Viac

  Vláda schválila cestovateľský semafor. Zelené krajiny budú hlavne krajiny EÚ

  Vláda na svojom dnešnom zasadnutí schválila cestovateľský semafor. Budú zelené, červené a čierne krajiny podľa miery rizika.

  Vláda na dnešnom zasadnutí schválila cestovateľský covid semafor. Krajiny budú rozdelené do troch skupín podľa rizikovosti. V materiály predloženom na vládu je, že úlohou cestovného semaforu je rizikový monitoring hraníc počas prebiehajúcej pandémie COVID-19 a epidemiologické zabezpečenie vstupu osôb na územie Slovenskej republiky tak, aby výsledné kalkulované riziko bolo udržateľné a kontrolovateľné.

  Cieľom cestovného semaforu je umožniť relatívne bezpečné cestovanie do zahraničia a súčasne minimalizovať import nových infekcií, prípadne nových mutácií SARS-CoV-2.

  „Cestovný semafor umožňuje ľahký a jasný prehľad o epidemiologickej situácií v okolitých krajinách sveta na základe farebného rozlíšenia rizika (zelená, červená, čierna). Súčasne poskytuje jednoduché, zrozumiteľné, cielené, a vykonateľné epidemiologické opatrenia v podobe karanténnych a diagnostických nástrojov. Tie sú nastavené tak, aby boli ľudia čo najviac motivovaní cestovať primárne do zelených krajín, a naopak, aby boli čo najviac odradení od cestovania do čiernych krajín, kde existuje vážne riziko zavlečenia nových a nebezpečných mutácií,“

  uvádza sa vo vládnom materiály.

  EÚ ako celok

  Hlavnou myšlienkou pri vytváraní cestovného semaforu bolo, aby členské krajiny Európskej Únie boli považované za ucelenú a nedeliteľnú epidemiologickú jednotku.

  „Tvorcovia cestovného semaforu boli ochotní akceptovať väčšie riziko, ktoré z tohto vyplýva. V tomto prípade boli ekonomické a diplomatické záujmy disproporčne avšak úmyselne uprednostnené. Výsledné riziko tvorcovia cestovného semaforu kompenzovali tak, že sprísnili režim pre ostatné krajiny (červené a čierne), a preto neexistuje oranžový rizikový stupeň,“

  píše sa vo vládnom materiály.

  Zoznam krajín na zelenom, červenom a čiernom zozname sa aktualizuje raz za dva týždne. V prípade, že v nejakej krajine sveta dôjde k náhlej eskalácií epidemiologickej situácie, individuálne sa môžu krajiny prehodnocovať aj mimo tohto dvojtýždňového režimu.

  Farbu krajín stanovuje Úrad verejného zdravotníctva SR v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstvom vnútra SR. Inštitút zdravotných analýz pri Ministerstve zdravotníctva SR dodáva požadované dátové podklady.

  Systém cestovného semaforu

  Ďalšou hlavnou myšlienkou pri vytváraní cestovného semaforu bolo, aby výsledná aplikácia nezávisela len od rizika (farby) krajiny, z ktorej cestovateľ prichádza, ale aj od toho, aký je imunitný status cestovateľa (t.j. zaočkovaný, alebo po prekonaní COVID-u).

  Iba plne zaočkované osoby môžu prísť zo zelených krajín bez povinnosti 14-dňovej karantény. Preto hovoríme o troch systémoch, ktorých podmienky sú rozpísané nižšie:

   Zelený systémČervený systémČierny systém
  Rizikový profil krajínEU a krajiny mimo EÚ s vysokou mierou zaočkovanosti a priaznivou epidemiologickou situáciouKrajiny mimo EU s nepriaznivou epidemiologickou situáciouEU, alebo krajiny mimo EU s nehodnovernými dátami, alebo šírením nebezpečných variantov
  Karanténa / test14-dňová domáca karanténa, kt. môže byť ukončená neg. RT-PCR testom po príchode alebo nemusíte do karantény v prípade ak spĺňate niektorú z výnimiek (zaočkované osoby; osoby, ktoré prekonali COVID-19 za posledných 180 dní; deti do 18 rokov)14-dňová domáca karanténa, kt. môže byť ukončená neg. RT-PCR testom najskôr na 8. deň14-dňová domáca karanténa

  Ak teda budete cestovať napríklad z Chorvátska, ktoré je členom EÚ, nemusíte dodržať 14 dňový karanténu ak máte 14 dní po podaní druhej dávky vakcíny. Karanténe sa vyhnete aj v prípade, ak ste v období do 180 dní ochorenie COVID-19 prekonali. Ak nesplníte ani jednu z podmienok musíte ísť do karantény alebo sa podrobiť RT-PCR testu.

  V prípade červených krajín vám nepomôže ani očkovanie a musíte ihneď po návrate ísť do 14 dňovej karantény. Ukončiť ju však môžete po 8. dňoch po negatívnom RT-PCR teste. Ten si platíte na vlastné náklady. V prípade čiernych krajín musíte v karanténe ostať 14 dní a to aj v prípade negatívneho RT-PCR testu po 8. dňoch.

  Zoznam krajín

  Tento zoznam podlieha pravidelnému prehodnocovaniu minimálne každé dva týždne. Zoznam krajín prehodnocuje Úrad verejného zdravotníctva spolu s Ministerstvom zdravotníctva. K zmene však môže v prípade náhleho zhoršenia situácie v niektorej z krajín aj okamžite.

  Zoznam zelených krajín: Členské štáty EÚ, Austrália, Čínska ľudová republika, Čínska republika (Taiwan), Grónsko, Island, Izrael, Južná Kórea, Macau, Nórsko, Nový Zéland, Singapur.

  Zoznam červených krajín: Arménsko, Azerbajdžan, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Čierna hora, Egypt, Gruzínsko, Jordánsko, Kanada, Kazachstan, Kuba, Kuvajt, Malajzia, Mongolsko, Ruská federácia, Severné Macedónsko, Srbsko, Spojené štáty americké, Tadžikistan, Thajsko, Tunisko, Turecko, Turkménsko, Ukrajina, Uzbekistan.

  Zoznam čiernych krajín: Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na zelenom a červenom zozname.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu