Viac

  Ministerstvo zdravotníctva pozastavilo očkovanie vakcínou od AstraZeneca

  Ministerstvo zdravotníctva dnes informovalo, že očkovanie vakcínou od AstraZeneca je pozastavené. Týka sa to, ale len podávania prvej dávky.

  Ministerstvo zdravotníctva dnes informovalo, že pozastavuje očkovanie vakcínou od britsko-švédskeho konzorcia AstraZeneca. Týka sa to len podávania prvej dávky vakcíny.

  Očkovať vakcínou od AstraZeneca budú naďalej iba tých, ktorí majú dostať druhú dávku vakcíny. Bez druhej dávky vakcíny by totiž nebola zabezpečená dostatočná účinnosť vakcíny. Po druhej dávne je navyše veľmi nízka pravdepodobnosť tvorby krvných zrazenín.

  Ministerstvo zdravotníctva, ale nevylučuje ani možnosť, že ľudia zaočkovaní prvou dávkou od AstraZeneca nakoniec dostanú druhú dávku od iného výrobcu. V hre je aj možnosť, že títo ľudia nedostanú možno druhú dávku vôbec.

  „Aktuálne sa očkujú vakcínou od spoločnosti Astra Zeneca ľudia, ktorí čakajú na druhú dávku tejto očkovacej látky. Očkovanie vakcínou od tejto spoločnosti pre prvoočkovancov je pozastavené,“

  informoval rezort zdravotníctva.

  Tisíce čakajú

  Na vakcínu od AstraZeneca pritom čakajú desiatky tisíc Slovákov. Táto vakcína je určená pre ľudí od 18 do 44 rokov. Starších ľudí aj chronicky chorých očkujú vakcínou od Pfizeru alebo Moderny. Mladších ako 18 rokov môžu zatiaľ očkovať len vakcínou od Pfizeru. Táto vakcína je totiž jedná schválená už od 16 rokov. Ľudí mladších ako 18 rokov, ale zatiaľ neočkujú vôbec.  

  „Ministerstvo zdravotníctva v tejto chvíli zvažuje viaceré alternatívy, ako budeme na Slovensku v tejto veci postupovať. Kompletizujeme všetky odborné stanoviská a v nadväznosti na to budeme v priebehu tohto týždňa informovať,“

  uviedol rezort zdravotníctva.

  Ako to bude ďalej ešte nie je jasné. Jednou z možností je, že sa posunutie veková hranica pre Pfizer a Modernu. Teraz ňou očkujú len ľudí starších ako 45 rokov. Lenže voči mladším by to bolo pomerne neférový krok. Na očkovanie by totiž čakali omnoho dlhšie ako keby sa vakcínou od AstraZeneca očkovalo naďalej a to aj napriek tomu, že možno už niekoľko týždňov na očkovanie čakajú.

  Spomalí sa očkovanie?

  Navyše sa teraz môže očkovanie ešte viac spomaliť. Mnohé vakcinačné centrá nie sú vybavené na podávanie vakcíny od Pfizeru a Moderny. Obe vakcíny potrebujú špeciálne podmienky na skladovanie a je ich potrebné udržiavať v teplotách pod mínus 20 stupňov Celzia.

  Tempo očkovania teda môže ešte viac spomaliť. Už teraz pritom Slovensko patrí medzi najhoršie krajiny a za krajinami ako Nemecko výrazne zaostávame. Pomalé tempo očkovania máme aj v porovnaní s našimi susedmi.

  Na Slovensko by do konca mája malo doraziť väčšie množstvo vakcíny od Pfizeru – viac ako milión dávok. Stačilo by to teda na zaočkovanie asi pól milióna Slovákov, keďže ide rovnako o dvojdávkovú vakcínu.

  Za pomalé tempo očkovania môže aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré ešte pod vedením predchádzajúceho ministra zdravotníctva Mareka Krajčího nevyužilo opciu na kúpu 3,6 milióna dávok vakcíny Pfizer. Bolo to v čase, keď bývalý premiér a súčasný minister financií začal riešiť nákup ruskej neschválenej a neregistrovanej vakcíny Sputnik V.

  Sputnik je rovnaký

  Minister financií Igor Matovič na Facebooku včera informoval, že neschválenou vakcínou Sputnik V sa začne očkovať na Slovensku už možno o pár dní. Lenže otázne je, či sa ňou vôbec začne očkovať. Sputnik V a AstraZeneca sú identicky vyrábané vektorové vakcíny založené na ľudskom adenovíruse. Rovnaké problémy aké spôsobuje AstraZeneca teda môže spôsobovať aj Sputnik V.

  V prípade ruskej vakcíny navyše naše úrady nemali ani dostatok podkladov, aby vedeli posúdiť jej bezpečnosť. Rusko nášmu Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv nedodalo 80% potrebnej dokumentácie na posúdenie bezpečnosti vakcíny. Sputnik V nedostal zatiaľ zelenú ani od Európskej liekovej agentúry.

  Úmrtie po AstraZenece

  Štátny ústav pre kontrolu liečiv ku dňu 6. 5. 2021 uzavrel tretí prípad úmrtia po očkovaní na prevenciu ochorenia COVID 19. Išlo o pacientku vo veku 47 rokov, ktorá bola očkovaná vakcínou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca. Príčina úmrtia stanovená pitvou súvisela s trombózou mozgových žilových sínusov, ktorá patrí medzi možné zriedkavé nežiaduce účinky danej vakcíny.

  „Genetickým vyšetrením boli zároveň u pacientky zistené poruchy zrážanlivosti krvi. Vzhľadom na existenciu genetickej predispozície k trombofilnému stavu, súvis medzi očkovaním vakcínou Vaxzevria a následnou trombózou žilového sinusu bol stanovený ako pravdepodobný,“

  uviedol v stanovisku Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

  Úmrtia na trombózu sa objavili aj v iných krajináchEMA nedávno odporúčala očkovanie vakcínou od AstraZeneca najmä pre starších. U nich je nižšie riziko tvorby krvných zrazenín ako v prípade mladších.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu