Viac

  Česko: Od 10. mája Slovensko nepatrí medzi krajiny s vysokým rizikom

  Od 10. mája 2021 je Slovensko pre Česko zaradené medzi krajiny so stredným rizikom nákazy - oranžové (dovtedy patrilo Slovensko medzi krajiny s vysokým rizikom - červené).

  V praxi to znamená, že slovenskí občania môžu do Česka pricestovať s antigénovým testom nie starším ako 24 hodín, alebo RT-PCR testu, nie starší ako 72 hodín.

  Pred vstupom do ČR vyplniť príjazdový formulár, vzdialeným prístupom ho poslať príslušnej krajskej hygienickej stanici a predložiť doklad o jeho vyplnení na vyžiadanie pri hraničnej alebo pobytovej kontrole.

  Po príchode do Česka nie je potrebné zostať v domácej izolácii. Po dobu 14 dní od príchodu do ČR všade okrem domova nosiť respirátor, a to i vo vonkajších priestoroch.

  Každý cestujúci do ČR, ktorý počas uplynulých 14 dní strávil viac ako 12 hodín v oranžovej alebo červenej (podmienky aj pre cestujúcich zo Slovenska):

  • pred vstupom do ČR vyplniť príjazdový formulár
  • vzdialeným prístupom ho poslať príslušnej krajskej hygienickej stanici a predložiť doklad o jeho vyplnení na vyžiadanie pri hraničnej alebo pobytovej kontrole,
  • pred vstupom do ČR disponovať písomným potvrdením akreditovaného laboratória o negatívnom výsledku antigénového testu, nie starší ako 24 hodín alebo RT-PCR testu, nie starší ako 72 hodín (okrem občanov ČR, ich rodinných príslušníkov, občanov EÚ s vydaným certifikátom o prechodnom pobyte v ČR a cudzincov s povolením na trvalý pobyt v ČR, ktorí sa vracajú do ČR individuálnou dopravou – nie verejnou; v prípade ich vstupu z oranžovej krajiny (zo Slovenska) individuálnou dopravou je možné namiesto vykonania antigénového alebo RT- PCR testu pred vstupom do ČR tieto testy vykonať na vlastné náklady aj v ČR, do 5-tich dní, po vstupe na územie ČR).
  • pri vstupe z červených krajín následne vykonať druhý RT-PCR test (na vlastné náklady) v ČR najneskôr do piatich dní (môže byť aj skôr) od vstupu. Výsledok druhého RT- PCR testu je potrebné predložiť krajskej hygienickej stanici príslušnej podľa miesta pobytu (študenti aj škole a zamestnanci zamestnávateľovi),
  • pri príchode z červenej krajiny do predloženia druhého negatívneho výsledku RT PCR testu je nutná samoizolácia (domáca karanténa), pri príchode z oranžovej krajiny (zo Slovenska) nie je potrebné zostať v domácej izolácii.
  • po dobu 14 dní od príchodu do ČR všade okrem domova nosiť respirátor aspoň triedy FFP2, KN95, N95,P2,DS, a to aj po negatívnom výsledku druhého RT PCR testu.

  Od 4. mája 2021 je pre cestovanie do Českej republiky platné nové ochranné opatrenie, ktoré upravuje podmienky vstupu do ČR.

  Marek
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu