianstvo, sa umožní vstup do Chorvátskej republiky za rovnakých podmienok ako pred nástupom COVID-19, ak nevykazujú žiadne príznaky choroby a neboli v úzkom kontakte s takýmito pacientmi.

Slovensko je na tzv. zelenom zozname Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb krajín od 17. júna 2021.

Treba si dať pozor na dodržanie podmienok pre tranzit cez iné krajiny. Pri vstupe do Chorvátska musíte totiž vedieť dokázať, že ste sa nezdržali v krajinách, ktoré ste prechádzali a neboli zelené. Ak to nebudete vedieť dokázať môže vám hroziť karanténa alebo testovanie.

Aktuálne grafické znázornenie krajín podľa farby podľa rizika COVID-19 nájdete aj na webovej stránke Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Tieto mapy vydáva ECDC každý štvrtok na podporu odporúčania Rady o koordinovanom prístupe k obmedzeniu voľného pohybu v reakcii na pandémiu COVID-19. Mapy sú založené na údajoch hlásených členskými štátmi EÚ do databázy Európskeho systému dohľadu.

Digitálne zelené certifikáty

Chorvátsko je medzi krajinami, ktoré pilotne testovali tzv. Digital Green Certifikates (digitálne zelené certifikáty) pre zjednodušenie cestovania: Chorvátsko od 1. júna 2021 začalo vystavovať digitálne COVID-19 certifikáty s QR kódom a detailným popisom termínu očkovania/testovania/prekonania ochorenia koronavírusu COVID-19, ako aj údajom k očkovacej látke. Platnosť certifikátu tzv. EU Digital COVID Certificate – HR je na obdobie min. 180 dní.

Podmienky tranzitu

Prejazd (tranzit) do Chorvátskej republiky cez Rakúsko, Slovinsko, Maďarsko, prípadne Bosnu a Hercegovinu alebo Srbsko sa riadi režimom platným v týchto krajinách.

Opatrenia v krajine

Počas pobytu v Chorvátsku musia návštevníci dodržiavať všeobecne platné nariadenia Úradu verejného zdravia. V Chorvátsku je povinné nosenie ochranných masiek/rúšok vo všetkých zatvorených priestoroch (vrátane MHD) a otvorených priestoroch – na uliciach a iných verejných miestach, všade tam, kde nie je možné dodržať bezpečnostnú vzdialenosť 1,5 metra.

Všetkým podnikom a zariadeniam s občerstvením je umožnený predaj formou take away jedla, nápojov a cukrovín. Otvorené sú kaviarne na vonkajších terasách a reštauračné zariadenia aj v interiéri s dodržaním nariadení Úradu verejného zdravia Chorvátsku (rúška, dezinfekcia, 2 metre odstup).

Reštaurácie sú otvorené aj v interiéri s dodržaním nariadení Úradu verejného zdravia Chorvátsku (rúška, dezinfekcia, 2 metre odstup).

Ako postupovať v prípade podozrenia na COVID-19

Slovenským turistom rezort zahraničných vecí odporúča, aby v prípade, ak majú podozrenie na ochorenie COVID-19 alebo niektorý z jeho symptómov, bezodkladne informovali vlastníka resp. prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia, ktorý následne kontaktuje lekára v zmluvnej ambulancii.

Ak lekár potvrdí podozrenie, prevádzkovateľ zariadenia zabezpečí pre hosťa izolovanú izbu/priestor, poskytne mu masku a dezinfekciu a požiada ho, aby v danom priestore zotrval až do príchodu epidemiológa a odobratia vzorky na testovanie, resp. do organizovaného prevozu infikovaného pacienta do nemocnice.

V prípade, ak je turista ubytovaný na súkromí/v kempe a podobne, odporúča ministersstvo zahraničných vecí zavolať na tiesňové číslo 194 (prvá pomoc/epidemiologická služba), kde dostane inštrukcie ako ďalej postupovať.

V prípade nakazenia nie je možné opustiť nemocničné zariadenia bez súhlasu príslušného ošetrujúceho lekára a rozhodnuté o tom, že občan je už neinfekčný.

Podmienky návratu do SR

Chorvátsko je v rámci slovenského cestovateľského COVID semaforu zaradené medzi zelené krajiny. Vďaka tomu majú jednoduchší návrat z Chorvátska tí, ktorí sa nechali zaočkovať.

Pri návrate zo zelených krajín nepotrebujete test pred vstupom ani po príchode na Slovensko len v prípade ste zaočkovaní a od očkovania ubehlo minimálne 22 dní. Bez očkovania musíte mať test pred vstupom na Slovensko alebo ho môžete absolvovať hneď po príchode na Slovensko. Ak sa rozhodnete netestovať sa, musíte ostať 14 dní v karanténe. Po obdržaní negatívneho výsledku testu karanténa končí.

ZdrojMZVaEZ
Marek
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu