More

  Prejdeme do ružovej? Podľa dát by sme mohli, rozhodnutie je na vláde

  Na Slovensku máme niekoľko mesiacov schválený COVID automat. Ten má definovať jasné pravidlá pre zavadzanie aj uvoľňovanie opatrení. Politici si však z neho urobili trhací kalendár.

  Ani viac ako rok po začiatku pandémie COVID-19 nemáme na Slovensku jasné pravidlá pre zavádzanie a uvoľňovanie opatrení a to napriek schválenému COVID automatu. Politici a čiastočne aj odborníci si totiž z COVID automatu urobili trhací kalendár.

  Predvídateľnosť opatrení v boji s ochorením COVID-19 je na Slovensku takmer nulová. Niekoľko posledných týždňov sa situácia na Slovensku zlepšuje – klesajú počty nových prípadov, pozitivita testov a tiež klesá počet pacientov v nemocniciach. A napriek splneným podmienkam pre uvoľnenie zostali pravidlá týždeň nastavená na prísnejšiu farbu. Otvoriť teda mohli len terasy reštaurácii a čiastočne fitness centrá.

  Vyhraté nemáme

  Situácia sa zlepšuje najmä od apríla, keď začalo ubúdať pacientov v nemocniciach. Aktuálne je v nemocniciach s ochorením COVID-19 menej ako 1.400 pacientov. Čo nám, ale neklesá je počet úmrtí na COVID-19.

  Denne stále pribúdajú desiatky úmrtí na COVID-19 a to aj napriek dobrým číslam. Pravdou je, že tieto čísla sú hlásené s oneskorením a môže trvať aj niekoľko týždňov, kým počty úmrtí začnú klesať.

  „Úmrtia nie sú “dnešným” číslom, lebo reportujeme úmrtia “na pľúcnu formu covid” z mesiacov marec a apríl. Sú vysoké a neodzrkadľujú dnešnú realitu, Tá nie je 40, ale skôr 14 úmrtí denne,“

  upozorňujú aj analytici z iniciatívy Dáta bez pátosu.

  Problémom môže byť aj slimačie tempo očkovania na Slovensku a samotná ochota Slovákov nechať sa proti ochoreniu COVID-19 zaočkovať. Po otvorení čakárne na očkovanie pre všetkých od 16 rokov totiž závratne nestúpli počty prihlásených. Za niekoľko dní sa do čakárne zaregistrovalo len 130 tisíc ľudí.

  Dáta vyzerajú na ružovú

  Iniciatíva Dáta bez pátosu na sociálnej sieti Facebooku zverejnila informáciu o situácii v jednotlivých okresoch a aj situáciu za mesiac máj. Z čísel jednoznačne vychádza, že by sa opatrenia mali na Slovensku ďalej uvoľňovať.

  Z okresov však nie je situácia rovnako dobra všade. Existujú okresy, ktoré by dokonca mohli byť iba v žltej farbe, na druhú stranu existujú stále aj bordové okresy. Čierny okres by nemal byť žiadny a bordových by tiež malo oproti predchádzajúcemu týždňu ubudnúť.

  Sedemdňová incidencia sa najviac zhoršila v okresoch Sobrance a Pezinok, kde narástla o viac ako sto percent. Vysoký rast sedemdňovej incidencia majú aj okresy Humenné, Levoča a Komárno, kde ide o nárast v desiatkach percent. Celkovo sedemdňová incidencia vzrástla v 18 okresoch, v dvoch sa nemenila a v ostatných okresoch klesla.

  Najväčší pokles sedemdňovej incidencie zaznamenali okresy Brezno a Krupina, kde incidencia poklesla o viac ako 80%. Oba okresy zároveň zaznamenali už iba jednotky prípadov. Vo väčšine okresov sa sedemdňová incidencia za posledný týždeň prepadla o desiatky percent.

  Čísla sa zlepšujú a vo väčšine okresov sedemdňová incidencia klesá. (zdroj: Dáta bez pátosu)

  Príde uvoľnenie?

  Už zajtra by sme sa po rokovaní vlády mali dozvedieť nové rozdelenie okresov pre budúci týždeň. V hre je teda aj prechod celého Slovenska do miernejšej fázy opatrení a s tým spojené ďalšie uvoľňovanie.

  Podľa odhadov iniciatívy Dáta bez pátosu by sme od budúceho pondelka mohli prejsť na ružovú – teda 1. stupeň varovania. Čísla na túto fázu máme splnené už niekoľko dní po sebe. Klesajú počty nových prípadov a klesajú aj počty pacientov v nemocniciach.

  „Celé Slovensko by malo padnúť od budúceho pondelka od 10. mája do ružovej farby celonárodného automatu – I. stupeň varovania. Veľké rozdiely v okresoch znamenajú, že máme na východe Levoču na 2-násobku priemeru Slovenska. A máme aj Krupinu na pätine priemeru Slovenska. Pod 1500 klesli hospitalizovaní a ku 175 sa pomaly blížia ventilácie (boli sme aj na takmer plnom využití kapacít 404),“

  uviedli na Facebooku Dáta bez pátosu.

  S otáznikom

  Uvoľnenie opatrení je však zatiaľ otázne. V posledných týždňoch sa totiž ukázalo, že politici a rovnako napríklad Pandemická komisia, sa nedržali platného COVID automatu. Zajtra má o novom rozdelení okresov rokovať vláda a rozdelenie okresov potom bude platiť od pondelka 10. mája.

  Rezort zdravotníctva vysvetľuje prísnejšie podmienky najmä šírením britskej mutácie vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Odborníci majú pracovať na aktualizovanej verzii COVID automatu, ale ani po niekoľkých týždňoch nebola nová verzia predstavená verejnosti. Rezort iba sľubuje jej predstavenie.

  Zmena tento týždeň prišla aspoň v testovacej stratégii, keď počas dňa už vo väčšine okresov netreba negatívny antigénový alebo PCR test. Koaličná strana Za ľudí navyše volá aj po zrušení zákazu vychádzania a tiež zákazu zhromažďovania sa, v platnosti by mal ostať núdzový stav.  

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu