Viac

  Komentár: Koniec neželaným volaniam vďaka O2? Asi nie

  Mnoho Slovákov trápia neželané a otravné telefonáty rôznych pochybných firiem, ktoré ponúkajú všetko od ponožiek, cez knihy až po poistenie. O2 dnes spustilo iniciatívu, ktorá môže pomôcť s neželanými telefonátmi.

  Zazvoní vám telefón a po zdvihnutí sa dozviete, že ste niečo vyhrali alebo máte to šťastie a môžete si výhodne kúpiť ponožky, či poistenie. Marketingových telefonátov rôznych pochybných aj serióznych firiem pribúda aj pre pandémiu COVID-19. Ľudia menej chodia do obchodov a tak obchody stále častejšie využívajú telefonovanie zákazníkom.

  S neželanými telefonátmi sa chystá zatočiť aj regulátor, ktorý navrhuje aj vytvorenie špeciálneho registra. Ten by umožňoval odmietnutie marketingových telefonátov pre celý sektor. Pokiaľ by ste teda v tomto registri uviedli, že si neželáte telefonáty napríklad z banky alebo poisťovne, museli by to rešpektovať všetky banky a poisťovne na trhu a to bez ohľadu na to, či ste im súhlas na marketingové oslovenie dali alebo nie.

  Zlodej kričí, chyťte zlodeja

  Slovenský operátor O2 dnes oznámil, že spúšťa iniciatívu proti nevyžiadaným telefonátom. Operátor spustil webovú stránku na ktorej si môžete overiť kto vám volal. Neželaný marketingový hovor môžete nahlásiť aj Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (Regulačný úrad).

  „O2 sa zasadzuje za systematické riešenie témy nevyžiadaných marketingových hovorov, preto dnes predstavilo konkrétne kroky, ako proti nim bojovať. Po krokoch, ktoré urobilo už v minulosti, chce ísť O2 ešte ďalej a prináša nástroj na obmedzenie takýchto volaní – register Nevolajtemi.sk. Register Nevolajtemi.sk bude slúžiť každému, kto si chce overiť neznáme číslo, ktoré mu volalo. Ak išlo o volanie bez predchádzajúceho súhlasu, pomocou stránky Nevolajtemi.sk, môže zároveň podať priamo podnet na takýto nevyžiadaný hovor,“

  uvádza v tlačovej správe operátor O2.

  Lenže práve v prípade O2 je to tak trocha na štýl „zlodej kričí, chyťte zlodeja“. Práve O2 totiž často otravovalo neželenými telefonátmi na čísla konkurenčných operátorov bez akéhokoľvek predchádzajúceho súhlasu. Telefonáty boli často otravné a aj v redakcii sme zaznamenali, že sa O2 neštítilo volať na firemné pevné linky.

  Vraj s tým skončia

  Podľa prieskumu O2 z decembra minulého roka sa viac ako 80% ľudí pri volaní z neznámeho čísla obáva, že ide o podvodné hovory, hovory z automatov alebo zvláštne hovory, kde sa nikto neozval. Medzi najčastejšie dôvody neprijatia hovoru sú obavy z podvodných hovorov a audiotexu, hlášok z automatov, či telefonický predaj. Až 10% ľudí volania z neznámych čísel kvôli takýmto obavám vôbec neprijíma.

  To však O2 nebránilo v tom, aby aj naďalej pokračovalo vo svojich praktikách a bezhlavo kontaktovalo zákazníkov konkurenčných operátorov. Teraz sa operátor kajá a tvrdí, že s týmito praktikami k 1. júnu končí. Osobne som zvedavý koľko bude trvať, kým mi bude volať nejaká milá teta a ponúkne mi prechod do O2.

  Pomôže až štátny register

  Aj keď vítam iniciatívu O2, nemyslím si, že bude mať nejaký výrazný efekt. Už teraz máte možnosť povedať jasné nie otravným telefonátom a seriózne firmy budú váš nesúhlas rešpektovať. Tým neserióznym môžete nie povedať aj sto krát.

  Tie neseriózne navyše nebudú pozerať do nejakého dobrovoľného registra, ktorý prevádzkuje mobilný operátor. Čo môže pomôcť je štátny register v správe Regulačného úradu, ktorý by znamenal koniec pre rôzne pochybné firmy.

  Zákaz marketingových volaní by v tomto prípade upravoval priamo zákon a za porušenie zákona by firmy platili mastné pokuty. Aj tu však existuje spôsob ako takúto legislatívu obísť. Stačí ak vám bude volať operátor napríklad v mene českej firmy. Na tú sa už slovenská legislatíva vzťahovať nebude.

  Jednoduchým riešením ako sa zbaviť neželaných marketingových volaní je v prípade smartfónov aj blokovanie takýchto čísel.

  Martin
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu