Viac

  Apple predstavil nový iOS 15, iPadOS 15 aj macOS Monterey. Nové MacBooky nepredstavil

  Spoločnosť Apple dnes v Cupertine na začiatku WWDC predstaví nové operačné systémy iOS, iPadOS, macOS, watchOS, ale predstaví zrejme novú generáciu MacBookov.

  Dnes začína vývojárska konferencia WWDC, na ktorej Apple predstavuje väčšinou nové generácie jeho operačných systémov. Apple zrejme dnes predstaví iOS 15, iPadOS 15 a tiež novú generáciu macOS. Vylepšení by sa mali dočkať aj systémy watchOS a tiež tvOS.

  Špekuluje sa však, že počas tohtoročného WWDC Apple predstaví aj novú generáciu MacBookov Pro, ktoré bude poháňať vylepšená verzia vlastného procesoru Apple M1X.

  Prvý Apple Event bol ešte na konci apríla a Apple počas neho predstavil novú generáciu menšieho iMacu a tiež novú generáciu iPadov, ktorú tiež poháňa vlastný procesor Apple M1.

  Úvodná keynote začína dnes o 19.00 hodine nášho času a bude opäť iba online. Sledovať ho môžete napríklad na YouTube a textový prepis môžete sledovať nižšie v článku.

  Online prenos

  20:49 Takže žiadny nový MacBook. Tim nám poďakoval za pozornosť a úvodná keynote WWDC 21 končí. Noviniek v iOS, iPadOS aj macOS je pomerne veľa, ale ide skôr o drobné vylepšenia, ktoré chcela aj komunita. Zásadné zmeny sa neudiali a vzhľadovo sa nová generácia systémov od tej predchádzajúcej výrazne líšiť nebude.

  20:48 Beta verzia dnes predstavených systémov bude pre vývojárov dostupná už dnes. Verejná beta príde v júly a už tradične sa nová generácia systémov dostane na zariadenia niekedy v priebehu jesene.     

  20:40 App Store navštívi každý mesiac 600 Miliónov ľudí a Apple už vývojárom vyplatil 230 miliárd dolárov. V App Store pribudnú In-app eventy – inak povedané, ak nejaká aplikácia pripravila špeciálny event môže na to v App Store upozorniť a zobraziť napríklad časť tohto eventu.    

  20:37 A teraz okienko pre vývojárov. Nesmieme zabudnúť, že WWDC je v prvom rade vývojárska konferencia. Novinky pre vývojárov sú zaujímavé, ale nás zaujíma – predstaví Apple dnes nový MacBook?   

  20:30 Safari čaká asi najväčšia zmena dizajnu za posledných niekoľko rokov. Na macOS dostane nový vzdušný dizajn, ubudne ovládacích prvkov, ktoré sa skryjú. Prepracované budú aj záložky s jednotlivými otvorenými kartami a prichádzajú aj skupiny otvorených kariet.  

  20:24 Nová a užitočná funkcia – ak dáte vedľa seba iPad napríklad s MacBookom môžete na tochpade MacBooku a klávesnici vládať váš iPad. Celé to dokonca funguje aj z iMacu na MacBook a s prechodom aj na iPad.  Nových funkcií sa dočká aj AirPlay, ktoré teraz bude podporovať jednoduché prehrávanie hudby z iPhonu na reproduktoroch iMacu.

  20:24 A nezabudlo sa ani na macOS. Minulý rok predstavil Apple úplne nový macOS Big Sur. Prichádza macOS Monterey. Pribudnú funkcie, ktoré už Apple predstavil v IOS – FaceTime, Správy, Notifikácie, Rýchle poznámky a zdieľanie cez FaceTime.

  20:17 Chytrá domácnosť – po príchode nemusíte vyťahovať kľúče a odomknete si mobilom. Cez HomePod mini si pustíte váš obľúbený seriál z Apple TV+ a s priateľmi môžete sledovať obľúbené seriály a filmy cez FaceTime. HomePod mini sa začne predávať v ďalších štyroch krajinách – nám najbližšie bude Rakúsko. Snáď sa chytrý reproduktor dostane raz aj na Slovensko.

  20:11 Hodinky: Breathe – aplikácia dostane nový vzhľad a nové funkcie. Nové funkcie pribudnú aj do aplikácie Spánok na Apple Watch.

  20:03 Nové funkcie pribudnú aj v aplikácii Zdravie. Vaši lekári budú môcť mať lepší prehľad o tom čo počas dňa robíte, ako sa napríklad hýbete. Pribudne aj nová funkcia Trends, ak sa teda napríklad objaví nový trend, napríklad v srdcovom tepe, hodinky vás na to upozornia.

  19:54 Novinky v iCloude – pridať budete môcť dôveryhodný kontakt na obnovenie vášho iCloud účtu v prípade úmrtia. Nová služba iCloud+ – samozrejme bude zameraná na bezpečnosť. Skryť budete môcť napríklad vašu mailovú adresu a do iCloud budete môcť pripojiť aj neobmedzený počet kamier.

  19:50 Ochrana osobných údajov. Silná stránka Apple, keď neustále opakuje, že máte osobné údaje pod kontrolou. V aplikácii mail budete môcť zakryť vašu IP adresu, polohu a tiež napríklad zakázať informáciu o prečítaní mailu. Bezpečnosť sa zvýši aj v prípade Safari. Apple pripravil aj App Privacy Report, ktorý vám detailne ukáže kedy a ktorá aplikácia bola spustená a tiež k čomu má prístup. Siri – nahrávky už nikdy neopúšťajú zariadenie.

  19:48 Noviniek v iPadOS je viacero…  

  19:48 Nová funkcia rýchlych poznámok umožní jednoduché vyváranie poznámok pomocou Apple Pencil a dostupná bude aj pre macOS. Poznámky sa automaticky uložia a môžete medzi nimi aj prechádzať. A zaujímavé je, že do poznámok si môžete napríklad jednoducho uložiť práve prehliadanú webovú stránku v Safari.  

  19:39 Nový iPadOS 15 sa konečne naučil umiestniť widgety kdekoľvek na plochu. A vylepšení sa konečne dočká multitasking. Pribudne nové menu na ovládanie okien. Novinkou je napríklad možnosť vytiahnutia mailu, ktorý prekryje dve rozdelené okná. Celkovo bude jednoduchšie prepínanie medzi aplikáciami a tiež napríklad vypínanie aplikácii.

  19:39 AirPods Pro sa tiež naučia nové veci – čiastočne dokážu nahradiť naslúchatko pre ľudí s poškodením sluchom, fungovať bude aj funkcia Find My, ktorá navyše dokáže prehrať notifikáciu ako sa bude ku stratených slúchadlám blížiť.  

  19:32 Zmeny čakajú aj Mapy, kde Apple zapracoval na detailnejšie navigácii. Otázne, ale je, či takto detailná navigácia bude dostupná všade alebo len v USA. Takže potvrdené nová vylepšená navigácia bude dostupná len v niektorých mestách v USA.

  19:31 Drobné grafické zmeny si Apple pripravil aj pre aplikáciu Počasie. Pribudne nová grafika a tiež detailnejšie mapy.  

  19:26 V aplikácii Wallet bude možné pridávať napríklad vstupenky alebo tiež napríklad odomykať auto alebo kanceláriu. Pribudne aj možnosť check inu v hoteloch.  

  19:26 Vylepšení sa dočkali aj spomienky, ktoré vám zariadenie automaticky servíruje pri niektorých výročiach. Pribudli rôzne filtre a prepojenie na Apple Music.

  19:23 Nové notifikačné centrum vás zbaví neželaných notifikácií.

  19:19 Zmeny prichádzajú aj v notifikáciách. Systém rozozná či ide o notifikáciu od reálnej soby alebo napríklad od aplikácie. Pribudnú aj nové režimy, ktoré si môžete na vašom mobile nastaviť. Režimy budú štyri – Nerušiť, Práca, Osobný a Spánok. Napríklad si budete vedieť nastaviť, že v pracovnom režime vás iPhone upozorní len na správy alebo volania od vašich kolegov. Samozrejme sa bude nastavený režim na vašom iPhone prenášať na ďalšie iHračky.

  19:18 Zmien sa dočkajú aj Správy, ktoré dostanú niektoré nové funkcie, aby boli prehľadnejšie. Napríklad bude možné vidieť fotky, ktoré z výletu s vami zdieľali vaši priatelia.

  19:13 Pribudne aj nová funkcia SharePlay pomocou ktorej budete môcť zdieľať napríklad prehrávanú hudbu alebo napríklad aj svoju obľúbenú hru a tiež napríklad pomôcť s nastavením mobilu pomocou zdieľania obrazovky.  

  19:10 Cez FaceTime sa budete môcť naraz spojiť s viacerými ľuďmi. V novej generácii FaceTime bude aj funkcia, ktorá pomôže vyčistiť okolité ruchy a zvýrazní váš hlas. Aj v hlučnom prostredí bude počuť čo hovoríte. Pri skupinových hovoroch bude zvýraznená bulbina toho kto práve hovorí. Pribudne aj možnosť posielať linku na skupinovú konverzáciu, tú budú môcť cez prehliadač otvoriť majitelia akéhokoľvek zariadenia. Pribudne aj podpora pre mód naležato.

  19:09 Žiadne prekvapenie. Nové generácia sa bude volať iOS 15. Apple sa v nej zameria na niektoré vylepšenia. Začína s FaceTime.

  19:08 Začíname s iOS.

  19:05 Tim zahajuje WWDC a všade v publiku sú Animoji, keďže tam nemôžu sedieť novinári pre pandémiu COVID-19.

  19:04 Toto bol skutočne veľmi netradičný začiatok WWDC. Koncert, muzikál aj Návrat do budúcnosti, tak si ideálny začiatok WWDC predstavujú ľudia.

  19:03 Tradične presný. Na pódium, teda lepšie povedané na obrazovky prichádza Tim Cook, CEO Apple. Aj tento rok sa pre pandémiu COVID-19 bude WWDC odohrávať len online. Prvé tri minúty venoval Apple vývojárom a ich predstavám, ako by malo WWDC začať.

  18:54 Úvodná keynote WWDC 2021 začne už o pár minút. Stream môžete sledovať aj online na YouTube.

  18:42 Očakávajú sa výraznejšie zmeny hlavne iPadOS 15, kde by sa mal vylepšiť multitasking. Nový iPadOS by mal lepšie pracovať aj s novým procesorom Apple M1, ktorý Apple použil aj v iPade Pro 2021.

  15:45 Úvodná keynote WWDC začína o 19.00 nášho času a už teraz sa začínajú objavovať nové špekulácie najmä o nových MacBookoch Pro, ktoré by mal Apple dnes predstaviť. Podľa portálu macrumors.com je pravdepodobný návrat aj magnetického nabíjania MagSafe a tiež HDMI portu. Vrátiť by sa mala aj čítačka SD kariet.

  13:04 Apple už na WWDC láka aj v App Store. Stiahnuť si môžete aplikáciu Apple Developer, cez ktorú bude možné sledovať úvodnú keynote tohtoročného WWDC.

  13:04 Dnes Apple predstaví hlavne nové generácie operačných systémov. Dočkať by sme sa mali iOS 15 aj iPadOS 15. Apple predstaví aj vynovenú generáciu macOS pre počítače, watchOS pre hodiny a tvOS pre Apple TV. Nový iOS a iPadOS sa do zariadení tradične dostane na jeseň spolu s novými iPhonmi.

  13:02 Hnacím motorom nových MacBookov Pro má byť vlastný procesor Apple M1X. Apple v novej generácii urobí aj drobné kozmetické zmeny a na dolnej strane displeja už nenájdete kultový nápis MacBook Pro.

  13:01 Na prvej keynote na konci apríla Apple predstavil aj vynovenú generáciu iPadov Pro. Novú generáciu rovnako poháňa vlastný procesor Apple M1 a sľubuje obrovský výkon. Z tabletu sa tak vďaka tomu stane prakticky plnohodnotný počítač. Apple spolu s novým iPadom Pro predstavil aj vylepšenú klávesnicu.

  13:00 Na prvej tohtoročnej keynote Apple predstavil novú generáciu iMacu. Menší iMac dostal 24 palcový displej a hranaté tvary. Navyše hrá farbami a poháňa ho nový procesor Apple M1.

  Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu