More

  COVID-19 online: Zmena v testovaní, otvorená čakáreň a povolené hromadné podujatia

  Na Slovensku sa od dnes mení testovacia stratégia – vo väčšine okresov počas dňa už nebudete potrebovať test.

  Najviac 7-dňový negatívny antigénový alebo PCR test bude potrebný pri ceste do práce už len v bordových okresoch. V ružových a červených okresoch bude test potrebný len v čase od 21.00 do 1.00 hodiny.

  Od dnes sa už môže otvoriť aj kultúra. Zatvorené ostávajú už len kiná. Od dnes môžu otvoriť napríklad divadlá a môžu sa konať hromadné podujatia za prísnych podmienok.

  Sledujeme online

  11:40 Na Slovensku sa zatiaľ podalo viac ako 1,1 milióna prvých dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Vo svete sa už podala viac ako miliarda dávok vakcín proti COVID-19. Informoval o tom časopis Nature. Najviac vakcín sa zatiaľ podalo v USA a Číne. Nasleduje India a Veľká Británia. Vo väčšine krajín Európskej únie je očkovanie veľmi pomalé a podalo sa málo vakcín. Najviac podaných vakcín v EÚ má Nemecko a s odstupom potom nasleduje Francúzsko.

  11:28 Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 130 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 443 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 1,07 % z 12.176 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,20 % z 221.340 antigénnych testov. Aj napriek klesajúcemu počtu nových prípadov pribúdajú denne desiatky úmrtí. Za včerajší deň pribudlo až 41 úmrtí na COVID-19.

  9:50 Od minulého týždňa je rovnako otvorená čakáreň na očkovanie pre všetkých od 16 rokov. Po fiasku, keď termíny na očkovanie už na tento víkend dostalo niekoľko tisíc mladých ľudí do 18 rokov, by mohlo tento týždeň prísť k ďalšej zmene očkovacej stratégie. Naznačil to počas víkendu premiér Eduard Heger. Vakcína Pfizer, ktorá je teraz určená len pre osoby staršie ako 60 rokov a pre chronicky chorých, by sa mohla podávať aj mladším.

  9:45 Minulý týždeň dostali zelenú aj terasy reštaurácií a fitness centrá. Od dnes sa už pri ich návšteve v ružových a červených okresoch nemusíte preukazovať negatívnym antigénový alebo PCR testom. Vo všetkých okresoch, ale platí večerný zákaz vychádzania po 21.00 hodine (v bordových potom platí celodenný zákaz vychádzania s výnimkami v prípade ak máte 7-dňový negatívny antigénový alebo PCR test).

  9:42 Od budúceho pondelka skončia aj vyhradené hodiny pre seniorov v obchodoch s potravinami a v drogériách. Tento týždeň si teda ešte v čase od 9.00 do 11.00 hodiny v obchode nenakúpite.

  9:40 Od dnes vstúpil do platnosti nový COVID automat, ktorý zmierňuje niektoré opatrenia. Testy už nebudú potreba od 5.00 do 21.00 hodiny v ružových a červených okresoch. Testovanie bude naďalej potreba v bordových okresoch, kde sa pravidlá nemenia. Bordových okresov je na Slovensku už len desať.

  9:38 Do školy bez testu. Test už nepotrebujú školáci ani rodičia a to bez ohľadu na farbu okresu. Test potrebujú iba študenti VŠ v prípade ružových a červených okresoch ak pôjdu do školy po 21.00 hodine. Viac sa dozviete v aktuálnom COVID automate platnom od 3. mája.

  9:33 Od dnes sú povolené aj niektoré hromadné podujatia. Ministerstvo kultúry zverejnilo vlastný COVID automat. Pre všetky hromadné podujatia však platia viaceré obmedzenia. Maximálny počet účastníkov je 200 v prípade konania v exteriéri a 150 pri interiéri. Maximálne, ale môže byť obsadená polovica kapacity a sú povolené len miesta na sedenie. Podmienkou je tiež negatívny PCR/LAMP test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 24 hodín. Organizátor navyše musí po dobu 30 dní uchovávať telefónne čísla alebo mailové adresy účastníkov.  

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu