Viac

  COVID-19: Po druhej dávke vakcíny sa nakazilo len 845 ľudí

  Úrad verejného zdravotníctva dnes zverejnil prehľad o výskyte ochorenia COVID-19 po zaočkovaní. Po dvoch týždňoch od podania druhej dávky vakcíny sa infikovalo len 845 ľudí. Podľa ÚVZ to potvrdzuje vysokú účinnosť vakcín.

  Výskumy aj prax jednoznačne podľa Úradu verejného zdravotníctva potvrdzujú, že vakcíny proti COVID-19 sú vysoko účinné. V ojedinelých prípadoch sa však môže infikovať aj taká osoba, ktorá bola zaočkovaná.

  „Pozorovania z terénu a nami zistené proporcie osôb, u ktorých pravdepodobne nedošlo po očkovaní k očakávanej imunitnej odpovedi, sú v zhode s očakávaniami na základe deklarovanej účinnosti vakcín,“

  uviedol dnes Úrad verejného zdravotníctva.

  K 18. máju 2021 evidujeme na Slovensku spolu 456 .585 prípadov COVID-19, pričom bolo hlásených 7.766 prípadov pozitivity u zaočkovaných osôb.

  Po prvej dávke vakcíny išlo o 6.137 prípadov pozitivity z celkového počtu 1.437.945 osôb zaočkovaných 1. dávkou. Vo všeobecnosti tento počet nepresahuje proporciu 0,4%, aj keď kompletná ochrana sa po prvej dávke vakcíny neočakáva.

  „V prípade vakcíny od AstraZeneca sme osobitne vypočítali proporciu pozitivity po podaní jednej dávky v  intervale viac ako 4 týždne po podaní 1. dávky. V tomto prípade sa prípady pozitivity vyskytovali v proporcii 0,2%. Astre Zeneca sme sa osobitne venovali vzhľadom na jej postavenie vo vyhláškach ÚVZ SR: 4 týždne po prvej dávke AZ si už možno nahradiť negatívny test dokladom o zaočkovaní,“

  uviedli hygienici.

  Po druhej dávke vakcíny sme na Slovensku zaznamenali 1.629 prípadov pozitivity z celkového počtu 682.859 osôb zaočkovaných 2. dávkou. V období 14 dní po 2. dávke z toho evidujeme na Slovensku 845 pozitívnych osôb.

  „Tieto prípady sú starostlivo vyhodnocované vo vzťahu ku klinickej forme a dopadu infekcie vírusom SARS-CoV-2,”

  doplnili hygienici.

  Vo všeobecnosti existuje podľa hygienikov viacero dôvodov, prečo môže dochádzať k infekcii u zaočkovaných osôb. Tvorba ochranných protilátok po očkovaní závisí aj od imunitného systému očkovanej osoby a u malého percenta ľudí nemusí postačovať reakcia vyvolaná vakcínou.

  Vo všeobecnosti tiež nemožno vylúčiť, že k infekcii SARS-CoV-2 u zaočkovaných došlo krátko pred podaním vakcíny, resp. ešte pred vytvorením dostatočných hladín ochranných protilátok v tele.

  CezNCZI
  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu