More

  Matovič útočil na Čaputovú a obhajoval plošné testovanie

  Expremiér a súčasný minister financií Igor Matovič sa počas vystúpenia k programovému vyhláseniu vlády pustil do prezidentky Zuzany Čaputovej a obhajoval aj celoplošné testovanie.

  Celoplošné testovanie dnes v parlamente obhajoval bývalý premiér Igor Matovič. Matovič stále tvrdí, že celoplošné testovanie má význam a minulý rok ho dokonca nazýval atómovou bombou. Podľa posledných čísel zverejnených ministerstvom financií, ktoré teraz vedie práve Matovič, vyšlo zatiaľ celoplošné testovanie na viac ako 470 miliónov eur.

  Matovič dnes v pléne tvrdil, že antigénové testovanie odhalilo viac ako 400-tisíc pozitívnych ľudí a tiež bolo lacnejšie ako PCR testy. Niekoľko kôl celoplošného testovania určite pomohlo znížiť počet pozitívnych, ale to v spojení s tvrdým lockdownom a zákazom vychádzania. Samotné testovanie by krivku počtu nakazených zrejme ovplyvniť nedokázalo.

  Antigénové testy

  Odborníci navyše už dlhú dobu neustále celoplošné testovania kritizujú. Epidemiológovia v čase najvyšších denných prírastkov upozorňovali na riziká, ktoré spôsobuje práve celoplošné testovanie. Odborníci upozorňovali, že pri celoplošnom testovaní sa ľudia môžu nakaziť.

  Pravdou je, že antigénových testov sme urobili na Slovensku viac ako 30 miliónov a rovnaký počet PCR testov by vyšiel výrazne viac. PCR testy napríklad laboratória Medirex pre samoplatcov robia za 70 eur, Unilabs ich dokonca robí za 59 eur. Ak by sme teda počítali s cenou 70 eur mohlo sa za 470 miliónov eur urobiť viac ako 6,7 milióna presných PCR testov.

  Test nebude treba

  Slovensko pritom niekoľko mesiacov ide presne opačnou cestou, úrady posielajú ľudí na nepresné antigénové testovanie a ministerstvo zdravotníctva obmedzilo dostupnosť PCR testov. Antigénové testy sa najmä v poslednom období ukázali ako veľmi nepresné. Za pozitívnych vo väčšej miere označili aj tých, ktorí mali neskôr negatívny výsledok práve pomocou presných PCR testov.

  Už od budúceho pondelka sa, ale situácia po niekoľkých mesiacoch s testovaním mení. Dnes to oznámil hlavný hygienik Ján Mikas a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. V ružových a červených okresoch už bude test potrebný len v čase od 21.00 do 1.00 hodiny. Počas dňa bude test potrebný už len v bordových okresoch.

  Zaútočil na prezidentku

  Skrachovaný expremiér sa počas svojho monológu k programového vyhláseniu vlády pustil aj do prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá sa po Richardovi Sulíkovi, vedcoch a Zuzane Baťovej stala ďalším terčom jeho nenávistnej tirády.

  Prezidentke Matovič vytkol, že mala počas pandémie málo prejavov, ktoré by podporovali dodržiavanie opatrení. Iba pred pár dňami pritom sám počas tlačovej konferencie k neschválenej a neregistrovanej vakcíne Sputnik V, povedal, aby sa prezidentka k ničomu radšej nevyjadrovala.

  „Mrzí ma, že som od pani prezidentky počul minimum vystúpení, ktoré by ľudí nabádali k tomu byť zodpovední, aby sa chránili alebo podporili vládu. Pritom bolo veľa takých vystúpení, ktoré by som prirovnal k mise plnej hrachu,”

  povedal Matovič.

  Mimoriadne pomstychtivý

  Expremiér už niekoľko krát dokázal, že je mimoriadne pomstychtivý v prípade, ak s ním niekto nesúhlasí. Verejne nazval idiotom napríklad ministra hospodárstva Richarda Sulíka. Neskôr za idiotov označil na Facebooku aj vedcov, ktorí nesúhlasili s použitím neregistrovanej vakcíny Sputnik V.

  Prezidentka Matovičove prešľapy verejne kritizovala niekoľko krát. Ešte v decembri ho vyzvala, aby prenechal manažovanie boja s pandémiou inému členovi vlády. Počas koaličnej krízy, ktorú vyvolala práve neregistrovaná vakcína Sputnik V a jej teatrálne privítanie na košickom letisku, ho vyzvala k odchodu.

  Kritika z prezidentského paláca smerovala aj na prvé celoplošné testovanie, ktoré vymyslel práve Matovič. Prezidentka tiež nedávno vyzvala na zverejnenie zmluvy o nákupe neregistrovanej ruskej vakcíny Sputnik V. Kritiku bývalý premiér znáša veľmi zle a väčšinou to vústi do nenávistnej tirády, keď sa ostatných snaží presvedčiť o vlastnej pravde.  

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu