Viac

  COVID-19 zabíjal aj v marci. Úmrtí bolo opäť viac ako priemer

  Marcový počet zomretých v SR bol najnižší za posledné štyri mesiace – nadúmrtnosť klesla, stále však dosahovala 48 %. Úmrtnosť stúpla pre ochorenie COVID-19.

  Slovensko
  391,456
  Potvrdené prípady
  Updated on 24. June 2021 11:24
  Slovensko
  12,502
  Úmrtia
  Updated on 24. June 2021 11:24
  Slovensko
  647
  Aktívne prípady
  Updated on 24. June 2021 11:24
  Slovensko
  378,307
  Vyliečení
  Updated on 24. June 2021 11:24

  Miera nadúmrtnosti v marci 2021 spomalila vo všetkých vekových skupinách, naďalej však bola vysoká v kategórii ľudí starších ako 65 rokov. Zomrelo o 52 % viac seniorov ako v predošlých piatich rokoch.

  Oproti februáru sa situácia zlepšila v piatich regiónoch SR, v troch sa zhoršila. Nadúmrtnosť zvýšila dynamiku v Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji.

  Ďalší smutný rekord

  Slovensko zaznamenalo aj v marci 2021 výrazne vyšší počet úmrtí oproti predošlým rokom. Celkovo v krajine zomrelo 7.232 osôb, čo predstavuje o 48 % (2,3 tisíca ľudí) vyšší počet úmrtí oproti priemeru marcových hodnôt v predošlých piatich rokoch (2016 – 2020).

  Druhá vlna pandémie ochorenia COVID-19 tak negatívne ovplyvňovala štatistiky úmrtnosti šiesty mesiac za sebou, celková nadúmrtnosť vyjadrená v percentách oproti priemeru predošlých piatich rokov však medzimesačne klesla.

  Potvrdili to predbežné údaje o počtoch zomretých v marci 2021, ktoré aktuálne zverejnil Štatistický úrad SR (údaje sa budú v nasledujúcich týždňoch spresňovať). Súčasne úrad revidoval aj dáta za január a február.

  „Celková nadúmrtnosť bola v marci evidentne nižšia, ako v januári a vo februári. Pozitívnejší trend vývoja dokresľuje fakt, že na Slovensku v marci zomrelo najmenej ľudí za posledné štyri mesiace. Aký vplyv mal na počte úmrtí COVID-19, prinesú až údaje o príčinách úmrtí,“ 

  povedala Zuzana Podmanická, riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR.

  Ešte v januári 2021 dosahovala celková nadúmrtnosť v Slovenskej republike v porovnaní s päťročným priemerom 75 %, vo februári takmer 67 %.

  Pokles nastal vo všetkých vekových skupinách

  Aktuálna marcová miera nadúmrtnosti medzimesačne klesla v skupinách osôb v produktívnom i poproduktívnom veku, aj v podskupinách mladších a starších seniorov.

  Vo vekovej skupine do 64 rokov (vrátane) zomrelo v marci 1.659 ľudí, nadúmrtnosť v porovnaní s priemerom predošlých piatich rokov bola vyššia o 36 %, oproti februáru klesla o 15 bodov.

  V skupine ľudí v poproduktívnom veku (65+) zomrelo v marci o 52 % osôb viac ako v predošlých rokoch. Dynamika nadúmrtnosti tejto vekovej skupiny výrazne klesla, ešte vo februári dosahovala 72 %, v januári to bolo až 86 %.

  Úmrtí bolo stále veľa

  Celkovo v marci zomrelo 5,6 tisíca seniorov (nárast o 1,9 tisíca osôb v porovnaní s predchádzajúcimi piatimi rokmi). Potvrdila sa tak situácia predošlých mesiacov, keď osem z desiatich úmrtí v SR predstavujú osoby vo veku 65 rokov  a viac.

  Aj v marci 2021 bola zložitejšia situácia v kategórii mladších seniorov (vo veku 65 až 74 rokov). 

  „Nadúmrtnosť v skupine mladších seniorov však po prvýkrát v tomto roku klesla pod hranicu 100 %. V januári bola nadúmrtnosť 108 %, vo februári 103 % a v marci 87 %. Situácia sa zlepšila aj v skupine starších seniorov vo veku 75 a viac rokov, z februárovej hodnoty nadúmrtnosti 59 % na marcových 37 %,“ 

  objasnila Z. Podmanická.

  Najpostihnutejší bol Trenčiansky kraj

  V rámci ôsmich krajov SR sa marcový nárast počtu úmrtí oproti predošlým piatim rokom pohyboval od 24 % po 72 %. V porovnaní so situáciou vo februári došlo k poklesu tempa nadúmrtnosti v piatich krajoch. V troch regiónoch – v Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji – sa však situácia medzimesačne zhoršila.

  Najhoršia situácia bola v Trenčianskom kraji. V marci 2021 v tomto regióne zomieralo takmer o 72 % viac ľudí, ako bol priemer v predošlých piatich rokoch. Tento kraj prevzal smutnú štafetu lídra v regionálnej nadúmrtnosti.

  Päť sa zlepšilo

  Nasledoval Žilinský kraj s nárastom počtu zomretých voči priemeru skoro o 58 %. Región na severe Slovenska zároveň zaznamenal najvýraznejší negatívny posun – najrýchlejší rast miery nadúmrtnosti (z februárových 20 % na marcových 58 %). Žilinský kraj sa tak z regiónu s najnižšou nadúmrtnosťou aj najnižším absolútnym počtom zomretých v januári i vo februári zmenil na región s druhou najvyššou mierou nadúmrtnosti.

  V niektorých regiónoch však počas marca došlo aj prudkému poklesu počtu zomretých voči priemeru. Najmenšiu odchýlku od priemeru mal v marci Nitriansky kraj s mierou nadúmrtnosti 24 %. Tento región zaznamenal súčasne najvýraznejší pozitívny posun, keď znížil mieru nadúmrtnosti až o 68 bodov (z februárových 92 %).

  Pozitívny vývoj zaznamenal tiež Bratislavský kraj, v marci v ňom zomrelo o 29 % osôb viac ako bol priemer v predošlých piatich rokoch. Aj tento región počas tretieho mesiaca dokázal prudko znížiť mieru nadúmrtnosti, a to až o 50 bodov.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu