Viac

  Prezidentka sa stretla s dánskym princom Frederikom

  Prezidentka Zuzana Čaputová sa 10. mája 2021 počas prvého dňa oficiálnej návštevy Dánskeho kráľovstva stretla s dánskym korunným princom Frederikom. Následne navštívila State of Green centrum a zúčastnila sa aj Copenhagen Democracy Summitu.

  Rozhovor s princom Frederikom bol podľa prezidentky veľmi priateľský a uvoľnený. Korunný princ počas neho prijal prezidentkine pozvanie na návštevu Slovenska, a prísť by mal aj s dánskou biznis delegáciou. Prezidentka Zuzana Čaputová a princ Frederik spolu hovorili aj o dôležitosti dodržiavania právneho štátu a plánoch našich krajín v oblasti ochrany životného prostredia a zelenej ekonomickej obnovy.

  Prezidentka dnes v Kodani navštívila aj State of Green centrum, ktoré sústreďuje dánske skúsenosti zo zelenej transformácie a podporuje spoluprácu medzi dánskym verejným a súkromným sektorom. Rokovaní v State of Green centre sa zúčastnil aj minister dopravy a výstavby Andrej Doležal spolu so zástupcami expertných organizácií na tému obnovy budov.

  “Práve do obnovy budov bude z nášho Plánu obnovy smerovať viac ako miliarda eur s cieľom ušetriť energiu a znižovať emisie. Dáni majú v tejto oblasti už za sebou solídne výsledky. Prehlbovať vzájomnú spoluprácu a čerpať aj z dánskych skúseností bude veľmi dôležité na to, aby prostriedky, ktoré na Slovensku preinvestujeme, boli využite naozaj efektívne,”

  povedala Zuzana Čaputová.

  Súčasťou pracovnej návštevy prezidentky bola aj jej účasť na Copenhagen Democracy Summit. Prezidentka vo svojom príhovore zdôraznila, že demokracia potrebuje tri základné línie obrany – nezávislé inštitúcie so zodpovednými verejnými činiteľmi, aktívnu občiansku spoločnosť a slobodné médiá.

  “Sú to stĺpy, na ktorých stojí demokracia. Všetky tri línie fungujú ako korekčné mechanizmy – ak jeden z nich zlyhá, nastúpia ostatné,”

  uviedla Čaputová.

  Prezidentka sa na summite stretla aj s bývalým generálnym tajomníkom NATO a bývalým dánskym premiérom A. F. Rasmussenom.

  Tlačová správa
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu