Viac

  COVID automat: Od pondelka sa menia opatrenia aj rozdelenie okresov

  Už od zajtra sa mení rozdelenie okresov a bordové budú už len dva okresy, celé Slovensko bude v ružovej farbe. Menia sa aj niektoré opatrenia.

  Už zajtra sa menia niektoré opatrenia pre prevádzky, hromadné podujatia aj šport. Od zajtra vstupuje do platnosti aj nové rozdelenie okresov podľa ich rizikovosti.

  Od zajtra prichádza k zmene vo vyhláške k obmedzeniam prevádzok, ktorá sa týka kabínkových lanoviek. Pre niektoré okresy budú lanovky fungovať prakticky bez obmedzení.

  Kabínkové lanovky budú môcť v okresoch v I. stupni varovania (ružové okresy) fungovať bez kapacitných obmedzení, v okresoch v II. stupni varovania (červené okresy) bude môcť byť v kabínke iba jedna osoba alebo osoby žijúce v jednej domácnosti. V okresoch v III. stupni (bordové okresy) varovania prevádzka kabínkových lanoviek nie je povolená.

  Negatívny výsledok testu nie starší ako 72 hodín je naďalej povinný, táto povinnosť neplatí pre deti do 10 rokov. Táto povinnosť rovnako neplatí pre očkované osoby a osoby, ktoré prekonali COVID-19 a majú o tom doklad.

  Celú vyhlášku, ktorá má účinnosť od 10. mája 2021, nájdete vo vestníku Úradu vlády.

  Kultúra

  Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje aj na kľúčové zmeny v oblasti kultúry, ktoré sa týkajú sa organizácie podujatí kultúrnej povahy a tiež prevádzok divadelných, hudobných, exteriérových filmových a podobných kultúrnych podujatí.

  Od 10. mája sa v okresoch v I. a II. stupni varovania podľa COVID automatu zvyšuje počet divákov pre kultúrne podujatia:

  Pre okresy I. stupňa varovania (ružové okresy): bude možná maximálna kapacitu 50% účastníkov, maximálne však do počtu 500 účastníkov v exteriéri alebo 250 účastníkov v interiéri

  Pre okresy II. stupňa varovania (červené okresy): bude možná maximálna kapacita 50% účastníkov, maximálne však do počtu 200 účastníkov v exteriéri alebo 150 účastníkov v interiéri.

  Obmedzená kapacita

  Rovnaké kapacitné obmedzenia počtu zákazníkov sú nastavené aj pre prevádzky divadelných, hudobných, exteriérových filmových a podobných kultúrnych podujatí.

  Povolené sú nasledovné kultúrne hromadné podujatia:

  • divadelné, filmové a iné audiovizuálne predstavenia,
  • koncerty, hudobné a tanečné produkcie,
  • výstavy diel výtvarných umení, diel úžitkového umenia a prác ľudovej výtvarnej tvorivosti,
  • festivaly a prehliadky v oblasti kultúry a umenia.

  Prevádzka filmových podujatí v interiéri naďalej nebude povolená. Podujatia kultúrneho charakteru nemôžu byť zamerané na školopovinných maloletých alebo školské skupiny a rovnako, že nie je povolená fyzická interaktívna hra s publikom.

  Pre účastníkov kultúrnych podujatí resp. uvedených prevádzok naďalej platí, že je potrebné mať negatívny výsledok RT-PCR/LAMP testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín, alebo antigénového testu, ktorý nie je starší ako 24 hodín. Táto povinnosť neplatí pre deti do 10. rokov. Táto povinnosť rovnako neplatí pre očkované osoby a osoby, ktoré prekonali COVID-19.

  Viac informácií nájdete vo vyhláškach:

  Šport

  Hygienici tiež upozorňujú na kľúčové zmeny v oblasti tréningov športových klubov, ktoré rovnako začnú platiť s účinnosťou od 10 mája.

  V územných obvodoch okresov v I. a II. stupni varovania (ružové a červené okresy) COVID automatu sa budú môcť vykonávať tréningy športových klubov registrovaných pod športovými zväzmi bez obecenstva.

  Počet účastníkov tréningu je obmedzený, pričom do celkového počtu osôb sa nezapočítava jedna osoba trénera.

  Pre tréningový proces v interiérových športoviskách platia nasledovné pravidlá:

  • v okresoch v I. stupni varovania (ružové okresy) do 25 osôb,
  • v okresoch v II. stupni varovania (červené okresy) do 10 osôb.

  Pre tréningový proces v exteriérových športoviskách platia nasledovné pravidlá:

  • v okresoch v I. stupni varovania (ružové okresy) do 50 osôb,
  • v okresoch v II. stupni varovania (červené okresy) do 10 osôb.

  Opatrenia pre výkon hromadných podujatí športového charakteru spresňuje vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (nájdete v nej aj informácie k rozdeleniu športoviska na sektory).

  Upravené podmienky karantény

  Zmena prichádza aj vo vyhláške k izolácii osôb a karanténe úzkych kontaktov. Podmienky karantény sa výrazne zmiernia pre tých, ktorí absolvovali očkovanie.

  Od 10. mája sa ruší povinnosť karantény pre očkované osoby bez príznakov, ktoré prišli do úzkeho kontaktu s pozitívnym.

  Až po očkovaní:

  • sú zaočkovaní mRNA vakcínou – 14 dní po druhej dávke,
  • vektorovou vakcínou – 4 týždne po prvej dávke, ak prekonali COVID-19
  • a sú zaočkovaní ľubovoľným druhom vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia – 14 dní po prvej dávke.

  Zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali COVID-19 musia podstúpiť karanténu iba v prípade, ak sa u nich ako u úzkych kontaktov vyskytne čo i len jeden z klinických príznakov ochorenia – zvýšená telesné teplota nad 37 °C, kašeľ, únava, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu. Viac sa dozviete vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva.

  Rozdelenie okresov

  Od pondelka 10. mája bude Slovensko v ružovej a teda v I. stupni varovania. Dva okresy budú bordové a väčšina okresov je červených a ružových. Najprísnejšie opatrenia už budú platiť len v dvoch bordových okresoch – Myjava a Považská Bystrica. V týchto okresoch sa nič nemení a platí v nich celodenný zákaz vychádzania.

  V ružových (I. stupeň varovania) a červených (II. stupeň varovania) okresoch aj naďalej bude platiť zákaz vychádzania po 21.00 hodine a do 1.00 hodiny nasledujúceho dňa. V červených a ružových okresoch nie je počas dňa potreba preukazovať sa testom.

  Rozdelenie okresov od 10. mája:

  III. stupeň varovania (bordová) 2 okresy: Myjava a Považská Bystrica,

  II. stupeň varovania (červená) 33 okresov: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Gelnica, Humenné, Ilava, Kežmarok, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Martin, Medzilaborce, Nové Mesto nad Váhom, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Sobrance, Stará Ľubovňa, Svidník, Trenčín, Trnava, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen,

  I. stupeň varovania (ružová) 44 okresov: Bratislava I.-V., Brezno, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Michalovce, Námestovo, Nitra, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Spišská Nová Ves, Stropkov, Topoľčany, Trebišov, Žilina a Zlaté Moravce.

  Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu