Viac

  Prehľad týždňa: Slovensko konšpirátorským rajov, očkovanie Sputnikom V aj prísnejšie pravidlá pre politikov

  Slovensko je konšpirátorským rajom a až 11% Slovákov stále verí, že COVID-19 je podvod a neexistuje. V prehľade týždňa sa dozviete aj o očkovaní Sputnikom V a tiež o tvrdšom postupe Facebooku.

  Podľa posledného prieskumu Globsecu z marca tohto roka je Slovensko konšpirátorským rajom. V konšpirátorskom rebríčku Globsecu sme sa ocitli na nelichotivom treťom mieste s pomedzi desiatky krajín. Horšie je na tom už len Bulharsko a Rumunsko.

  Až 11% Slovákov stále verí, že COVID-19 je vymyslený a neexistuje. Ďalších 46% Slovákov verí, že čísla o počte nových prípadov a úmrtiach, ktoré úrady zverejňujú sú nadhodnotené. Vláda podľa 75% Slovákov nezvládla boj s pandémiou ochorenia COVID-19.

  Očkovanie Sputnikom V sa začalo

  Ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň spustilo aj očkovanie neregistrovanou a neschválenou vakcínou Sputnik V. Očkovať sa ňou môžu ľudia od 18 do 60 rokov, ale iba vo vybraných očkovacích centrách. V každom kraji je jedno takéto očkovacie centrum.

  Počty ľudí prihlásených na očkovanie sú však minimálne. Ešte v piatok ich nebolo ani 6 tisíc. Pri dodaní vakcíny pritom expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič tvrdil, že očkovať len touto vakcínou sa chce až 500 tisíc ľudí. Záujem o očkovanie Sputnikom V navyše po prvých dňoch opadol a denne sa hlási iba tisícka ľudí. Na skladoch máme až 200 tisíc dávok vakcíny, ktoré už na konci júla exspirujú.

  Väčšina okresov Slovenska sa bude od dnešného dňa nachádzať v režime ostražitosti – v žltom alebo oranžovom stupni. Po prvý krát budeme mať aj dva zelené okresy.  

  Problémy s očkovaním

  Slovensko môže mať čoskoro problém s očkovaním. Nebudú nám chýbať vakcíny, ale naopak nebude koho očkovať. Na začiatku týždňa bolo v čakárni len 91 tisíc ľudí, ktorí čakali na prvú dávku vakcíny. Vo svete sa pritom podali už viac ako dve miliardy dávok vakcín.

  Zrýchliť očkovanie zrejme výrazne nepomôže ani očkovanie detí a dospievajúcich od 12 do 16 rokov. Európska lieková agentúra schválila na použitie pre deti a dospievajúcich vakcínu Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech.

  Iba 41% rodičov detí do 16 rokov chce dať svoje deti zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Podľa Útvaru hodnoty za peniaze na ministerstve financií pritom môže účet za pandémiu dosiahnuť až 6 miliárd eur a výrazne znížiť ďalšie náklady pomôže práve očkovanie.

  Aj mutácie

  Problémy pri očkovaní spôsobujú aj štátne IT systémy. Národné centrum zdravotníckych informácií minulý týždeň informovalo, že opäť posielalo chybné SMS. Ľudom posielali pozvánky na nesprávnu dávku vakcíny COVID-19.

  Blížiacu sa tretiu vlnu pandémie ochorenia COVID-19 môžu výrazne skomplikovať aj nákazlivejšie a nebezpečnejšie mutácie koronavírusu SARS-CoV-2. Na mutácie upozorňovali aj vedci vo Veľkej Británii, ktorá sa pre nové mutácie rozhodla spomaliť aj uvoľňovanie opatrení.  

  Štátni úradníci posielali do ECDC chybné čísla nových prípadov a preto sme boli stále medzi rizikovými krajinami a to napriek zlepšujúcej sa situácii. Po oprave údajov sa zjednoduší aj cestovanie do susedného Česka, ktoré nás od dnes zaradilo medzi oranžové a menej rizikové krajiny.

  Facebook plný konšpirácií

  Ťažký týždeň čaká českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý bude čeliť možnému obmedzeniu právomocí. Členovia Senátu majú pochybnosti o jeho schopnostiach ďalej vykonávať funkciu prezidenta.

  Ťažšie to budú mať už aj politici na sociálnej sieti Facebook. Po vyčíňaní bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý o účet na Facebooku prišiel najmenej do roku 2023, sa rozhodol Facebook sprísniť pravidlá pre politikov. Aj na nich sa už budú vzťahovať bežné pravidlá ako na ostatných užívateľov Facebooku. Zbaví to Facebook šíriteľov klamstiev a hoaxov?

  WHO menila názvy

  Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) minulý týždeň zmenila aj názvy jednotlivých mutácií koronavírusu SARS-CoV-2. Po novom sa jednotlivé mutácie budú volať podľa písmen gréckej abecedy. WHO to urobila pre zjednodušenie a tiež preto, aby sa mutácie neoznačovali podľa krajín, kde sa prvý krát objavili.

  Koronavírus SARS-CoV-2 hľadali aj vedci z Biomedicínskeho centra SAV v slovenských vlakoch. Ukázalo sa, že vďaka častej dezinfekcii a dodržiavaniu opatrení, sa vo vlakoch žiadny koronavírus nenašiel.

  Pokoj si nedajú slovenskí politici, ktorí namiesto riešenia pandemických problémov už druhý krát do parlamentu predkladajú zákaz interrupcií. Za návrhom opäť stojí kontroverzný poslanec Martin Čepček, ktorý už raz zákaz potratov do parlamentu aj bez súhlasu koalície predložil.

  Tragédia v Bratislave

  Tragický bol minulý týždeň na železnici. Medzi stanicami Devínska Nová Ves a Lamač v Bratislave vlak zrazil dve mladé dievčatá. Jedno z nich zomrelo na mieste a druhé potom na druhý deň v nemocnici.

  Podľa medializovaných informácií sa mala štvorica dievčat fotografovať na frekventovanej trati. Dve dievčatá mali pred prichádzajúcim vlakom uskočiť, ale ďalšie dve vlak zachytil. Čo presne sa na trati stalo vyšetruje polícia, ktorá zatiaľ bližšie informácie k nehode nezverejnila.

  Harmony OS

  Slovenský operátor O2 minulý týždeň predstavil iniciatívu, ktorá má znížiť množstvo nevyžiadaných telefonátov. Samotné O2 pritom roky otravovalo zákazníkov konkurencie s nevyžiadanými telefonátmi.

  Minulý rok sa darilo Apple. Podľa analytikov majitelia iHračiek v obchode App Store utratili až 643 miliárd dolárov. Čínsky Huawei predstavil aj druhú generáciu systému Harmony OS, ktorý má nahradiť v zariadeniach od Huawei systém Android.  

  Marek
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu