Viac

  Český prezident Zeman nie je schopný byť prezidentom. Zhodol sa na tom senátny výbor

  Výbor českého Senátu pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť rozhodol, že český prezident Miloš Zeman nie je schopný vykonávať funkciu prezidenta. Zeman bude možno čeliť odvolávaniu.

  Český prezident Miloš Zeman bude možno čeliť odvolávaniu. Výbor českého Senátu pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť sa na svojom zasadnutí zhodol, že český prezident Miloš Zeman nie je schopný vykonávať svoju funkciu. Informoval o tom predseda výboru Pavel Fischer.

  “Správanie Miloša Zemana považujem už dlho za nezlučiteľné s ústavou. Vyvrcholením v tomto zmysle bolo jeho správanie počas krízy okolo útoku vo Vrběticiach. Všetky senátne kluby poverili 28. apríla 2021 Výbor pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť, aby sa starostlivo zaoberal tým, čo prezident republiky v súvislosti s kauzou Vrbětice urobil alebo naopak, zanedbal. Senát má výlučnú právomoc kontrolovať prezidenta, je preto povinný sa konaním prezidenta zaoberať,”

  povedal Fischer.

  Rozhodnutie senátneho výboru ešte neznamená, že bude skutočne Zeman čeliť odvolávaniu. Podľa Fischera je rozhodnutie výboru prvým krokom a už budúci týždeň chce v Senáte navrhnúť, aby prejednal schopnosti prezidenta.

  Ak by Senát uznal Zeman neschopným vykonávať úlohy prezidenta prešla by časť právomocí na iných ústavných činiteľov. Neznamenalo by to teda koniec Miloša Zemana vo funkcii prezidenta.

  Zeman sa môže obvineniu brániť a môže sa snažiť dokázať, že je schopný citovať ústavu, vie kto sú spojenci Česka a zvládne komunikáciu s médiami.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu