More

  Prichádza uvoľnenie opatrení: Od pondelka bez testu

  Už od pondelka prichádza k viacerým zmenám v opatreniach. Vo väčšine okresov si cez deň vystačíte bez testu. Povinné testovanie ostáva len v bordových okresoch.

  Niekoľko mesiacov Slováci stáli každý týždeň v rade na antigénový test. Každý týždeň ste test potrebovali na cestu do práce, do obchodov a deti potrebovali test od otvorenia škôl. Testovacia stratégia sa na Slovensku po dlhých mesiacoch mení. Tú súčasnú pretlačil expremiér a bývalý minister financií Igor Matovič, ktorý stál aj za prvým celoplošným testovaním.

  Väčšina bez testu

  Od pondelka, ale prichádza k výraznej zmene. Slovensko po mesiacoch tvrdých opatrení od mnohých opatrení upúšťa a jedným z nich je aj celoplošné testovanie. Od pondelka bude Slovensko v červenej farbe s výnimkou niekoľkých okresov, ktoré budú v bordovej farbe.

  Práve v bordových okresoch bude ešte testovanie povinné a test budete potrebovať na cestu do práce aj na cestu do otvorených obchodov a prevádzok. V ružových a červených okresoch po väčšinu dňa test nebude potrebovať vôbec.

  V ružových a červených okresoch budete totiž test potrebovať iba po 21.00 hodine do 1.00 hodiny nasledujúceho dňa. Test v tomto čase budete potrebovať najmä na cestu do práce. Platia, ale rovnaké pravidlá ako doteraz. Pri opustení domova v tomto čase jednoducho test potrebujete vždy, keď nejde o zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb.

  Zákaz vychádzania stále platí

  Vláda, ale stále nezrušila nočný zákaz vychádzania. Po 21.00 hodine nemôžete von vychádzať v žiadnom okrese. Rozdiel je v tom, že v ružových a červených okresoch už nepotrebujete test a zákaz vychádzania platí do 1.00 hodiny nasledujúceho dňa.

  „V čase od 21:00 do 1:00 nasledujúceho dňa bude potrebné preukazovať negatívnym testom, ktorý nie je starší ako 21 dní, v I. stupni varovania, v II. stupni varovania nie starším ako 14 dní. Rovnako je možné sa výlučne v tomto čase preukázať aj iným dokladom o výnimke,“

  vysvetľuje hlavný hygienik Mikas.

  Na cesta do práce alebo z práce po 21.00 hodine budete vždy vyžadovať test. V bordových okresoch to bude stále 7 dňový test. V červených okresoch bude stačiť 14 dňový test a v ružových dokonca až 21 dňový test.

  Školy bez testu

  V bordových okresoch zákaz vychádzania platí až do 5.00 hodiny ráno. V týchto okresoch, ale potrebujete test aj počas dňa pri ešte do práce, do obchodov a otvorených prevádzok.

  Vo všetkých okresoch je ešte zakázaná cesta do zahraničia v prípade ak idete na dovolenku. Do zahraničia môžete vycestovať iba v prípade ak ide napríklad na služobnú cestu alebo máte v zahraničí lekárke vyšetrenie.

  Jednotné podmienky budú po novom platiť pre školy, kde sa s testovaním končí. Test nepotrebujú rodičia a ani deti. Je pritom jedno v akej farbe je okres.

  Otvorené školy

  V bordových okresoch budú, tak ako doposiaľ, otvorené materské školy, prvý stupeň základných škôl, 8. a 9. ročník ZŠ, špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, končiace ročníky stredných škôl, poradne a ZUŠ pre individuálnu prácu so žiakom.

  V červených okresoch budú otvorené materské školy, prvý stupeň základných škôl a navyše sa otvorí celý 2. stupeň základných škôl a prvé štyri ročníky na osemročných gymnáziách (príma až kvarta).

  Otvorené sú tiež špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, končiace ročníky stredných škôl, poradne a ZUŠ pre individuálnu prácu so žiakom.

  A v ružových okresoch budú môcť školy, v súlade platnými pravidlami, obnoviť školské vyučovanie v prezenčnej forme už vo všetkých ročníkoch základných aj stredných škôl. Otvoria sa tiež základné umelecké školy a jazykové školy pre skupinovú výučbu.

  Aj stretávanie s rodinou

  V ružových a červených okresoch sa už môžete stretávať aj s rodinou. Cez deň totiž neplatí zákaz vychádzania. Vonku však nesmiete byť po 21.00 hodine. Stretávanie s rodinou a priateľmi nie je povolená v bordových okresoch, kde stále platí celodenný zákaz vychádzania.

  Pri stretnutiach s rodinou by ste, ale mali dodržiavať základné hygienické opatrenia a pravidlá. Odborníci odporúčajú najmä stretnutia vonku, kde hrozí výrazne menšia pravdepodobnosť nakazenia sa.

  Rozdelenie okresov

  Tých najviac rizikových okresov je už len desať. Až 69 okresov je v ružovej alebo červenej farbe, kde platia miernejšie pravidlá. Vo všetkých okresoch je už otvorená väčšina obchodov a prevádzok. Zatvorené ostali napríklad len kiná.

  Bordové okresy (III. stupeň varovania): okres Ilava, okres Kysucké Nové Mesto, okres Lučenec, okres Martin, okres Myjava, okres Poltár, okres Považská Bystrica, okres Trenčín, okres Turčianske Teplice, okres Tvrdošín.

  Červené okresy (II. stupeň varovania): okres Bánovce nad Bebravou, okres Banská Bystrica, okres Banská Štiavnica, okres Bardejov, okres Bratislava I. – V., okres Brezno, okres Bytča, okres Čadca, okres Detva, okres Dolný Kubín, okres Galanta, okres Gelnica, okres Hlohovec, okres Humenné, okres Kežmarok, okres Košice I. – IV., okres Košice-okolie, okres Krupina, okres Levice, okres Levoča, okres Liptovský Mikuláš, okres Malacky, okres Medzilaborce, okres Michalovce, okres Námestovo, okres Nové Mesto nad Váhom, okres Partizánske, okres Pezinok, okres Piešťany, okres Poprad, okres Prešov, okres Prievidza, okres Púchov, okres Revúca, okres Rimavská Sobota, okres Rožňava, okres Ružomberok, okres Sabinov, okres Šaľa, okres Senec, okres Senica, okres Snina, okres Spišská Nová Ves, okres Stará Ľubovňa, okres Svidník, okres Trebišov, okres Trnava, okres Veľký Krtíš, okres Vranov nad Topľou, okres Žarnovica, okres Žiar nad Hronom, okres Žilina, okres Zvolen.

  Ružové okresy (I. stupeň varovania): okres Dunajská Streda, okres Komárno, okres Nitra, okres Nové Zámky, okres Skalica, okres Sobrance, okres Stropkov, okres Topoľčany, okres Zlaté Moravce.

  Otvorené obchody a prevádzky

  Väčšina obchodov a prevádzok už môže byť otvorená. V ružových a červených okresoch sa už nemusíte v obchodoch preukazovať negatívnym testom. Toto opäť neplatí pre bordové okresy, kde musíte mať negatívny 7 dňový test.

  Test naďalej nepotrebujete ak ide o zabezpečenie nevyhnutných životných potrieb (je jedno v akej farbe je okres) ako je nákup potravín, liekov alebo cesta k lekárovi. Test do obchodu nepotrebujete ani v prípade ak pre vás platí niektorá z výnimiek.

  Test nepotrebujete do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19. Test rovnako nepotrebujete ak ste dostali druhú dávku mRNA vakcíny (Pfizer alebo Moderna) a od jej podania uplynulo aspoň 14 dní. V prípade vektorovej vakcíny (AstraZeneca) test nepotrebujete ak podania prvej dávky uplynuli aspoň 4 týždne. Ak ste ochorenie prekonali a dostali ste akúkoľvek vakcínu rovnako test nepotrebujete po podaní prvej dávky vakcíny.

  Kultúra aj reštaurácie

  Otvorené za nezmenných podmienok ostávajú reštaurácie. Tie aj naďalej budú môcť mať otvorené len terasy, interiér reštaurácií ostáva zatvorený. Naďalej platí, že aj na terasách musíte mať celú dobu rúško alebo respirátor. Dole si môžete rúško dať len počas jedenia a pitia.

  Zelenú majú aj fitness centrá, pre ktoré platí naďalej obmedzenie maximálne šesť osôb. Obmedzenie pre fitness centrá platia bez ohľadu na farbu okresu.

  Po dlhých mesiacoch sa tiež otvorí aspoň čiastočne kultúra. Zatvorené ostávajú kiná, ale otvoriť môžu napríklad divadlá a premietať filmy je možné vonku. Pre kultúru budú platiť špeciálne pravidlá, tie napríklad hovoria o povinných testoch.

  Obmedzená bude aj kapacita účastníkov na hromadných podujatiach. Vonku bude môcť byť maximálne 200 ľudí a vo vnútri maximálne 150 ľudí. Kapacita môže byť obsadená maximálne na 50%. Pri návšteve hromadných podujatí je potrebný PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test nie starší ako 24 hodín.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu