Viac

  Dnes skončil núdzový stav aj zákaz vychádzania

  Núdzový stav aj zákaz vychádzania dnes po dlhých mesiacoch skončili. Umožnila to novela zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorú včera schválil parlament a podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

  Na Slovensku od soboty 15. mája 2021 už neplatí núdzový stav. Vláda SR na včerajšom rokovaní schválila zrušenie núdzového stavu uplynutím 14. mája 2021. Mimoriadna situácia vyhlásená 11. marca 2020 trvá naďalej aj po ukončení núdzového stavu.

  „Je to spoločné víťazstvo všetkých občanov SR, všetkých, ktorí boli zodpovední,“ 

  uviedol premiér Eduard Heger, ktorý sa poďakoval všetkým občanom za dodržiavanie protiepidemických opatrení.

  Zdôraznil, že hodnoty, ktoré nám pomáhajú v boji proti pandémii, sú práve súdržnosť, solidarita a zodpovednosť. Pandémia pokračuje, mimoriadna situácia pretrváva a preto premiér vyzval naďalej na zodpovednosť a dodržiavanie opatrení. 

  „Verím, že práve očkovaním odprevadíme zo sveta aj koronavírus,“ 

  doplnil premiér Heger.

  Hospodárska mobilizácia

  Vláda vyhlásila núdzový stav uznesením ešte 30. septembra 2020. Platil od 1. októbra na 45 dní. Následne ho kabinet viackrát predlžoval. Naposledy koncom apríla, keď odsúhlasil jeho predĺženie o 30 dní, teda do 28. mája.

  Vláda zrušila núdzový stav predčasne po tom, ako Národná rada SR schválila novelu zákona o hospodárskej mobilizácii, ktorú 14. mája podpísala aj prezidentka Zuzana Čaputová. Kabinet má vďaka tomu nástroje na prijímanie opatrení hospodárskej mobilizácie bez núdzového stavu.

  „Ďakujem všetkým zdravotníkom, záchranárom, lekárom, sestrám, laborantom, a všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, že sme dnes mohli zrušiť núdzový stav,“ 

  uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

  COVID automat

  Lengvarský povzbudil zdravotníkov a prisľúbil, že urobí všetko pre zlepšenie podmienok na ich prácu, ich ohodnotenie a zlepšenie spoločenského statusu.

  Minister zdravotníctva sa poďakoval všetkým občanom na dodržiavanie opatrení a zdôraznil, že pandémiu sme ešte neporazili a je naďalej potrebné dodržiavať opatrenia Úradu verejného zdravotníctva a COVID automat.

  „Nechajte sa zaregistrovať a očkujte sa,“ 

  vyzval minister zdravotníctva.

  Núdzový stav upravuje ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Možno ho vyhlásiť najdlhšie na 90 dní. Možno ho predĺžiť najviac o 40 dní, aj opakovane. Musí s tým však vysloviť súhlas Národná rada SR, a to do 20 dní od prvého dňa predĺženia.

  Končí zákaz vychádzania

  Najmä posledné predĺženie núdzového stavu vyvolalo ostrú kritiku zo strany poslancov. Vláda nemala istotu, že predĺženie núdzového stavu prejde parlamentu. Vládu kritizovala najmä strana SaS, ktorá bolo dlhodobo proti vyhlásenému núdzovému stavu a tiež proti zákazu vychádzania.

  Spolu so skončením núdzového stavu končí práve aj zákaz vychádzania a to na celom Slovensku bez ohľadu na farbu okresu. Vláda tento týždeň schválila aj nový COVID automat, ktorý určuje jednotlivé opatrenia. COVID automat však čakajú ešte ďalšie zmeny a mal by byť jednoduchší. Dnes nie je jednoduché sa v opatreniach orientovať. Napríklad pre hromadné podujatia platia rôzne pravidlá, keď v niektorých prípadoch netreba napríklad žiadny test a v iných naopak je potrebný test.

  Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu