Viac

  Rezort diplomacie si predvolal bieloruského zastupujúceho veľvyslanca

  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR si predvolalo bieloruského chargé d'affaires. Nútené pristátie lietadla odsúdil aj predseda vlády Eduard Heger.

  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v pondelok 24. mája 2021 predvolalo chargé d’affaires Bieloruska v Bratislave. Bieloruskému diplomatovi bol tlmočený ostrý protest vlády Slovenskej republiky v súvislosti s vynúteným pristátím civilného lietadla na linke Atény – Vilnius, ku ktorému došlo v Bielorusku 23. mája 2021.

  Rezort diplomacie vyjadril zásadný nesúhlas s týmto politicky motivovaným krokom bieloruského režimu pod falošnou zámienkou údajného teroristického ohrozenia, ktorý ohrozil bezpečnosť vyše 170 cestujúcich osôb, vrátane občanov Európskej únie.

  Rezort diplomacie dôrazne požiadal o bezodkladné prepustenie zadržaného novinára Romana Protaseviča a jeho priateľky, o objektívne, dôkladné, nezávislé vyšetrenie incidentu za účasti medzinárodných expertov a o spravodlivé potrestanie vinníkov.

  Vynútené pristátie civilného letu pod zámienkou bomby na palube a následne zatknutie nezávislého novinára podľa rezortu diplomacie dokazuje, že bieloruský režim nemá žiadne zábrany pri potláčaní práv občanov Bieloruska, pričom sa neštíti ani hazardovania so životmi občanov iných krajín.

  „Na stole sú viaceré možnosti. Môžem povedať, že za Slovenskú republiku sme pripravení podporiť všetky návrhy reakcie vrátane sankcií. Jediné, čo možno budeme akcentovať, je, že treba pritom dať pozor, aby sme nezhoršili podmienky občanov Bieloruska, bežných ľudí a neodrezali ich od sveta,”

  podotkol predseda vlády Eduard Heger.

  Heger pred odletom na samit EÚ povedal, že je neakceptovateľné donútiť lietadlo pristáť v bieloruskom Minsku a takýmto spôsobom zadržať opozičného novinára pod falošnou zámienkou.

  “Výbor pre európske záležitosti jednoznačne ukázal svoju pozíciu k naozaj bezprecedentnému a neakceptovateľnému aktu, ktorý sa v nedeľu (23. 5.) odohral zo strany bieloruskej administratívy,”

  povedala predsedníčka parlamentného výboru pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková.
  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu