Viac

  Na Slovensku potvrdili kolumbijsky variant SARS-CoV-2

  Úrad verejného zdravotníctva dnes informoval, že na Slovensku sme vďaka sekvenovania odhalili nový kolumbijsky variant SARS-CoV-2. Ten sa masívne rozšíril v Kolumbii aj v oblastiach s vysokou mierou premorenia obyvateľstva.

  Slovensko
  391,420
  Potvrdené prípady
  Updated on 24. June 2021 10:23
  Slovensko
  12,502
  Úmrtia
  Updated on 24. June 2021 10:23
  Slovensko
  727
  Aktívne prípady
  Updated on 24. June 2021 10:23
  Slovensko
  378,191
  Vyliečení
  Updated on 24. June 2021 10:23

  Na Slovensku sme laboratórne potvrdili prítomnosť variantu B.1.621 pandemického vírusu, ktorý bol prvýkrát detegovaný v Kolumbii. Vedci ho odhalili prostredníctvom rutinného sekvenovania SARS-CoV-2 pozitívnych vzoriek.

  “Identifikovali sme tri prípady ako tzv. kolumbijský variant, teda odborne variant B.1.621, na základe bioinformatických analýz vykonaných našimi partnermi z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave,”

  uviedol virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied.

  Variant B.1.621 bol potvrdený u členov jednej rodiny.

  “Príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva nezistil epidemiologickým vyšetrovaním u osôb cestovateľskú anamnézu. Rodina uviedla ako úzky kontakt ďalších troch ľudí. Žiadna z osôb nebola zaočkovaná proti COVID-19. Všetky potrebné protiepidemické opatrenia boli zabezpečené. Osoby sa okamžite po výskyte príznakov vzájomne kontaktovali, dobrovoľne nastúpili do domácej karantény a následne podstúpili testovanie na COVID-19,”

  povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas

  Mikas upozornil, že aj v čase uvoľňovania opatrení a letných dovoleniek sú obozretnosť a dodržiavanie nastavených preventívnych pravidiel v rámci krajiny i po príchode do nej mimoriadne dôležité.

  O variante B.1.621

  „Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb má variant B.1.621 zaradený medzi takzvané varianty záujmu (variants of interest, VOI). Má nahromadených viacero významných mutácií v Spike proteíne, vrátane E484K, N501Y či P681H nachádzajúcich sa v iných nebezpečných variantoch,”

  vysvetlil Boris Klempa.

  Svetová zdravotnícka organizácia tomuto variantu ešte nepridelila označenie písmenom gréckej abecedy.

  “Vo viacerých regiónoch Kolumbie sa tento variant veľmi rýchlo rozšíril a začal dominovať, a to aj v oblastiach, kde už bola vysoká úroveň premorenia. Preto sa predpokladá jeho výrazný epidemiologický význam. Momentálne už pribúdajú prípady tohto variantu aj v USA a v Španielsku, potvrdený bol už aj v ďalších európskych krajinách, ako je Dánsko, Nemecko, Holandsko. Ide o krajiny ktoré veľa sekvenujú, takže skutočný rozsah môže byť väčší,”

  dodal Boris Klempa.

  Chcú sekvenovať všetky

  Všetky pozitívne vzorky určené na sekvenovanie podľa nastavených kritérií sa z regionálnych úradov verejného zdravotníctva aj zo súkromných laboratórií zbierajú v Národnom referenčnom centre pre chrípku na ÚVZ SR.

  Vzorkám je následne pridelené identifikačné číslo, je z nich izolovaná RNA a takto pripravené vzorky sa rozdeľujú medzi sekvenačné laboratóriá ÚVZ SR (NRC pre chrípku a NRC pre mikrobiológiu životného prostredia), Vedeckého parku Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínskeho centra SAV v Bratislave.

  “Požiadavku Európskej komisie testovať 5-10% vzoriek spĺňame, v máji sa na Slovensku sekvenovalo 14,7 % všetkých PCR pozitívnych vzoriek. Avšak podľa aktuálnej epidemiologickej situácie s rapídnym klesaním počtu pozitívnych vzoriek uvažujeme o návrhu sekvenovať na Slovensku všetky pozitívne vzorky, bez ohľadu na doterajšie kritériá,”

  uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.
  ZdrojÚVZ
  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu