Viac

  Ako som dostal termín očkovania päť minút po registrácii

  Chcete sa zaočkovať proti covidu? Ste zo západného Slovenska? Tak máte smolu v čakárni si počkáte možno aj niekoľko týždňov. V Košiciach dostanete termín za päť minút.

  Slovensko
  391,456
  Potvrdené prípady
  Updated on 24. June 2021 11:24
  Slovensko
  12,502
  Úmrtia
  Updated on 24. June 2021 11:24
  Slovensko
  647
  Aktívne prípady
  Updated on 24. June 2021 11:24
  Slovensko
  378,307
  Vyliečení
  Updated on 24. June 2021 11:24

  Na Slovensku máme pomerne veľký problém, ktorý vidia všetci a nevšíma si ho asi len ministerstvo zdravotníctva. To v záujme zachovania transparentnosti rozhodlo, že vakcíny sa budú prerozdeľovať podľa počtu obyvateľov s trvalým pobytov v danom kraji.

  Lenže ministerskí úradníci zabudli na jeden podstatný fakt – nie všetci sa trvalo zdržujú v mieste svojho trvalého bydliska. A to pri očkovaní spôsobuje dlhé čakacie lehoty na západe krajiny a naopak skoro žiadne na východe krajiny.

  Na vlastnej koži

  Viem o čom hovorím. V čakárni som beznádejne čakal až do dnešného dňa. Nie, termín na západe som nedostal. Na východe mi ho systém pridelil päť minút potom ako som si zvolil medzi okresmi aj Košice. A netrvalo to ani dni, ani hodiny, ale termín na očkovanie som dostal päť minút po uložení registrácie.

  Takže som mal na výber dve možnosti. Najprv som totiž ani zďaleka neuvažoval o tom ísť sa očkovať do Košíc. Je to predsa len stovky kilometrov od Bratislavy. Lenže človek mieni a ministerstvo zdravotníctva mení.

  Keď som registráciu menil a dopĺňal medzi okresy Košice, tak som po pravde čakal, že mi termín príde o pár dní. Lenže zrazu mi prišiel mail, že už zajtra ma čakajú v Univerzitnej nemocnici v Košiciach. Žiadne dva dni ako sa dočítate na stránke, ale hneď zajtra.

  400 kilometrov za vakcínou

  To, že sa dám zaočkovať som vedel ešte pred tým, než bola prvá schválená vakcína. Nemám žiadne obavy z očkovania. V mojom živote som dostal niekoľko vakcín a všetky som prežil. Nejako mi bolo jedno, či dostanem Pfizer, Modernu alebo AstraZenecu.

  Moji rodičia už vakcínu dostali a očkovanie som vždy odporúčal aj priateľom a rodine. Teraz teda stálo predo mnou rozhodnutie – termín očkovania zrušiť a nechať si termín v Bratislave a priľahlých okresoch alebo… Aj z môjho okolia viem, že na vakcínu sa v Bratislave čaká dlho, ak samozrejme neporušíte pravidlá a nemáte nejaké to potvrdenie. Potom sa ľahko predbehnete ako náhradník.

  Tento postup som, ale zavrhol v momente, keď s ním niekto v mojom okolí prišiel. Považujem to za choré podvádzať, aby som sa mohol zaočkovať. No chorý je aj prístup ministerstva, ktoré tvrdošijne trvá na svojom a bez problémov posiela ľudí stovky kilometrov. Alebo ak nechcete cestovať musíte čakať na vakcínu dlhé týždne.

  Smer Košice

  A tak som sa rozhodol. Termín na zajtra mi síce prekazil všetky moje plány, ale rozhodne nechcem čakať na ďalší termín dlhé mesiace. Rodičov som nevidel takmer rok a nepôjdem tam skorej, kým nebudem mať tri týždne po podaní druhej dávky vakcíny a po teste na protilátky. A to všetko aj napriek tomu, že som covid v decembri prekonal.

  Je však na čase, aby ministerstvo začalo uvažovať nad zmenou vakcinačnej stratégie. Ak niekde o vakcíny záujem nie je, tak ich presuniem tam, kde ten záujem je. Samozrejme prerozdeľovanie vakcín by malo byť spravodlivé, ale je spravodlivé, že v Bratislave sa na termín čaká týždne a v Košiciach ho dostanete zo dňa na deň?

  Nie je snáď spravodlivosť o tom, že ak máme čakať, mali by sme všetci čakať rovnako dlho? V čom je tento systém spravodlivý? V tom, že po troch týždňoch v čakárni to vzdáte, zvolíte si Košice a čuduj sa svete, termín máte za päť minút? O čom je potom dnešný status ministerstva zdravotníctva, ktorý tvrdí, že ľudia z čakárne priebežne ubúdajú? Nie je to skôr o tom, že ubúdajú lebo si ľudia volia vakcinačné centrá stovky kilometrov od ich bydliska?

  Online z mojej cesty

  1:15 A teraz som si uvedomil, že ešte počas študentských čias som raz vo vlaku pre padnute troleje strávil viac ako osem hodín. Celkovo mi vtedy mala cesta z východnej do cieľovej stanice trvať 38 minút. Šťastie bolo, že to bolo ECečko, kde bol aj reštauračný vozeň. Dodnes, ale ľutujem tých, čo cestovali až do Prahy. Takže toto nebude moja najdlhšia cesta vlakom.

  1:13 Máme za sebou Šurany a malý stres v Nových Zámkoch, keď sme sa pohli akosi na opačnú stranu. Ľudí vo vlaku mierne pribudlo, ale mnohí zasa vystúpili. Úprimne, ale nechápem prečo ľudia takto v noci cestujú. Myslím, že ak by som nešiel na očkovanie asi ma nikto o takomto čase do vlaku nedostane.

  0:41 Horšia bude asi cesta spať ako tam, keď nad tým teraz tak premýšľam. Už dávno som nebol 24 hodín hore v kuse. V každom prípade ma po návrate naspäť do Bratislavy bude čakať niekoľko hodí spánku.

  0:37 Ak by mi niekto pred rokom povedal, že na očkovanie budem cestovať viac ako 400 kilometrov, tak by som mu neveril. Pravdou je, že som k článku neplánoval nič písať. Ale čo robiť vo vlaku na ceste, keď vám cesta bude trvať takmer osem hodín? Potešujúce je, že vlak je takmer prázdny a okrem troch ľudí v celom vagóne tu nikoho nie je. Hodina cesty je za mnou a ďalších šesť ešte predo mnou. Všetkým, ktorí si toto budú čítať ráno prajem dobré ráno. Tým čo to čítate teraz – choďte spať! Ja by som už spal, ale vo vlaku nikdy nezaspím.

  Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu