More

  Od dnes sa zmierňujú opatrenia. Test už nebude vo väčšine okresov treba

  Na Slovensku sa od dnes výrazne zmierňujú opatrenia. Test už vo väčšine okresov nebude potreba. Testovanie ostáva povinné už len v bordových okresoch.

  Od dnes prichádza k výraznejšiemu zmierneniu opatrení. Od dnešného dňa nie je negatívny antigénový alebo PCR potreba pri ceste do práce, do školy a nemusíte sa ním preukazovať ani v obchodoch a otvorených prevádzkach.

  Platí to však len v ružových a červených okresoch, ktorých je väčšina. Test nepotrebujete len v čase od 5.00 do 21.00 hodiny. Aj v ružových a červených okresoch platí večerný zákaz vychádzania v čase od 21.00 do 1.00 hodiny nasledujúceho dňa.  

  V 3. stupni varovania (bordové okresy) bude 10 okresov: Ilava, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Martin, Myjava, Poltár, Považská Bystrica, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín

  Nič sa nemení v bordových okresoch, ktorých je po novom 10. V týchto okresoch je naďalej potrebný negatívny antigénový alebo PCR test (prípadne musíte splniť niektorú z výnimiek, keď test netreba) a to nie starší ako sedem dní. V bordových okresoch potrebujete negatívny test aj pri ceste do práce a kontrolovať ho môžu v obchodoch a otvorených prevádzkach. Bez testu si v bordových okresoch môžete zabezpečiť len nevyhnutné životné potreby ako je nákup potravín, liekov a test napríklad nepotrebujete na cestu k lekárovi.

  Prehľadne: COVID automat: Pravidlá a výnimky zo zákazu vychádzania účinné od 3. mája

  Kto nepotrebuje test (alternatívy negatívneho antigénového alebo PCR testu):

  • osoba očkovaná mRNA vakcínou (napríklad Moderna, Pfizer/BioNtech), ak od očkovania uplynulo 14 dní po 2. dávke,
  • osoba očkovaná vektorovou vakcínou (napríklad AstraZeneca) a uplynuli 4 týždne po 1. dávke,
  • osoba očkovaná mRNA alebo vektorovou vakcínou a uplynulo 14 dní po 1. dávke očkovania a zároveň bola táto vakcína podaná do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19 ▪️osoba prekonala ochorenie covid-19 za posledných 180 dní,
  • osoba, ktorej zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na ochorenie covid-19,
  • deti do 10 rokov,
  • osoby s určitým typom diagnóz podľa vyhlášky ÚVZ,
  • test pre vstup do prevádzok nepotrebujú ani seniori nad 65 rokov, do práce však osoby nad 65 rokov, ak ešte pracujú, test potrebujú podľa rovnakých pravidiel ako zvyšok populácie.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu