0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Prehľad týždňa: O Sputnik V nie je záujem, výmena ministra aj miernejšie opatrenia

O očkovanie ruskou neregistrovanou vakcínou Sputnik V nie je záujem a to aj napriek rozšíreniu o ľudí nad 60 rokov. Od dnes platia aj nové pravidlá pri návrate zo zahraničia.

Už dva týždne sa môžete registrovať na očkovanie neregistrovanou a neschválenou ruskou vakcínou Sputnik V. Matovič tvrdil, že stovky tisíc ľudí čakajú na očkovanie len touto vakcínou. Zatiaľ sa na očkovanie prihlásilo päť tisíc ľudí a tisíctristo touto vakcínou aj zaočkovali.

Matovič tvrdil, že za malý záujem o očkovanie môže antikampaň a „zlí ľudia“, ktorí bránia očkovaniu touto vakcínou pre ľudí starších ako 60 rokov. Ministerstvo zdravotníctvo aj pod tlakom expremiéra Igora Matoviča rozhodlo nakoniec povoliť aj pre ľudí starších ako 60 rokov. Ani to však nijako záujem o očkovanie Sputnikom V nezvýšilo.

Aj pre deti od 12 rokov

Sputnikom V sa očkuje od minulého pondelka, keď sa začalo očkovať v prvých dvoch krajoch. V čakárni na očkovanie na začiatku minulého týždňa čakalo 77 tisíc ľudí a 5 tisíc čakalo práve na Sputnik V. Minulý týždeň bola sprístupnená čakáreň na očkovanie aj pre deti a dospievajúcich od 12 rokov. V čakárni aktuálne čaká práve najviac ľudí vo vekovej skupine do 18 rokov.

- Inzercia -

Pre lepšiacu sa epidemiologickú situáciu postupne prichádza aj k uvoľňovaniu opatrení. Respirátory treba už len v červených a ružových okresoch, ktorých je minimum. V ostatných okresoch stačí nosiť rúška. Polícia tiež informovala, že zmierni kontroly na hraniciach.

Zmieria sa aj podmienky pri návrate zo zahraničia. Vláda schválila minulý týždeň nový cestovateľský semafor. Do Maďarska, Česka, Rakúska aj Chorvátska sa bude cestovať jednoduchšie. Neskôr premiér Eduard Heger spomenul aj jednoduchšie cestovanie do Poľska. Úrad verejného zdravotníctva už vydal aj vyhlášku k cestovateľskému semaforu, ktorá uľahčí cestovanie pre zaočkovaných.

Prvá pomoc podľa COVID automatu

Vláda minulý týždeň schválila aj aktualizáciu podmienok poskytovania prvej pomoci firmám. Po novom sa bude poskytovanie príspevkov v rámci prvej pomoci riadiť COVID automatom. Pre väčšinu podnikateľov to teda prakticky znamená úplne zastavenie vyplácania pomoci. Podľa finančnej správy sa postupne tržby v rámci ekasy postupne vracajú na predkrízovú úroveň.

Zlá správa v závere týždňa prišla z Úradu verejného zdravotníctva. Na Slovensku sa minulý týždeň potvrdil výskyt kolumbijského variantu vírusu, ktorý môže byť rizikový. V Kolumbii, kde sa tento variant objavil prvý krát, sa šíril aj medzi tými, čo ochorenie už prekonali.

Štatistický úrad zverejnil aj štatistiku úmrtí za apríl. Úmrtí bolo stále viac ako v predchádzajúcich rokoch, ale situácia sa oproti predchádzajúcim mesiacom zlepšila. V Bratislavskom kraji už nebol vyšší počet úmrtí ako pred pandémiou ochorenia COVID-19.

Výmena ministra

Hegerova vláda má za sebou už aj prvú personálnu rošádu. Z postu ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka odstúpil Ján Mičovský. Mičovský si to síce rozmyslel, ale so stiahnutím jeho demisie nesúhlasila prezidentka Zuzana Čaputová. Ústava totiž žiadne späťvzatie demisie ministra nepozná. Prezidentka vymenovala Samuela Vlčana, ktorý Mičovského vo funkcii nahradil. Vlčan na následnej tlačovej konferencii potvrdil, že rezort pôdohospodárstva čakajú zmeny.

Vláda súhlasila s odporúčaním na odvolanie riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Adriána Szabóa. Premiér Eduard Heger neskôr povedal, že polícia aj prokuratúra majú rozviazané ruky, ale musia konať zákonne. Úrad inšpekčnej služby dočasne povedie Peter Scholtz.

Aj Moderna

Európska lieková agentúra minulý týždeň informovala, že prijala na posudzovanie žiadosť Moderny pre použitie u detí a dospievajúcich od 12 do 17 rokov. Výbor pre humánne lieky by mal rozhodnúť v priebehu júla. Moderna by tak bola druhou vakcínou, ktorej použitie by bolo povolené aj pre deti a dospievajúcich do 18 rokov.

Maďarsko minulý týždeň informovalo, že prísnych podmienok povolí aj miešanie dávok vakcín. Ak teda niekto napríklad dostal ruskú neregistrovanú vakcínu Sputnik V môže ako druhú dávku dostať Pfizer, či inú vakcínu.

NCZI zároveň upozornilo, že o certifikát po očkovaní druhou dávkou odporúča požiadať neskôr. Ako vždy zasa raz štátne IT nezvláda a v deň očkovania druhou dávkou nemusíte certifikát dostať so správnymi údajmi.

Nový iOS aj iPadOS

Nový americký prezident Joe Biden ešte pred svojou prvou cestou do Európy informoval, že USA nakúpia 500 miliónov dávok vakcíny Pfizer, ktoré darujú v rámci iniciatívy COVAX chudobnejším krajinám.

Apple minulý týždeň predstavil aj nové generácie operačných systémov iOS, iPadOS a macOS. Nová generácia systémov prinesie hlavne drobné vylepšenia a zopár nových funkcií. Žiadna revolúcia sa však nekoná. Apple vylepšil napríklad funkciu FaceTime a Správy.   

Marek
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu