Viac

  Orange spustil 5G. Ako posledný, s minimálnym pokrytím a ešte aj s poplatkom

  Orange dnes s veľkou slávou spustil 5G sieť. Ako posledný, predbehla ho aj 4ka a navyše jeho ponuka je na smiech. Za prístup do 5G siete si pýta poplatok.

  Orange dnes spustil mobilnú sieť novej generácie – 5G sieť. Spustil ju ako posledný, keď ho predbehla aj najmenšia 4ka. Operátor mal pritom veľmi ambiciózne plány, ale to ešte, keď bolo u kormidla staré vedenie.

  Orange po spustení 5G siete štvorkou naznačoval, že vlastným riešením vyrazí dych. A dych nám skutočne vyrazil, ale štandardným slovenským spôsobom.

  Ak sa teraz tešíte na extrémne rýchly internet – rovno naň zabudnite. Orange stihol pokryť len bratislavskú mestskú časť Petržalka a časť Banskej Bystrice. Inde vlastnú 5G sieť, ktorú dodá Nokia nenájdete.

  A hlavne Orange zvolil taký klasický slovenský spôsob ako zodrať zákazníka až na kožu. Za prístup k 5G sieti pýta pomarančový operátor 5 eur. V cene ho majú len majitelia paušálov s poplatkom 65 eur a viac.

  Aby sme boli k Orangeu spravodlivý – za tých 5 eur aj niečo dostanete. Ak využívate 20 eurový paušál dostane od Orangeu smiešne 3G dát, pri 30 eurovom vám pridá Orange 7 GB dát a pri 40 eurovom dostanete veľkorysých 20 GB dát.

  Podporované zariadenia:

  • Huawei P40 Pro, Huawei Mate 40 Pro
  • Samsung Galaxy S21 5G, Samsung Galaxy S21 Plus 5G, Samsung Galaxy S21 Ultra 5G a Samsung Galaxy A32 5G
  • Xiaomi Mi 10T Pro, Xiaomi Mi 10T Lite, Xiaomi Mi 11
  • OnePlus Nord, OnePlus 9 Pro

  Po technologickej stránke je teoretickým maximom siete Orangeu rýchlosť 1,3 Gbit/s. Sám operátor, ale priznáva, že rýchlosť bude reálne približne polovičná. Odosielanie dát má teoretické maximum 130 Mbit/s a aj tu operátor priznáva približne polovičnú rýchlosť.

  Orange za tento dnešný počin od nás dostáva jednoznačne palec dole. Pýtať od zákazníkov 5 eur za prístup do 5G siete, keď ju reálne nemôžu využívať pre minimálne pokrytie sa dá hodnotiť len ako snaha zarobiť za každú cenu a maximalizovať zisk. Ak k tomu zoberieme ešte obmedzený počet zariadení, ktoré podporujú 5G siete môžeme hovoriť až o neskutočnej drzosti Orangeu.

  Orange teda jasne ukazuje, že s príchodom 5G sietí to na Slovensku nebude ružové. Žiadne veľké dátové balíky a rozumné ceny minimálne od Orangeu nemôžeme čakať. Už teraz Orange naznačuje ako to bude fungovať ak spustí reálnu prevádzku – jednoducho dvihne ceny a vyhovorí sa na sprístupnenie 5G.

  Marek
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu