Viac

  Dnes je medzinárodný deň boja proti homofóbii

  17. máj je Medzinárodným dňom proti homofóbii, bifóbii, intersexfóbii a transfóbii. Ľudskoprávne organizácie opakovane upozorňujú na porušovanie práv LGBTI komunity na Slovensku.

  Dnes si pripomíname deň, keď Svetová zdravotnícka organizácia vyčiarkla homosexualitu zo zoznamu duševných chorôb. Na Slovensku sa, ale od tej doby veľa nezmenilo a upozorňujú na to aj mimovládne organizácie, ktoré opakovane kritizujú chýbajúce právne normy, ktoré by upravovali napríklad dedenie alebo poskytovanie informácií o zdravotnom stave.

  Na porušovanie práv LGBTI pravidelne upozorňuje aj ombudsmanka Mária Patakyová. Vládni politici a najmä opozícia pritom opakovane využívajú témy LGBTI komunity na rozdeľovanie spoločnosti a získavanie politických bodov.

  „Pravidelne pripomínam, že nám na Slovensku chýba legislatívne uznanie spolužitia párov rovnakého pohlavia, čo je významnou súčasťou rešpektovania základných práv a slobôd, pretože zasahuje do súkromného a rodinného života. Menší rozsah priznávaných práv týmto párom je aj v zjavnom rozpore minimálne so zásadou rovnosti definovanou v ústave. Úroveň ochrany takéhoto spolužitia sa pritom v členských štátoch Rady Európy postupne zvyšuje,“

  uviedla na Facebooku verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

  Mimovládne organizácie dnes zverejnili anketu o anti-cenu Homofób roka 2020 a nominácie patria hlavne vládnym politikom. Nomináciu za svoje výroky na Facebooku získal expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič, minister hospodárstva Richard Sulík, volená líderka OĽaNO Mária Šofranko a nominácia sa za svoje výroky ušla aj ministrovi obrany (rovnako OĽaNO) Jaroslavovi Naďovi. Z opozičných politikov je na zozname Robert Fico, ktorý pravidelne vystupuje proti LGBTI komunite.

  Pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii a transfóbii (IDAHOT) vyhlasuje Inštitút ľudských práv (IĽP) už od roku 2012 anketu o anti-cenu Homofób roka. Výskumy podľa organizátorov totiž dlhodobo ukazujú, že medializované výroky a informácie hrajú dôležitú úlohu vo vnímaní menšín spoločnosťou. Takto sa tvoria alebo utvrdzujú rôzne škodlivé stereotypy, ktoré vedú k diskriminácií a porušovaniu ľudských práv.

  „Zámerom súťaže však nie je autorov výrokov len odsudzovať, ale upozorniť celú spoločnosť, že aj slová, ktoré si možno neuvedomujeme, môžu niekoho poškodzovať, o to viac, ak sú ich autormi verejne známe osoby. Chceme spustiť diskusiu na tieto témy tak, aby sa vytvoril priestor argumentom namiesto nadávok a faktom namiesto predsudkov,“

  uvádzajú organizátori anti-ceny.

  Nominovaných vybrali organizátori na základe verejných nominácii škandalóznych výrokov, ktoré v civilizovanej spoločnosti nemajú čo hľadať. Aj do hlasovania sa môže zapojiť ktokoľvek. Nachádza sa na webstránke ludskeprava.sk/homofob.

  Martin
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu