More

  Apple hrozí mastná pokuta. Za zneužívanie dominantného postavenia

  Firme Apple hrozí poriadne mastná pokuta ak nepresvedčí Európsku komisiu, že nezneužíva dominantné postavenie na trhu. Prípadná pokuta by mohla firmu poriadne zabolieť.

  Podľa predbežného stanoviska Európskej komisie porušuje firma Apple pravidlá hospodárskej súťaže. Apple mal podľa predbežného rozhodnutia Európskej komisie zneužívať svoje dominantné postavenie pri službe Apple Music.

  Na praktiky Apple sa sťažovala švédska firma Spotify, ktorej sa nepáčilo, že Apple spustil vlastnú službu Apple Music s rovnakou cenou ako ju ponúkalo práve Spotify. To sa Spotify nepáčilo a švédska firma sa obrátila na Európsku komisiu a obvinila Apple zo zneužívania dominantného postavenia na trhu.

  Celý problém je v tom, že Apple si z každej platby berie províziu. Pri pravidelných platbách ide o 30% z každej platby a nákupu v aplikácii. Druhým problémom je, že Apple nedovoľuje v aplikáciách tretích strán používať iné platobné metódy ako platby priamo cez App Store. Z každého predplatného teda muselo Spotify odvádzať províziu Apple. Apple pri službe Apple Music logicky žiadnu províziu platiť nemusí.

  Spotify tak z aplikácie pre iPhony a iPady nakoniec možnosť platby úplne odstránilo. Majitelia iOS zariadení majú jednoducho smolu a predplatné Spotify si môžu kúpiť len cez web. Spotify sa takto snaží vyhnúť plateniu provízie Apple.

  Komisia teraz v predbežnej správe skonštatovala, že Apple svojím konaním porušuje pravidlá hospodárskej súťaže a zneužíva dominantné postavenie na trhu. Americká firma teraz musí predložiť komisii dôkazy, že dominantné postavenie nezneužíva. Nejde teda o konečné rozhodnutie Komisie, to bude nasledovať po predložení dôkazov a argumentov zo strany Apple.

  Prehra v spore bude pre Apple citeľná. Európska komisia môže za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže uložiť pokutu až do 10% celosvetových tržieb. Pre Apple by to znamenalo 27 miliárd, čo by bola doteraz najvyššia udelená pokuta za porušenie pravidiel hospodárskej súťaženie a zneužívanie dominantného postavenia na trhu.

  Navyše pre Apple by to mohlo mať ešte jednu nepríjemnejšie dohru – Európska komisia môže zasiahnuť do zbehnutých pravidiel pre App Store a napríklad Apple prinútiť, aby umožnil aj platby mimo App Store. Pre biznis americkej spoločnosti by to potom malo zdrvujúce následky. Apple za služby v prvom štvrťroku tohto roka utŕžil viac ako 16 miliárd dolárov. Veľká časť týchto peňazí pochádza práve z provízie za predané aplikácie a nákupy v aplikáciách v App Store a za predaj služieb s predplatným.

  ZdrojEK

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu