Viac

  Poslanci schválili a prezidentka podpísala nový zákon o hospodárskej mobilizácii

  Mesiace sa na ňom nevedela vláda dohodnúť, no pre hrozbu nepredĺženia núdzového stavu, sa nakoniec vláda dokázala dohodnúť na novom zákone o hospodárskej mobilizácii.

  Niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie budú môcť byť prijaté nielen v núdzovom stave alebo vo výnimočnom stave, ale aj v mimoriadnej situácii. Návrh zákona prichádza na poslednú chvíľu a v skrátenom legislatívnom konaní, keďže nedávno predĺžený núdzový stav by už nenašiel podporu na predĺženie v parlamente.

  Vláda naposledy predĺžila núdzový stav 28. apríla a mal pôvodne platiť až do 28. mája. Najneskôr do 20 dní musí vláda požiadať o schválenie predĺženia núdzového stavu v parlamente. To sa teraz nestalo, lebo vláda o schválenie predĺženia núdzového stavu parlament nakoniec ani nepožiadala.

  Vyplýva to z novely zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorú v piatok schválili poslanci Národnej rady SR. Legislatíva umožní zachovať väčšinu opatrení hospodárskej mobilizácie aj v prípade, že by sa núdzový stav skončil.

  Poslanci o novele rokovali v skrátenom legislatívnom konaní a to aj napriek tomu, že po úprave zákona volali viacerí poslanci už počas prvej vlny pandémie. Prezidentka včera schválený zákon už aj podpísala a je teda platný.

  Aj v budúcnosti bude možné realizovať opatrenia hospodárskej mobilizácie aj mimo núdzového stavu a nebude preto nutné len pre ne vyhlasovanie núdzového stavu. Legislatíva taktiež odstraňuje niektoré zrejmé legislatívne nedostatky a reaguje na niektoré aplikačné problémy.

  Martin
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu