Viac

  Piata výmena ministra za desať mesiacov. V Česku končí minister zdravotníctva

  Životnosť českých ministrov zdravotníctva sa počíta nie na roky, ani na mesiace. V Česku sa schyľuje už k piatej výmene na poste ministra zdravotníctva.

  Český premiér Andrej Babiš dnes oznámil, že na poste ministra zdravotníctva končí súčasný minister Petr Arenberger. Išlo pritom o štvrtého ministra za posledných ani nie desať mesiacov.

  Babiš zároveň oznámil, že na ministerku stoličku sa vráti Adam Vojtěch, ktorý podal demisiu minulý rok v septembri a spustil tým lavínu výmen na českom ministerstve zdravotníctva.

  “Už to môžem povedať, minister nebude piaty, ale štvrtý a bude to Adam Vojtěch. V septembri sa po covidovej záťaži rozhodol, že odíde. Mňa to mrzelo, myslím, že bol veľmi dobrý minister. Teraz sme sa dohovorili, že nastúpi a zostane vo funkcii ministra až do konca tejto vlády,”

  uviedol český premiér Andrej Babiš.
  • Petr Arenberger – bol zatiaľ posledným ministrom zdravotníctva a odchádza hneď pre niekoľko škandálov. Prenajímal napríklad budovu Fakultnej nemocnici Královské Vinohrady, ktorú pred tým aj viedol. Pochybnosti sa objavili aj v prípade jeho majetkového priznania, v ktorom zrejme zatajil niektoré príjmy. Problematický bol aj jeho príjem z testovania liekov v jeho súkromnej ambulancii.
  • Jan Blatný – predchodca končiaceho ministra Petra Arenbergera. Podľa jeho vlastných slov odchádzal z ministerstva na politickú objednávku premiéra Andreja Babiša. Na ministerstve však za jeho fungovania často zlyhávala komunikácia. Vo funkcii vydržal iba päť mesiacov.
  • Roman Prymula – nahradil vo funkcii Adama Vojtěcha, ktorý sa teraz má na ministerstvo vrátiť. Prymula musel skončiť po tom, čo ako minister hrubo porušil vtedy platné obmedzenia a počas zákazu vychádzania strávil niekoľko hodín v reštaurácii. Neskôr sa dokonca objavil aj na športovom podujatí, to už, ale nebol minister. Znamenalo to však aj jeho koniec vo funkcii poradcu.
  • Adam Vojtěch – sa po niekoľkých mesiacoch vracia na ministerstvo. Z pozície ministra zdravotníctva odstúpil v septembri 2020. Mladý minister vtedy odchádzal podľa vlastných slov najmä pre vyčerpanie z boja s pandémiou ochorenia COVID-19. “Urobil na ministerstve viac práce ako väčšina jeho predchodcov. A boj s prvou vlnou vírusu zvládol neuveriteľne. Chápem, že už toho na neho muselo byť veľmi, že bol znechutený politikou a médiami a rozhodol sa odísť. Ďakujem mu. Za všetko, “napísal vtedy premiér Andrej Babiš.
  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu