More

  Facebook sa vyhráža spoplatnením, aby si vynútil vaše špehovanie

  Sociálna sieť Facebook môže mať na zariadeniach od Apple poriadny problém. V novších verziách operačných systémov umožnil Apple zakázať špehovanie.

  Verzia iOS 14.5 a iPadOS 14.5 priniesla viacero noviniek a jednou z nich je aj nenápadná zmienka o možnosti zakázať zhromažďovanie osobných údajov aplikáciami, ktoré využívate.

  Táto nenápadná zmienka v popise noviniek systému vystrašila najmä Facebook. Ak ste mali v mobile nainštalovaný Facebook umožnili ste mu prístup k informáciám naprieč systémom. Facebook vás tak mohol špehovať na každom kroku a nazbierané dáta mohol využívať na servírovanie reklamy.

  Lenže časy sa menia a Apple už nejaký ten piatok zo seba robí najväčšieho ochrancu osobných údajov. Zatiaľ mu táto taktika funguje a mnoho užívateľov si získava práve pre vyššiu ochranu osobných údajov. Na rozdiel od užívateľov Androidu sú užívatelia iHračiek ochotnejší platiť za obsah.

  Apple vás teda nepotrebuje sledovať na každom kroku a navyše vďaka vysokým maržiam na jeho hardwarových produktoch nie je závislí na servírovaní reklamy. Lenže Facebook závislí na reklame je. Minulý rok tvorili príjmy z reklamy podstatnú časť jeho tržieb a navyše väčšinu týchto príjmov tvorili príjmy od menších firiem. Na rozdiel od Google totiž Facebook zhromažďuje údaje takmer troch miliárd používateľov sociálnej siete. Reklamy teda dokáže zacieliť oveľa presnejšie ako Google. Na zacielenie reklamy Facebook využíva aj údaje, ktoré sa na sieti zdieľali. Facebook je teda lepším riešením práve pre menšie firmy.

  Nové nastavenie v iHračkách sa na strane Facebooku nestretla s pochopením. Bez vašich údajov bude totiž Facebook bezradný a nebude vám vedieť servírovať správne reklamy. Ak vám nezobrazí správne reklamy, tak nezarobí od inzerentov. Pokles príjmov si Facebook nemôže dovoliť. Iný biznis model zatiaľ Facebook nemá, aj keď sa snažil vymyslieť aj iné možnosti ako na sieti zarobiť.

  Facebook sa vyhráža spoplatnením Facebooku a Instagramu. Užívatelia iHračiek totiž môžu v novej verzii systému zakázať zbieranie osobných údajov.

  Facebook sa teda s novým nastavením v iHračkách vyrovnal sebe vlastným spôsobom. Užívateľom s novým systémom iOS 14.5 a iPadOS 14.5 núti povoliť ďalšie špehovanie. V texte upozornenia sa Facebook vyhráža jeho spoplatnením. Upozornenia sa objavujú na Facebooku aj na Instagrame.

  Nemusíte mať, ale obavu. Žiadne spoplatnenie nehrozí. Facebook chce mať iba jednoducho prístup k vaším údajom, aby vám mohol servírovať čo najpresnejšie reklamy. Žiadna panika a naďalej môžete nechať zbieranie údajov zakázané. Nekalá praktika Facebooku sa po sieti šíri pomaly. Zatiaľ sa informácia zobrazuje hlavne v USA. Otázne je, či sa do tejto nekalej praktiky pustí aj v EÚ, keďže tu môže naraziť na prísnejšie pravidlá ochrany osobných údajov.

  1 komentár

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu