More

  Róbert Suja na NCZI skončil, deň po kritike priebehu očkovania

  Róbert Suja na horúcej stoličke šéfa Národného centra zdravotníckych informácií skončil. Odvolenie prichádza iba deň po ostrej kritike zanedbanej podpory očkovania.

  Rezort zdravotníctva niekoľko mesiacov ignoruje očkovanie. Kampaň, ktorá by podporila očkovanie spustil rezort iba včera. Už pred dvomi týždňami sme informovali, že v čakárni je prihlásených len minimum ľudí.

  Ešte pred otvorením čakárne pre všetkých od 16 rokov, bolo v čakárni menej ako 10% z tých, ktorí sa už na očkovanie mohli prihlásiť. Rezort zdravotníctva sa číslami pritom chválil na Facebooku ako o úspechu.

  „Motivácia ľudí vôbec sa registrovať je veľmi nízka,“

  povedal včera šéf NCZI Róbert Suja, ktorého dnes minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský odvolal.

  Skritizoval a odchádza

  Včera ostro skritizoval postup ministerstva zdravotníctva Róbert Suja, ktorý riadil Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Róbert Suja od 9. marca tohto roka zasadol na horúcu stoličku riaditeľa štátneho Národného centra zdravotníckych informácií, pod ktoré spadá aj prevádzka čakárne na očkovanie, či prihlasovanie na antigénové a PCR testovanie na COVID-19.

  Po niečo vyše mesiaci vo funkcii končí. Jeho koniec dnes oznámilo ministerstvo zdravotníctva, ktoré dôvody odvolania nekomentovalo. Na pozícii riaditeľa Suju v NCZI nahradí Pavol Capek, ktorý bol doposiaľ riaditeľom úseku informatizácie a elektronizácie zdravotníctva.

  Nezáujem o očkovanie

  Suja včera otvorene kritizoval rezort zdravotníctva a upozornil, že na Slovensku nedosiahneme týmto tempom ani 1,8 milióna zaočkovaných do konca augusta. Po otvorení čakárne pre všetkých od 16 rokov sa totiž podľa dát NCZI na očkovanie prihlásilo len 130 tisíc ľudí.

  Nezáujem o očkovanie je pritom dlhodobý problém, ktorý ministerstvo zdravotníctva nerieši. Pre nezáujem najmä v Prešovskom a Košickom kraji ministerstvo postupne rozšírilo vekové skupiny, ktoré sa mohli očkovať. Práve na východe Slovenska sa totiž na očkovanie hlásilo menej ľudí a tisíce vakcín zostali v chladničkách. Problémom je aj pomalé očkovanie seniorov nad 70 rokov, kde patríme medzi krajiny s najnižším počtom zaočkovaných.

  „V priebehu nasledujúcich týždňov si neviem predstaviť, že by sa každý, kto bude mať záujem, nedostal k vakcíne,“

  povedal včera šéf NCZI.

  Zatváranie vakcinačných centier?

  Suja včera upozornil, že pre nezáujem ľudí o očkovanie sa môžu vakcinačné centrá o pár týždňov zatvárať, pretože nebude koho očkovať. Súčasný počet prihlásených podľa Suju zvládnu vakcinačné centrá zaočkovať za tri až štyri týždne.

  Suja tiež odmietol pochybenie NCZI, keď NCZI minulý týždeň priradilo termíny na očkovanie pre mladých do 18 rokov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský hovoril chybe na strane NCZI, keď mali chybne vyhodnotiť dátumy narodenia. Podľa Lengvarského mal systém NCZI osoby narodené po roku 2000 vyhodnotiť ako osoby narodené po roku 1900 a teda im priradiť prednostná termín pre kategóriu 80 a viac ročných. Očkovanie mladých na Facebook kritizoval aj expremiér Igor Matovič, ktorý v prípade jeho nezastavenia hrozil postihom zodpovedných. Lengvarský nakoniec mladým termíny na očkovanie zrušil.

  Chybu na strane NCZI však Suja včera na tlačovej konferencii odmietol. Podľa už bývalého riaditeľa NCZI, postupovalo centrum v súlade s vyhláškou ministerstva. Keďže nebolo dosť prihlásených v skupine 60 a viac ročných ani ľudí s chronickými ochoreniami, priradil systém voľné miesta mladším ako 18 rokov. Tých môžu podľa aktuálne platnej metodiky očkovať len vakcínou od konzorcia Pfizer a BioNTech.

  „Všetky termíny na očkovanie pre 16- a 17-ročných boli podľa NCZI udelené správne a v rámci vyhlášky,“

  povedal včera na tlačovej konferencii odvolaný šéf NCZI Róbert Suja.

  Deň po kritike končí

  Kritika na ministerstvo zdravotníctva smeruje aj pre zavedenie očkovania sprievodu osoby nad 70 rokov. Ministerstvo totiž nestanovilo jasné pravidlá a môže sa stať, že pre očkovanie sprievodu nezostanú vakcíny pre tých, ktorí sa na očkovanie riadne prihlásili. Sprievod sa totiž nikde dopredu neregistruje. Podľa návodu rezortu zdravotníctva stačí ak sprievod príde so seniorom nad 70 rokov na vakcinačné miesto a sprievod takejto osoby dostane rovnako vakcínu od Pfizeru.

  Či stála kritika rezortu zdravotníctva Róberta Suju miesto je otázne, ale zrejme k tomu prispela. Suja pritom Národné centrum zdravotníckych informácií viedol iba dočasne, kým nenájdu stáleho riaditeľa po odvolaní jeho predchodcu. Toho pritom odvolal Marek Krajčí pre pochybenia pri prihlasovaní na očkovanie.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie