Viac

  Vakcíny od Pfizeru a AstraZeneca sú účinné aj proti indickej mutácii

  Prvé štúdie ukazujú, že vakcíny od Pfizeru aj od AstraZeneca sú účinné aj proti novej indickej mutácii koronavírusu SASR-CoV-2.

  Potvrdila to štúdia od anglického úradu verejného zdravotníctva (publikovaná zatiaľ ako preprint). Vakcína od Pfizer/BioNTech chránila pred symptomatickým priebehom pri indickej mutácii koronavírusu na 88% a vakcína od AstraZeneca na 60%. Informácie dnes zverejnila aj BBC.

  S vysokou pravdepodobnosťou tak budú obe vakcíny v ešte väčšej miere chrániť pred ťažkým priebehom a hospitalizáciami. Zrejme aj vakcína od Moderna bude proti indickému variantu koronavírusu SARS-CoV-2 účinná. Nedávno to potvrdila štúdia amerických vedcov.

  Nižšiu mieru účinnosti pri AstraZeneca vysvetľujú britskí vedci aj vekovou štruktúrou ľudí, ktorí boli očkovaní danými vakcínami. Viac starších ľudí bolo v Británii očkovaných vakcínou od AstraZeneca a s tým môže súvisieť nižšia miera účinnosti v porovnaní s vakcínou od Pfizer/BioNTech. Dôvodom podľa vedcov môže byť aj dlhšia doba, kým vakcína od AstraZeneca začne fungovať.

  Indická mutácia koronavírusu SARS-CoV-2 sa prvý krát už objavila minulý rok. WHO zariadilo indickú mutáciu medzi vysoko nebezpečné mutácie podobne ako juhoafrickú a tiež britskú mutáciu. Je pravdepodobné, že za vysokým počtom nových prípadov v Indii stojí práve indická mutácia.

  Marek
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu