Viac

  COVID semafor: Pre zaočkovaných sa zmierna podmienky. Stačiť bude aj 1. dávka

  Vláda dnes na svojom pravidelnom rokovaní schválila aktualizovaný COVID semafor pre cestovanie. Zmiernia sa pravidlá pre zaočkovaných

  Pre zaočkovaných sa zmierna pravidlá pri návrate z cudziny. Zo zelených krajín nebudete musieť ísť do karantény už 21 dní po prvej dávke vakcíny. Výnimka pre karanténu potom bude platiť tri mesiace od podania prvej dávky vakcíny. Po druhej dávke vakcíny bude výnimka pre karanténu pri návrate z cudziny platiť až 12 mesiacov.

  Ak ste v období posledných 180 dní prekonali ochorenie COVID-19, tak máte už po prvej dávke vakcíny výnimku rovno až na 12 mesiacov a to hneď po očkovaní.

  OpatrenieZelená krajinaČervená krajinaČierna krajina
  Rizikový profil krajínKrajiny s vysokou mierou zaočkovanosti a priaznivou epidemiologickou situáciou.Krajiny s nepriaznivou epidemiologickou situáciou.Krajiny s nehodnovernými dátami, alebo šírením nebezpečných variantov
  Karanténa / testnegatívny 72-hodinový RT-PCR test alebo 12-hodinový AG test pri príchode, alebo 14-dňová domáca karanténa, ktorá môže byť ukončená negatívnym RT-PCR, (AG testom po príchode – iba do 30. júna) alebo výnimka pre zaočkovaných14-dňová domáca karanténa, kt. môže byť ukončená negatívnym RT-PCR testom najskôr na 8. deň14-dňová domáca karanténa, nezávisle od výsledku RTPCR testu z 8. dňa

  Výnimka pre zaočkovaných: Výnimka z karantény sa vzťahuje na zaočkované osoby minimálne 21 dní po prvej dávke vakcíny proti ochoreniu COVID-19. V prípade, že zaočkovaná osoba prekonala ochorenie COVID19 počas 180 dní pred podaním 1. dávky vakcíny, výnimka je platná 12 mesiacov od podania 1. dávky vakcíny. 180-dňová lehota začne plynúť 11. deň od pozitívneho výsledku RT-PCR. V prípade, že zaočkovaná osoba neprekonala ochorenie COVID-19 počas 180 dní pred podaním 1. dávky vakcíny a je očkovaná „dvojdávkovou“ vakcínou, výnimka je platná 3 mesiace od podania 1. dávky vakcíny a 12 mesiacov od podania 2. dávky vakcíny.

  Zoznam krajín

  Zoznam zelených krajín a území Andorra, Austrália, Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Česko, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Grónsko, Holandsko, Hong Kong, Írsko, Island, Izrael, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Macau, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, San Maríno, Singapur, Slovinsko, Svätá stolica (Vatikán), Španielsko, Švajčiarska konfederácia, Švédsko, Taiwan, Taliansko.

  Zoznam červených krajín a území Albánsko, Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kosovo, Kuba, Libanon, Moldavsko, Portoriko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tunisko, Turecko, Ukrajina.

  Zoznam čiernych krajín a území Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na zelenom a červenom zozname.

  Čo je COVID semafor?

  Hlavnou myšlienkou pri vytváraní cestovného semaforu bolo, aby členské krajiny Európskej Únie boli považované za ucelenú a nedeliteľnú epidemiologickú jednotku.

  Tvorcovia cestovného semaforu boli ochotní akceptovať väčšie riziko, ktoré z tohto vyplýva. V tomto prípade boli ekonomické a diplomatické záujmy disproporčne avšak úmyselne uprednostnené.

  Výsledné riziko tvorcovia cestovného semaforu kompenzovali tak, že sprísnili režim pre ostatné krajiny (červené a čierne), a preto neexistuje oranžový rizikový stupeň. Zoznam krajín na zelenom, červenom a čiernom zozname sa aktualizuje raz za dva týždne.

  V prípade, že v nejakej krajine sveta dôjde k náhlej eskalácií epidemiologickej situácie, individuálne sa môžu krajiny prehodnocovať aj mimo tohto dvojtýždňového režimu.

  Hygienici

  Farbu krajín stanovuje Úrad verejného zdravotníctva SR v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR, Ministerstvom zdravotníctva SR a Ministerstvom vnútra SR. Inštitút zdravotných analýz pri Ministerstve zdravotníctva SR dodáva požadované dátové podklady, aby mohli vyššie menované inštitúcie vykonať informované rozhodnutia.

  Ďalšou hlavnou myšlienkou pri vytváraní cestovného semaforu bolo, aby výsledná aplikácia nezávisela len od rizika (farby) krajiny, z ktorej cestovateľ prichádza, ale aj od toho, aký je imunitný status cestovateľa (t.j. zaočkovaný, alebo po prekonaní COVID-u).

  Iba zaočkované osoby a osoby po prekonaní ochorenia COVID-19 môžu prísť zo zelených krajín bez povinnosti 14-dňovej karantény.

  Marek
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu