More

  SHMÚ varuje pred silným vetrom aj búrkami

  Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na dnešný deň niekoľko výstrah prvého stupňa. Meteorológovia varujú pred silným vetrom aj búrkami.

  Pre mnohé okresy Slovenska dnes platia výstrahy prvého stupňa. Meteorológovia varujú pred silným vetrom, víchricou na horách a tiež pred búrkami. Počas dňa príde aj k ochladeniu a na horách môže dokonca snežiť.

  V okresoch najmä západného Slovenska sa miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť od 65 až do 85 km/h.

  „Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“

  upozorňujú vo výstrahe meteorológovia.

  Výstraha prvého stupňa pred silným vetrom platí v okresoch: Bratislava, Malacky, Senec, Pezinok, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Košice, Michalovce, Sobrance, Trebišov, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Piešťany, Senica, Skalica, Trnava.

  Na západnom a východnom Slovensku platia výstrahy prvého stupňa pred silným vetrom. (zdroj: SHMÚ)

  Búrky

  V okresoch južného Slovenska je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

  S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť od 20 až do 30 mm a nárazy vetra rýchlosť od 65 až do 85 km/h).

  Na južnom Slovensku platia výstrahy pred búrkami. (zdroj: SHMÚ)

  Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

  Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí v okresoch: Banská Štiavnica, Krupina, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Zlaté Moravce, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta.

  Vietor na horách

  V okresoch severného Slovenska sa na horách miestami očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne priemernú rýchlosť od 70 až do 85 km/h a krátkodobo v nárazoch môže rýchlosť vetra dosiahnuť od 110 až do 135 km/h.

  Dnes platia aj výstrahy pred silným vetrom až víchricou na horách. (zdroj: SHMÚ)

  Výstraha prvého stupňa pred vetrom na horách platí v okresoch: Banská Bystrica, Brezno, Poprad, Dolný Kubín, Liptovský Mikuláš, Martin, Námestovo, Ružomberok, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Žilina.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie