Viac

  Nový COVID automat: Prehľadne všetky zmeny

  Vláda v stredu schválila nový COVID automat, ktorý upravuje podmienky testovania a podmienky pre otvorenie prevádzok, či napríklad pre organizovanie hromadných podujatí.

  Slovensko
  391,420
  Potvrdené prípady
  Updated on 24. June 2021 10:23
  Slovensko
  12,502
  Úmrtia
  Updated on 24. June 2021 10:23
  Slovensko
  727
  Aktívne prípady
  Updated on 24. June 2021 10:23
  Slovensko
  378,191
  Vyliečení
  Updated on 24. June 2021 10:23

  Slovensko sa bude riadiť upraveným COVID automatom, ktorý reaguje na nové poznatky o ochorení, ako aj výskyt nových virulentnejších variantov vírusu, či požiadavky od jednotlivých rezortov. Zároveň naň nadväzujú zmeny vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR.

  Návrh aktualizácie systému varovania pre monitorovanie vývoja pandémie a prijímanie opatrení proti SARS-CoV-2 schválila vláda na svojom rokovaní. Niektoré zmeny začnú platiť od dnes, ďalšie od osoby a ostatné potom od pondelka. Nie je pritom vylúčené, že príde ešte k ďalej úprave COVID automatu.

  Mnohé zmeny

  Na úpravu COVID Automatu nadväzujú zmeny vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR. Opatrenia sú postavené na regionálnom systéme, rôzne podmienky v závislosti na stupni varovania podľa COVID Automatu.

  Zároveň sú stanovené všeobecné podmienky pre prevádzky bez ohľadu na farbu okresu.

  Ruší sa vyhláška k vstupu osôb do prevádzok a priestorov zamestnávateľa.

  Menia sa vyhlášky k prevádzkam, hromadným podujatiam, prekrytiu horných dýchacích ciest a k návštevám v nemocniciach.

  Zatiaľ otvorené

  Terasy reštaurácií a fitness centrá v bordových okresoch ostávajú otvorené, aj keď podľa COVID automatu majú byť zatvorené. K uzatvoreniu pristúpi rezort zdravotníctva až v prípade zhoršenia situácie.

  Tam, kde sa pre vstup vyžaduje antigénový test, je možné ho nahradiť potvrdením o očkovaní alebo o prekonaní ochorenia. Účinnosť vyhlášok je 17. mája 2021, pre športové podujatia od 15. mája a pre návštevy v nemocniciach od 14. mája.

  Rúška

  V 1. a 2. stupni ostražitosti (žltá, oranžová) bude v interiéroch povolené nosiť namiesto respirátora rúško (šatku, šál).

  V 1. a 2. stupni ostražitosti (žltá, oranžová) bude povinné nosiť rúško na hromadných podujatiach v exteriéri.

  Obchodné domy

  Vo všetkých okresoch sa ruší povinnosť merať teplotu pri vstupe. Nie je potrebný ani negatívny test pri vstupe.

  Zákaz konzumovať jedlá alebo nápoje trvá pre okresy v 3. stupni varovania (bordová). V ostatných okresoch je konzumácia povolená, podmienky závisia od stupňa varovania.

  Ostávajú zatvorené detské kútiky a sedacie sekcie. Obmedzenia kapacity obchodných domov stanovuje vyhláška v závislosti od farby okresu.

  Umelé kúpaliská

  Vo všetkých okresoch sa vyžaduje negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo RT-PCR/LAMP test nie starší ako 72 hodín. Test netreba pre deti do 10 rokov.
  Povolená kapacita sa odvíja v závislosti od farby okresu.

  Lanovky a vleky

  Povolená kapacita kabínkových lanoviek sa odvíja v závislosti od farby okresu.

  Hotelové a ubytovacie služby

  Maximálna kapacita na jednu izbu je stanovená iba v 1. až 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová) – maximálne 2 dospelé osoby alebo členovia jednej domácnosti.

  Prevádzka stravovacích a wellness služieb v hoteloch sa riadi podmienkami pre ostatné stravovacie a wellness služby.

  Zariadenia spoločného stravovania

  Konzumácia bude možná v interiéroch v 1. a 2. stupni ostražitosti (žltá, oranžová) s kapacitnými obmedzeniami.

  Pre 1. až 3. stupeň varovania sa nič nemení a reštaurácie nemôžu mať otvorený interiér, môžu mať otvorené len terasy.

  Fitness centrá

  Kapacita je stanovená rozdielne pre jednotlivé stupne COVID automatu. Prevádzkovatelia si môžu vybrať medzi maximálnym fixným počtom zákazníkov a obmedzením na základe metráže.

  V 1., 2. a 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová) sa vyžaduje negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo RT-PCR/LAMP test nie starší ako 72 hodín. Test ani v tomto prípade nepotrebujú deti do 10 rokov.

  Múzeá, galérie, výstavné siene

  V 2. a 3. stupni varovania (červený, bordový) sú povolené len individuálne prehliadky.

  V lepších okresoch sa povoľujú skupinové prehliadky, ale maximálny počet osôb ľudí v skupine je stanovený rôzne podľa farby okresu.

  Divadelné, filmové a ďalšie kultúrne prevádzky a podujatia

  V 3. stupni varovania (bordová) sú naďalej zakázané. V ostatných okresoch sa povoľujú interiérové filmové podujatia.

  Kapacitné obmedzenia a spôsob sedenia sú stanovené rôzne pre jednotlivé farby okresov. Vo všetkých okresoch okrem zelených je povolené len sediace obecenstvo.

  V oranžových a lepších okresoch bude povolené organizovať podujatia zamerané na školopovinné deti alebo školské skupiny.

  Konzumácia jedál a nápojov bude v ružových a červených okresoch povolená len v exteriéri a v lepších okresoch bude v interiéri povolená len pre max. 4 osoby alebo osoby zo spoločnej domácnosti za jedným stolom (oranžové okresy) alebo max 6 osôb alebo osoby zo spoločnej domácnosti (žlté okresy).

  Wellness, akvaparky, kúpele

  Vo všetkých okresoch sa vyžaduje negatívny antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo RT-PCR/LAMP test nie starší ako 72 hodín. Testy nepotrebujú deti do 10 rokov.

  Wellness, akvaparky a kúpele môžu byť otvorené v 1. stupni varovania a v lepších okresoch (ružová, oranžová, žltá, zelená).

  Kúpele na základe zdravotnej indikácie sú otvorené vo všetkých okresoch.

  Taxislužby

  Obmedzenia platia vo všetkých okresoch okrem zelených. Cestujúci môžu byť maximálne dvaja v jednom rade.

  Dezinfekcia sa vyžaduje po každom zákazníkovi v 1. až 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová).

  Hromadné podujatia

  Pr hromadné podujatia aj naďalej budú platiť viaceré obmedzenia. Líšiť sa budú opäť podľa farby okresu.

  • 3. stupeň varovania (bordová): povolené usporadúvať podujatia do 6 osôb.
  • 2. stupeň varovania (červená): povolené do 10 osôb.
  • 1. stupeň varovania (ružová): povolené do 25 osôb v interiéri alebo do 50 v exteriéri.
  • 2. stupeň ostražitosti (oranžová): sedenie – interiér: do 25 % kapacity, max. 250 osôb; exteriér: do 50 % kapacity, max. 500 osôb, státie: interiér do 50 osôb, exteriér do 100 osôb.
  • 1. stupeň ostražitosti (žltá): sedenie: do 50 % kapacity, max. 250 osôb; exteriér: do 75 % kapacity, max. 500 osôb, státie: interiér do 100 osôb, exteriér do 250 osôb.
  • Stupeň monitoringu (zelená): státie: do 50 % kapacity priestoru, interiér do 500 osôb, exteriér do 1000 osôb, sedenie: do 75 % kapacity priestoru, interiér do 500 osôb, exteriér do 1000 osôb.

  Organizátor je povinný uchovávať telefonický alebo emailový kontakt návštevníkov po dobu 14 dní od ukončenia podujatia, a to na účely epidemiologického vyšetrovania. Po uplynutí 14 dní je organizátor povinný údaje zničiť.

  Svadobné hostiny, kary, večierky a podobné podujatia

  • Sú zakázané v 2. a 3. stupni varovania (červená, bordová).
  • V 1. stupni varovania (ružová): interiér do 25 osôb, exteriér do 50 osôb
  • V 2. stupni ostražitosti (oranžová): interiér do 50 osôb, exteriér do 100 osôb.
  • V 1. stupni ostražitosti (žltá): interiér do 100 osôb, exteriér do 250 osôb
  • Stupeň monitoringu (zelená): státie: do 50 % kapacity priestoru, interiér max. 500 osôb, exteriér max. 1000 osôb, sedenie: do 75 % kapacity priestoru, interiér max. 500 osôb, exteriér max. 1000 osôb

  Pri vstupe je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 24 hodín.

  Bohoslužby, cirkevné a civilné obrady sobáša, krstu, pohrebu

  V stupni monitoringu a 1. a 2. stupni ostražitosti (zelená, žltá, oranžová) sa kapacitné obmedzenia riadia podľa pravidiel pre hromadné podujatia v danom stupni.

  V 1. až 3. stupni varovania (ružová, červená, bordová) platí obmedzenie 1 osoba na 15 metrov štvorcových (nepočítajú sa deti do 10 rokov v sprievode dospelého); ak plocha nedosahuje 90 metrov štvorcových, maximálny počet návštevníkov je 6.

  Športové podujatia

  Od 15. mája je možná prítomnosť obecenstva na športových podujatiach okresoch 1. stupňa varovania a lepších (zelená, žltá, oranžová, ružová) organizované športovými klubmi kluby patriacimi pod športovými zväzmi.

  Povinný je negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 24 hodín.

  1. stupeň varovania (ružová) môže byť obsadená maximálne do 25 % kapacity hľadiska, max. 250 ľudí v interiéri, 500 ľudí v exteriéri

  V 1. a 2. stupeň ostražitosti (zelená, žltá, oranžová) sú platné podmienky pre hromadné podujatia.

  Organizátor je povinný po dobu 14 dní viesť evidenciu divákov (meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu a telefonický kontakt), po uplynutí 14 dní je povinný tieto osobné údaje zničiť.

  Sedenie môže byť len v každom druhom rade. Zakázaná je naďalej konzumácia jedál a nápojov.

  Organizátor musí vyčleniť dostatok personálu na dohľad nad dodržiavaním opatrení. Pre športové súťaže sú stanovené rôzne počty súťažiacich pre jednotlivé stupne COVID automatu. Pre súťažiacich platí povinnosť negatívneho testu.

  Návštevy v zdravotníckych zariadeniach od 14. mája

  Stále zakázané, platia však výnimky. Naďalej platí výnimka pre kňazov, ktorí podávajú sviatosť pomazania ťažko chorým a umierajúcim.

  Stále možno navštevovať osoby v paliatívnej starostlivosti, ktoré sú ťažko choré alebo umierajúce.

  Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú môcť vo svojej územnej pôsobnosti určiť miernejšie alebo prísnejšie podmienky.

  Podmienky v zariadeniach sociálnej starostlivosti určí MPSVaR.

  Navštevovať budú môcť ľudia, ktorí

  • sú zaočkovaní mRNA vakcínou (Pfizer alebo Moderna) – viac ako 14 dní po druhej dávke, prípadne vektorovou vakcínou (AstraZeneca) –viac ako 4 týždne po prvej dávke
  • alebo musíte mať negatívny výsledok testu na COVID-19: RT-PCR alebo LAMP test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 24 hodín
  • alebo ak ste prekonali COVID-19: Pred nie viac ako 180 dňami alebo ste boli zaočkovaní prvou dávkou ľubovoľnej vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia – viac ako 14 dní po prvej dávke
  • Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú môcť vo svojej územnej pôsobnosti určiť miernejšie alebo prísnejšie podmienky
  Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu