More

  Ministerstvo zdravotníctva ustupuje: Už 7 dní po prekonaní COVID-19 sa môžete dať zaočkovať

  Slovensko
  385,786
  Potvrdené prípady
  Updated on 10. May 2021 23:06
  Slovensko
  5,744
  Aktívne prípady
  Updated on 10. May 2021 23:06
  Slovensko
  12,051
  Úmrtia
  Updated on 10. May 2021 23:06

  Nízky záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa podpísal aj pod uvoľnenie pravidiel pre očkovanie. Už sedem dní po prekonaní COVID-19 sa môžete dať zaočkovať.

  Doteraz väčšinou rezort zdravotníctva uvádzal, že prihlásiť na očkovanie sa môžete až po 90 dňoch od prekonania ochorenia COVID-19. Ministerstvo túto lehotu uvádzal aj v odporúčaniach.

  Táto hranica bola stanovená podľa rezortu preto, lebo do 90 dní od prekonania COVID-19 je pravdepodobné, že sú ešte v tele protilátky. V čase, keď bolo vakcín veľmi málo, bolo efektívnejšie prenechať ich tým, ktorí nemajú v tele žiadne protilátky.

  „Dnes sa dostupnosť vakcín výrazne zlepšuje a z hľadiska bezpečnosti je možné sa očkovať už po 14-tich dňoch od prekonania Covidu so symptomatickým priebehom (ak ste posledných 7 dní boli bez príznakov) a už po 7-mich dňoch od prekonania Covidu s asymptomatickým priebehom,“

  uviedlo ministerstvo zdravotníctva na Facebooku.

  Na základe dostupných klinických štúdií neexistujú dôkazy o bezpečnostných obavách z očkovania osôb, ktoré prekonali COVID-19, alebo majú prítomné protilátky.

  Ak ste teda nedávno prekonali COVID, stále platí, že sa nemusíte ponáhľať, ale nemusíte ani striktne čakať tri mesiace. Môžete sa po jednom alebo dvoch týždňoch prihlásiť do Čakárne.

  Prečo sa očkovať po prekonaní COVID-19?

  Imunitná ochrana po prekonaní Covidu je veľmi individuálna. Nie je jednoznačné, koľko trvá postinfekčná imunitná ochrana a najmä pri ľuďoch s miernym priebehom ochorenia nemusí byť táto imunitná ochrana dostatočná.

  Naopak, imunitná ochrana po očkovaní je oveľa predvídateľnejšia, každý dostane rovnakú dávku vakcíny, ktorá bola vyvinutá tak, aby vytvorila efektívnu úroveň ochrany.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie