Viac

  Novým šéfom Slovenskej informačnej služby je Michal Aláč

  Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala vo štvrtok 6. mája 2021 do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča.

  Vzhľadom na všeobecne známe skutočnosti je podľa prezidentky zrejmé, čo bude jednou z najdôležitejších úlohou nového riaditeľa SIS: posilniť dôveru širokej verejnosti vo vedenie služby, posilniť dôveru zahraničných partnerov a spojencov, že SIS koná ako informačná služba právneho a demokratického štátu.

  Prezidentka verí, že riaditeľ v snahe posilniť túto dôveru, využijete všetky ústavné a zákonné možnosti, ktoré má k dispozícii. Pripomenula, že do funkcie nastupuje s renomé profesionála a so skúsenosťami priamo s informačnej služby.

  “Zákon hovorí, že informačná služba získané informácie poskytuje osobám a inštitúciám, ktoré ich potrebujú na zamedzenie protiústavnej a protiprávnej činnosti. Je teda povinnosťou služby, aby o zistenej protiprávnej činnosti, nech už sa jej dopúšťa ktokoľvek, okrem iného všeobecne informovala vo svojich výročných správach, a teda aby primerane informovala aj verejnosť. Som totiž presvedčená, že tak ako každý štátny orgán, aj SIS je nositeľom zákonnej povinnosti poskytovať verejnosti informácie, ktoré nie sú chránené zákonom. Práve toto môže pomôcť zvyšovaniu dôvery verejnosti,”

  uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

  Prezidentka pri tejto príležitosti v príhovore pripomenula, že v súvislosti s činnosťou SIS je dlho diskutovaná potreba posilnenia vonkajšej kontroly služby. 

  “Právomoci parlamentného výboru na kontrolu činnosti SIS sú iba formálne a neumožňujú meritórne preverenie toho, či služba vo svojej činnosti striktne dodržuje zákon. Tento stav nie je typický pre tajné služby v právnom a demokratickom štáte. Je preto najvyšší čas, aby v tomto smere došlo zásadnej náprave a očakávam, že k oprávnenej požiadavke na novú legislatívnu úpravu budete ústretový a poskytnete svoju expertízu, aby aj v Slovenskej republike platila úprava, aká je charakteristická pre zavedené tradičné demokracie a zároveň moderné informačné služby,”

  doplnila Čaputová.

  Prezidentka okrem toho od nového riaditeľa očakáva osobnú autonómiu a samostatnosť, ktorou bude hájiť politickú nezávislosť informačnej služby vo všetkých aspektoch, v ktorých SIS má a musí byť nezávislá. Informačná služba podľa prezidentky chráni naše ústavné zriadenie, územnú celistvosť, bezpečnosť a zvrchovanosť republiky. 

  “Jej povinnosťou je tiež chrániť krajinu pred hrozbami v kybernetickom priestore a pred aktivitami, ktoré môžu poškodiť hospodárske záujmy štátu. Má sa podieľať na odhaľovaní organizovaného zločinu, terorizmu, extrémizmu i nelegálnej migrácie. Už aj tento stručný výpočet svedčí o dôležitosti, význame a postavení Slovenskej informačnej služby v spoločnosti. Veľmi potrebujeme, aby sa potenciál služby pod vaším vedením naplno rozvinul a aby si dôsledne plnila všetky povinnosti, ktoré jej zo zákona vyplývajú,”

  uzatvorila príhovor prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu