Viac

  Dozorná rada Facebook rozhodla: Zablokovanie účtu Donalda Trumpa bolo správne, ale…

  Dozorná rada Facebooku rozhodla, či bolo zablokovanie účtov Donalda Trumpa v súlade s podmienkami sociálnej siete. Facebook odstavil Trumpa na začiatku tohto roka.

  Dozorná rada Facebooku, ktorá je najvyšším kontrolným orgánom sociálnej siete, vydala finálne stanovisko k zablokovaniu účtov bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Facebook zablokoval účty prezidentovi po tom ako jeho priaznivci zobrali útokom washingtonský Kapitol.

  Donald Trump vtedy cez sociálne siete svojich priaznivcov hecoval k útoku na Kapitol. Trump po minuloročných prezidentských voľbách, v ktorých vyhral Joe Biden, odmietol prijať porážku. Už počas volieb Trump hovoril o volebných podvodoch a manipuláciách s odovzdanými hlasmi. Nič také sa nepotvrdilo a ani samotný Trump nikdy žiadne relevantné dôkazy, ktore by podvody potvrdzovali nepredložil.

  Trvalý ban?

  Po vystrájaní Trumpa ho najprv dočasne zablokoval Twitter. Potom sa pridal Facebook a ten ho odstavil rovnako dočasne. Obe siete ho nakoniec odblokovali, lenže Trump už pár minút po sprístupnení účtov spustil opäť tirádu a tak ho Facebook zablokoval na neurčito. Rovnako trvalý ban dostal aj od Twitteru.

  Dozorná rada Facebooku, ktorá je nezávislá od vedenia spoločnosti, teraz rozhodla, že zablokovanie účtov bolo v súlade s pravidlami. Aj dozorná rada sa zhodla na tom, že príspevky Trumpa na Facebooku a Instagrame podnecovali k násiliu.

  Dozorná rada Facebooku je niečo ako súd, ktorý môže rozhodnúť v prípade problematických rozhodnutí sociálnej siete. Tvorí ju 20 odborníkov z celého sveta, právnikov a tiež napríklad zástupcovia neziskového sektora.

  Ale mali postupovať inak

  Aj keď dozorná rada odsúhlasila postup moderátorov, ktorí Donalda Trumpa od siete odstavili, tak predsa len nie úplne s postupom súhlasili. V stanovisku uviedli, že sieť sa nezachovala rovnako ako v prípade bežných požívateľov.

  Facebook má totiž v zásade dve možnosti – buď užívateľ dostane dočasný ban, moderátori zmažú problematický obsah a užívateľ neskôr môže účet využívať alebo dostane trvalý ban a príde o svoj profil.

  Lenže v prípade Trumpa moderátori postupovali inak. Po dočasnom bane prišilo zablokovanie na neurčito. Po dočasnom bane, ale mali moderátori jeho profil vymazať natrvalo. Dozorná rade teda upozornila Facebook, že by mal ku všetkým užívateľom postupovať rovnako.

  Čo bude ďalej

  Dozorná rada odporúčala Facebooku, aby moderátorov viac vytrénoval na rozpoznanie sporných príspevkov. Podľa dozornej rady by mali moderátori vedieť lepšie rozpoznať prípadné hrozby na sociálnej sieti a tiež by mali vedieť vyhodnotiť, kedy príspevok skutočne podnecuje k násiliu a kedy ide iba o neštandardný kontext.

  Facebook bude teraz musieť zareagovať na rozhodnutie dozornej rady a nejako sa s ním usporiadať. Buď teda účet Donalda Trumpa obnoví alebo ho zmaže zo siete natrvalo.

  Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu