Viac

  Británia neodporúča mladým pod 40 rokov očkovanie vakcínou od AstraZeneca

  Veľká Británia dnes oznámila, že neodporúča očkovanie vakcínou od britsko-švédskeho konzorcia AstraZeneca pre ľudí mladších ako 40 rokov.

  Odporúčanie britských úradov prichádza po tom, ako Európska lieková agentúra odporúčala použitie vakcíny od AstraZeneca hlavne pre starších. Európska lieková agentúra odporúčala použitie vakcíny pre starších, kde by mala mať vyššiu účinnosť.

  Britské úrady jej použitie u mladších neodporúčajú pre zriedkavú možnosť tvorby krvných zrazenín najmä u mladších ľudí. Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv dnes informoval o prvom prípade úmrtia po očkovaní vakcínou od AstraZeneca.

  Výbor pre schvaľovanie vakcín vo Veľkej Británii k tomuto kroku pristúpil najmä pre vysokú zaočkovanosť v krajine a tiež dostatok mRNA vakcín od Pfizer a Moderny. Výbor už skorej neodporúčal očkovanie vakcínou od AstraZeneca pre ľudí mladších ako 30 rokov.

  Štátny ústav pre kontrolu liečiv dnes zároveň upozornil, že ľudia by po očkovaní mali sledovať svoj zdravotný stav. Pri problémoch by ste mali vyhľadať lekára.

  Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozornil, že je potrebné bezodkladne vyhľadať lekársku starostlivosť v prípade, keď sa vyskytnú uvedené príznaky:

  • dýchavičnosť,
  • bolesť na hrudníku,
  • opuch a bolesť končatín,
  • pretrvávajúca bolesť v oblasti brucha,
  • neurologické príznaky ako pretrvávajúca a silná bolesť hlavy, rozmazané/dvojité videnie,
  • drobné krvné škvrny vo veľkosti špendlíkovej hlavičky pod kožou mimo miesta vpichu (petéchie).

  Tieto príznaky môžu signalizovať tvorbu nezvyčajných krvných zrazenín a je potrebná včasná a špecializovaná diagnostika.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu